$
הייטק והון סיכון

חברות ממשלתיות יורשו להשקיע עשרות מיליוני שקלים בסטארט-אפים

בעקבות החלטת הממשלה שעברה הבוקר, יוכלו חברות ממשלתיות כחברת החשמל, נמלי ישראל ואחרות להשקיע 200 עד 446 מיליון שקל במיזמים מקומיים. בנוסף, יואץ תהליך אישור ההשקעות ולא יהיה מגבל על מספרן - אלא רק על ההון שיוקצה לכל השקעה

מאיר אורבך 14:5607.05.18
האם רכבת ישראל, דואר ישראל ועמידר בדרך להשקעה בחברות סטארט-אפ מקומיות? על פי החלטת הקבינט הכלכלי, כל חברה ממשלתית שתרצה בכך תוכל להשקיע עשרות מיליוני שקלים במיזמים מקומיים.

 

 

ההשקעה, שאושרה על ידי הקבינט הכלכלי חברתי, תהיה תמורת מניות, דבר שנמנע עד כה מחברות ממשלתיות. בעבר, הן נאלצו לעבור דרך חתחתים עד לאישור פרטני של הממשלה עבור כל החזקה שכזו. על פי רשות החברות יוכלו נמל אשדוד, נמלי ישראל, מקורות וחברת החשמל להשקיע 200 מיליון עד 446 מיליון שקל, בהתחשב בהון העצמי שלהן. חברת החשמל, למשל, תוכל להשקיע עד 12 מיליון שקל בכל השקעה בודדת.

 

שר האוצר, משה כחלון שר האוצר, משה כחלון צילום: מוטי קמחי

 

 

כל חברה ממשלתית תוכל להחזיק עד 20% בכל סטארט-אפ בו תשקיע כשאין מגבלה על מספר ההשקעות - רק על ההון שמותר להקצות לכל השקעה. הסכום המקסימלי הוא 200 מיליון שקל, או 10% מההון העצמי של החברה הממשלתית. בנוסף, אי אפשר להקצות את כל ההשקעות לחברה אחת בלבד, ולחברות ממשלתיות קטנות אסור להשקיע יותר מ-3% מההון העצמי שלהן או 65 מילון שקל, לפי הנמוך מביניהם.

 

הצורך באישור שכזה הלוקח זמן רב, אינו מתאים למציאות הדינמית ולקצב של חברות הייטק ולכן עד כה התמריץ להשקעה היה קטן. ההחלטה שעברה הבוקר תאפשר לאשר השקעות תוך 30 יום מהגשתן, אם אין התנגדות של השרים הרלוונטיים. בנוסף, תוקם ועדת היגוי בין-משרדית בראשות מנכ"ל משרד הכלכלה, שנועדה להסיר חסמים רגולטוריים ולקדם חדשנות בקרב חברות ממשלתיות. בין חברי הוועדה נמנים ראש המועצה הלאומית לכלכלה, מנהל רשות החברות הממשלתיות, מנהל הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית והממונה על התקציבים.

 

"אנחנו עושים מאמצים אדירים כדי להביא לשיפור התוצאות העסקיות של החברות הממשלתיות תוך דגש על המשך שיפור השירות לאזרחים", אמר שר האוצר משה כחלון. "המהלך שאושר היום עולה בקנה אחד עם מדיניות הממשלה לחיזוק החדשנות והטכנולוגיה בכל המגזרים וביסוס מעמדה של מדינת ישראל כסטארט-אפ ניישן"',

 

"רשות החברות רואה ערך משמעותי בקידום החדשנות", הוסיף מנהל רשות החברות הממשלתית, יעקב קווינט. "אנחנו סבורים שזה מצב של WIN-WIN. חברות ההזנק יקבלו פלטפורמה אדירה ומורכבת לבחינה והטמעה של טכנולוגיות והחברות והציבור ייהנו מהתועלת שתצמח מהן".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x