שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

פרשנות

האם כדאי שחברות הייטק יכתיבו את חוקי המלחמה האוטונומית?

לאחר שעובדי אלפבית מחו על מעורבותה בפרויקט צבאי בתחום כלי הטייס האוטונומיים, הציע יו"ר החברה אריק שמידט שתעשיית הטכנולוגיה היא שתציב את הגבולות האתיים בנושא. במובן מסוים, עדיף לסמוך עליהן ולא על הצבא והממשלה

יואב סטולר 09:1628.04.18
לאחר שעובדי אלפבית מחו על שיתוף הפעולה של החברה עם הפנטגון לשימוש בבינה מלאכותית לצרכים צבאיים, הציע יו"ר החברה אריק שמידט פשרה: "בתעשייה יגיעו להסכמה על עקרונות שיגדירו מה נכון ולא נכון בתחום הבינה המלאכותית, וזו תהיה לקונצנזוס בקרב השחקנים המובילים". למעשה, שמידט מציע שחברות מסחריות יכתיבו לממשל האמריקאי את חוקי המלחמה הבאה ויקבעו מה לגיטימי ומה לא.

 

 

הבעיה בפשרה זו מרחיקה אל מעבר לשאלה טובתו של מי נמצאת מול עיני החברות המסחריות - בעלי המניות או הציבור. קשה לאכוף הסכמים התנדבותיים, ודאי כשמדובר במיזמים ביטחוניים ממודרים היטב שיכולים להניב הכנסות אדירות בתקציבים ממשלתיים.

 

מל"ט מסוג ניורון. מי תעדיפו שיבנה את התוכנה שלו? מל"ט מסוג ניורון. מי תעדיפו שיבנה את התוכנה שלו? צילום: הלומברג

 

 

קל לדבר על הגבלות שימוש בטכנולוגיה לצורכי לחימה בעתות שלום. בשעת מלחמה הסיטאוציה שונה לחלוטין. הציבור האמריקאי, השוק החשוב והעשיר ביותר בעולם, יתקשה לסלוח ליפי הנפש מעמק הסיליקון שהפנו עורף לחילות הלוחמים. ודאי בשעה שסין ורוסיה עושות את מירב יכולותיהן לפתח כלי בינה מלאכותית וסייבר.

 

מי שמחזיק ברסן של אותן חברות הוא ציבור המשתמשים הגלובלי שלהן. הוא יכול לשלוח להן מסר, כפי שעשה קמפיין #DeleteUber, אך השפעתו ארוכת הטווח שנויה במחלוקת, כפי שהוכיח קמפיין #DeleteFacebook לאחר דליפת המידע לקיימבידג' אנליטיקה.

 

 

 

המשתמשים התרגלו יותר מדי לשירותים שמעניקות חברות הטכנולוגיה כפייסבוק וגוגל, עד שקשה לראות אותם מוותרים עליהם בשביל להעביר נקודה אידיאולוגית חשובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x