שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הייטק והון סיכון

זאבי ברגמן: מענק המיליונים לאינטל? הסכם רע לישראל

מנכ"ל קומברס ונייס לשעבר כתב בפייסבוק פוסט בו טען שענקית השבבים לא נותנת די לישראל תמורת מענק מאות המיליונים שקיבלה בעבור הרחבת המפעל בקריית גת. לדבריו, תנאי העסקה כוללים הטבות והקלות מוגזמות, שלא יספקו די ערך למשק

מאיר אורבך 11:4616.05.18

זאבי ברגמן, מנכ"ל חברות קומברס ונייס לשעבר, אינו מתלהב מהמענק שקיבלה אינטל להרחבת המפעל בקרית גת - 350 מיליון שקל - ומהטבות המס להן תזכה.

 

 

במסגרת ההסכם, התחייבה אינטל להשקיע 18 מיליארד שקל, לגייס 250 עובדים ולבצע רכישות מספקים ישראלים ב-3 מיליארד שקל - ולראיית ברגמן, מדובר בעסקה רעה לישראל.

 

בפוסט שהעלה אמש בפייסבוק כתב: "מישהו מבין את המספרים מאחורי התמיכה באינטל כמו שפורסמו? מישהו שם לב שהמענק לאינטל בסך 1.5 מיליארד שקל הוא גבוה מהתקציב השנתי של רשות החדשנות? מישהו הבין שהתחייבות לתעסוקה של 250 עובדים בשלב הראשון היא מענק של 3 מיליון שקל לעובד?".

 

זאבי ברגמן זאבי ברגמן צילום: עמית שעל

 

 

"מישהו הבין שכשלחברה יש 11,000 עובדים בישראל תוספת של 250 זה הרבה פחות מהגידול הטבעי שלה? מתוך ה-18 מיליארד שקל של ההשקעה רק 3 מיליארד הם לספקים מקומיים. מה התועלת למשק מה-15 מיליארד הנותרים של ההשקעה הזאת? האם זאת בכלל השקעה אמיתית או משחק במספרים? איזו הצדקה יש להורדת מס החברות שאינטל תשלם מרמה מצחיקה של 6% ל-5% ? מישהו חישב מה היה ההחזר על ההשקעה הקודמת באינטל לפני חמש שנים? אם אין רכש מקומי משמעותי, אין מסים משמעותיים ואין תוספת תעסוקה משמעותית מה התועלת שיוצאת למשק מכל העניין הזה?", תהה.

 

לעומתו, ברכו שר האוצר כחלון ושר הכלכלה כהן את המהלך: "הישג אדיר למשרד האוצר וחיזוק נוסף למיצובה של ישראל ככוח עולה בכלכלה העולמית", כתב כחלון אתמול בטוויטר, וכהן התייחס להרחבת המפעל כ"הבעת אמון חשובה במדינת ישראל ובכלכלה הישראלית" מצד אינטל.

 

 

 

במסגרת הסיכומים של החברה עם הממשלה, תיהנה משיעור מס חברות מופחת של 5% עד סוף 2027. בנוסף, האוצר יקצה לאינטל מענק בגובה 800 מיליון שקל, אם תחליט לבצע בעתיד השקעה נוספת לשדרוג טכנולוגי של תשתיות הייצור שלה בארץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x