אפליקציות

הנטפליקס של הפודקאסטים: קחו נוחות, ותרו על הייחודיות

חברת Luminary Media גייסה 40 מיליון דולר כדי להפוך למעצמת פודקאסטים, ע"י מודל של מנוי בתשלום. פלטפורמה שכזו אולי תכניס כסף למגישי התסכיתים, אך גם תאיים על הייחודיות שהצמיחה קהילות מאזינים

הגר רבט 15:5520.05.18
1. כסף גדול. העלייה העקבית בפופולריות של פודקאסטים הביאה השבוע להצטרפות שחקנית חדשה ועמוסת כספים, שמבקשת לעשות מהפכה בתחום שנתפס עד כה כנישתי למדי. Luminary Media גייסה 40 מיליון דולר שמטרה להקים שירות מנויים בתשלום למאזינים, שכבר זכה לכינוי "הנטפליקס של הפודקאסטים".

 

 

2. עלייה בהאזנה. לפי סקר שערך השנה מכון המחקר אדיסון, כ־73 מיליון אמריקאים בני 12 ומעלה מאזינים מדי חודש לפודקאסטים - עלייה של 17% לעומת נתוני 2015. אותם פודקאסטים, גם אלו שפועלים תחת כנפיו של גוף תוכן גדול יותר כמו Gimlet המוערך, עושים זאת במודל הקראת חסויות שהן למעשה פרסומות לכל דבר.

 

לאן הולך עולם הפודקאסטים? לאן הולך עולם הפודקאסטים?

 

 

3. מודל הכנסות. כלכלת האינטרנט היא בעיקרה כלכלת פרסום: קבל מוצר חינמי כמו תיבת מייל, סרטון ביוטיוב או כתבה באתר חדשות תמורת חשיפה לפרסומות. בשנים האחרונות גופי תוכן רבים עברו למודל של דמי מנוי, מעיתונים ואתרי תוכן כמו וול סטריט ג'ורנל ו-Medium ועד שירותי סטרימינג כמו נטפליקס וספוטיפיי. על רקע העלייה בפופולריות של הפודקאסטים, לא מפתיע אם כן שקם גוף ממומן היטב שרוצה לעשות איתם אותו הדבר.

 

4. עלויות נמוכות. אלא שעל אף שלל הבעיות הכרוכות בתכנים חינמיים, דווקא בתחום הפודקאסטים השיטה עובדת לא רע. עלויות ההפקה שלהם נמוכות יחסית, שכן עיקר ההוצאה היא על התחקיר והעבודה המוקדמת ולא על הטכנולוגיה והפירוטכניקה הנלווית. היעדר הזוהר בעשייה, אופיה של קהילת המאזינים ומאפיינים נוספים סייעו לעוסקים במלאכה לפעול כתעשיית אינדי של תוכן מקורי, איכותי ולעתים אפילו חתרני.

 

 

 

5. ניפוץ האשליה. פלטפורמת פודקאסטים חדשה ומגובה במזומנים נראית כצעד חיובי עבור היוצרים, שיוכלו לקבל תשלום מראש עבור זכויות שידור ולא יצטרכו לתור אחר חסויות. אך עשויות להיות לה גם השלכות שליליות. מנוי בתשלום יבלום את המאזינים לחפש אחרי תכנים מחוץ לפלטפורמה ועשוי לכבול את היוצרים למגבלות מצד המפיצים. התוצאה עלולה להיות מה שקורה בכל פעם שכסף גדול זורם בבת אחת לתעשייה צנועת מימדים: היא תאבד את מה שהפך אותה לאטרקטיבית עבור הקהל הקיים, שתופס עצמו כייחודי.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x