$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

האם בינה מלאכותית תציל את הסוללה שלך מלהיגמר כל כך מהר?

גוגל חשפה תוכנות שיוכלו לייעל סמארטפונים - אך גם לשתות דרכם יותר מידע אישי ולהקל על ספאם סלולרי, פייסבוק מונעת מגורמים זרים מלהתערב במשאל עם טעון באירלנד, תוכנות עושות חיים קלים למעצבי משחקים ולמה התחפשו האקרים רוסים לדאע"ש

ניצן סדן 12:3009.05.18
שכח מהמטען, יש לנו AI!

 

גוגל חשפה אמש את הגרסה החדשה של אנדרואיד, P שמה. היא חידשה את מערכת ההפעלה בריבוא יכולות AI ולמידת מכונה שילמדו כל מה שאתם אוהבים לעשות בטלפון וימליצו לכם מתי להשתמש באיזו אפליקציה, ואפילו בתכונות ספציפיות בתוך היישומים. בינה מלאכותית תציע לכם לנטרל התראות מציקות, תעזור לכם לנסח הודעות מייל ואפילו תתאים את בהירות הסלולרי בדיוק לרמה שאתם אוהבים.

 

מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ'אי מציג את החידושים של החברה מנכ"ל גוגל סונדאר פיצ'אי מציג את החידושים של החברה

 

 

מצד אחד, זה מרשים: הגיע הזמן שסמארטפונים ילמדו אותנו ויתאימו את עצמם ולא להיפך. אך מצד שני, כל שיפורי למידת ההרגלים שלנו יאפשרו לגוגל לדעת עלינו יותר ולהרוויח יותר מפרסומות ממוקדות; לא יפתיע אותי אם כל התכונות הללו יתחילו בתור opt in, ואז ייכפו על המשתמש. לא טוב לך? לך וקנה סמארטפון טיפש. אבל יכול להיות שיש פה גם צד חיובי: לטענת גוגל, למידת המכונה מאפשרת לייעל את ניצול הסוללה - ותאריך משמעותית את זמן הפעולה של הטלפון. סוגיית הסוללה היא עניין כאוב מאוד: כל הסמארטפונים נשענים על טכנולוגיית סוללות ישנה, שכן עדיין לא הומצאה בטרייה שתוכל לסחוב יותר מיומיים ולא תהיה יקרה מדי לייצור, כבדה מדי או תתחמם בצורה בעייתית. גוגל מצאה פיתרון מאוד יצירתי לבעייה הזו: במקום לחכות שתומצא סוללה, פשוט מייעלים את השימוש בטכנולוגיה הקיימת - וקושרים את הפיתוח לרכיב שאוסף מידע שניתן להיוון. החברה סבורה שאנשים יהיו מוכנים להקריב עוד מהפרטיות שלהם כדי לקבל עוד שעתיים-שלוש מהסלולרי, ואני חושש שהיא צודקת.

  

הממ

 

נישאר עם גוגל: החברה חשפה אתמול עוד הברקת AI, שמאפשרת לסייענית החכמה שלה להתקשר לעסקים ולדבר עם הפקידים שם בעצמה. החברה הדגימה איך מתקשרת התוכנה למספרה וקובעת תור, תוך שהיא מנסה למצוא מועד שיתאים גם לספרית וגם למשתמשת. הבוט נשמע אנושי להפחיד, כשמדי פעם השמיע "הממ…" כדי לדמות אדם שחושב על תשובה. הפיתוח הזה יכול להיות בשורה לכל חברה שמפעילה שירות לקוחות: העובדים מודרכים על פי רשימה של שאלות אפשריות ותשובות קבועות - כך שכדי להחליף אותם בתוכנות, צריך רק דיבור מסונתז שיישמע אנושי (גוגל מסמנת V) וכלי זיהוי דיבור שייקלוט גם סלנג, דיבור עילג או מבטא כבד (היא עובדת על זה).

 

 

 

 

 

אבל יש עוד תעשייה שבטח זורחת מאושר עכשיו: מפעילי הספאם הסלולרי. אין ישראלי שזה לא קרה לו - הטלפון צלצל ממספר לא מוכר, ובצידו השני של הקו בקעה לה הודעה מוקלטת של ישיבת צדיקים שרוצה כסף לקידום הגאולה, תנועה פוליטית, שירות הלוואות ומה לא. בארה"ב, מגיע הספאם הטלפוני למימדים אפיים: בחודש שעבר לבדו תועדו שם 3.4 מיליארד שיחות שכאלה. אם תוחלף ההודעה המוקלטת בדיבור טבעי של אדם, יתכן שייפחת שיעור האנשים שטורק את הטלפון בזעם (או יותר נכוו, לוחץ בזעם על אייקון הניתוק).

 

צאו מהרחם האירי!

 

אירלנד רועשת ורוגשת: בימים אלה נערכים שם לביצוע משאל עם בנושא אישור תיקון לחוקה שיאסור על ביצוע הפלות. אם יידחה התיקון, יוכלו מחוקקים איריים להרחיב את זכויות והיתרי ההפלה במדינה. אירלנד היא מדינה עם רוב קתולי, שלא חושב שנשים צריכות להחליט בעצמן אם ללדת או לא. ואולם, תנועות ליברליות עם חשיבה מודרנית יותר צוברות פופולריות עצומה בשנים האחרונות, כך שקשה לנחש מה יוחלט ביום המשאל, ה-25 בחודש. ומצב כזה מושך, מטבעו, מעורבות זרה: מפיצי פייק ניוז ותעמולה פוליטית מכל העולם מנסים לבחוש בקלחת האירית. פייסבוק, במת הפייק ניוז הגדולה ביקום הידוע, החליטה לעשות מעשה והכריזה חגיגית שאף גורם מחוץ לאירלנד לא יוכל להשתמש בה להפצת קמפיינים בנושא המשאל. אקטיביסטים או חובבי כאוס (נניח, מרוסיה הפוטיניסטית) יצטרכו להתאמץ יותר כדי להשפיע הפעם. כך צריך.

 

 

ליאו וארדקר, ראש ממשלת אירלנד ליאו וארדקר, ראש ממשלת אירלנד צילום: בלומברג

 

 

השלב הבא

 

מפתחים הציגו תוכנת AI שיודעת לבנות בעצמה שלבים למשחקים הקלאסיים Doom וסופר מריו. זה לא קשה מדי, שכן שני המשחקים הללו נכתבו בעידן בו מגבלות גרפיקה וחומרה לא איפשרו בנייה שלבים מורכבים, אלא רק לסדר עצמים (אויבים בדום, לבנים במריו) בסדר שיתאים לזרימת המשחק וגובה האתגר. אבל יש כאן מגמה מעניינת שתוכל להשפיע על תעשיית הגיימינג כולה: בינה מלאכותית שמבינה את הראש של המפתח ובונה עוד שלבים בעצמה תוכל לחסוך זמן והון עתק למפתחות - ולהוזיל כך משחקים. ניתן יהיה להוציא חבילות הרחבה למשחקים מצליחים במהירות רבה, שאולי לא יכללו שינויים גדולים, אך יתנו לגיימרים עוד ממה שהם אוהבים. אבל כרגיל, יש מחיר לקידמה: כשמפתחים יכולים לבנות בסיס כללי למשחק בידיעה שהתוכנה תכתוב להם את השאר, זה לא שיהיה להם זמן לחשוב על משחקים יצירתיים וחדשניים יותר; מפיצות המשחקים לוחצות תמיד על השקת משחקים חדשים במהירות, שעובדים על נוסחאות בדוקות. ולכן, לא מן הנמנע שנקבל כמות על חשבון איכות - בערך כמו שקורה היום בתחום משחקי המובייל באנדרואיד.

  

 

 

שמעתי שבעלך בצבא

 

ב-2015, פחד ושקשק העולם כולו מפני דאע"ש - ארגון טרור בהתמחה ביח"צ. באותם הימים, קיבלו חמש נשות חיילים אמריקאיים איומים בטוויטר - לפיהם כדאי להן להתחיל בסידורי קבורה, כי אהוביהן יחזרו רק בארון מתים. "אנחנו יודעים הכל עליך ועל ילדיך", הפחידו המחבלים, ששיגרו ציוצים דרך חשבון של תומכי הארגון הרצחני. עתה גילה תחקיר של AP שהמאיימים לא היו אנשי דאע"ש - כי אם אנשי קמפיין רוסי המקושר לחוליית ההאקרים Fancy Bear, שלפי הערכות, פועלת בחסות הקרמלין. איזו תועלת יש לרוסיה מלהפחיד נשים? אולי תדלוק גורמים נציים בפוליטיקה האמריקאית, שיתמכו במישהו שמבטיח למגר את דאע"ש - אחד דונלד טראמפ - במהלך הבחירות שנערכו שנה לאחר שיגור האיומים. אחת הנשים שאוימו הגיבה לחשיפה באנחת רווחה: "בחיים לא הייתי חושבת שאלה הרוסים", אמרה. "זה מרגיש כל כך משעשע ומרושע בו זמנית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x