$
הייטק והון סיכון

רבעון ראשון מצוין להייטק הישראלי: גיוסים של 1.52 מיליארד דולר

לפי דו"ח של IVC ופירמת זיסמן אהרוני גייר, נרשמה צמיחה בולטת בסכום הגיוסים בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, בו גויסו 1.06 מיליארד דולר. גם מספר העסקאות צמח משמעותית מ-155 ל-181

הגר רבט 13:0507.05.18
1.52 מיליארד דולר גוייסו ב-181 עסקאות ברבעון הראשון של השנה, כך לפי דו"ח של IVC ופירמת עו"ד זיסמן אהרוני גייר ושות'. היקף ההון שגויס, כמו גם מספר העסקאות, עלו לעומת הרבעון הקודם (שבו גויסו 1.46 מיליארד דולר ב-161 עסקאות); וכן לעומת הרבעון המקביל אשתקד (שבו גויסו 1.06 מיליארד דולר ב-155 עסקאות).

 

 

שלוש עסקאות של יותר מ-100 מיליון דולר כל אחת אחראיות ל-23% מסך ההון שגויס. עסקאות קטנות מ-5 מיליון דולר וגדולות מ-20 מיליון דולר עלו ב-13% וב-44%, בהתאמה, לעומת הרבעון המקביל אשתקד. עסקאות מגובות הון סיכון תפסו 72% מסך ההון שגויס, ו-61% ממספר העסקאות.

 

עו"ד שמוליק זיסמן עו"ד שמוליק זיסמן צילום: אוראל כהן

 

 

"מגמה משמעותית ברבעון זה ביחס לרבעון אשתקד, היא ההשקעות מקרנות זרות שכמעט הוכפלו", מסר עו"ד שמוליק זיסמן, שותף מנהל העומד בראש תחום ההייטק במשרד זיסמן, אהרוני, גייר ושות'. "אנו מייחסים את העלייה בהשקעות ממשקיעים זרים בין היתר לשינויים הרגולטוריים בסין, שקבעו כללי השקעה ברורים והמלצה להשקיע בתחומי הטכנולוגיה, תחום שישראל חזקה בו במיוחד. נראה כי ההייטק הישראלי מהווה מוקד התעניינות הולך וגדל, אשר מושך יותר ויותר משקיעים מהעולם. יש סיבה לאופטימיות. בשנים האחרונות הרבעון הראשון בשנה היה בד"כ החלש שבין הרבעונים, באופן כזה שסכום הגיוס ברבעון הראשון הוא הנמוך ביותר ביחס לשאר הרבעונים באותה שנה".

 

"המגמה החיובית נעוצה בשלוש סיבות עקריות: עלייה במספר העסקאות מגובות הון סיכון, עלייה במספר הקרנות הזרות המבצעות בישראל השקעות ראשונות ועלייה במספר העסקאות הראשונות הנעשות בידי קרנות הון סיכון ישראליות", מסרה מארינה שפירא, מנהלת המחקר ב-IVC.

 

 

 

מהדו"ח כולה כי 36% מסך ההון שגויס ברבעון הראשון הושקע בסבבי A (כ-549 מיליון דולר ב-57 עסקאות), הסכום הגבוה ביותר מאז 2012. הסכום הכולל שגויס, גבוה משמעותית בהשוואה לרבעונים קודמים. ב-17 עסקאות בסבבי A, הגדולות מ-10 מיליון דולר כל אחת, הושקעו 77% מסך כל ההון שגויס בסבבי A. עם זאת, מספר העסקאות נותר ללא שינוי בהשוואה לרבעון הקודם, אך מספרן היה גבוה יותר מ-42 עסקאות שנעשו ברבעון הראשון ב-2017.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x