$
חדשות טכנולוגיה

פרשת קיימברידג' אנליטיקה: החשוד בגניבת המידע מנסה לטהר את שמו

ד"ר אלכסנדר קוגן, שחשוד באגירת המידע של 87 מיליוני משתמשים והעברתו לקיימברידג' אנליטיקה, טוען שאינו אשם בסקנדל; לדבריו, לא ידע שהמידע ישמש להטיית הבחירות בארה"ב ושהאשם הוא בפייסבוק עצמה

יואב סטולר 16:5023.04.18

ד"ר אלכסנדר קוגן, המוכר בתור אולי אחד הגורמים החשודים ביותר בשרשרת האירועים שאיפשרו את סקנדל קיימברידג' אנליטיקה, מנסה לטהר את שמו.

 

 

בראיון לבאזפיד הכחיש קוגן את הטענות כלפיו, לפיהן העביר את המידע שאגר במסגרת המחקר האקדמי שלו לחברה הסוררת, שעל פי החשד שימש אותה להטות את תוצאות הבחירות בבחירות 2016 בארה"ב ואת משאל העם הבריטי על סוגיית הברקזיט.

 

אלכסנדר קוגן אלכסנדר קוגן צילום: Business Insider

 

 

לדבריו, לא היה כל קשר בין המחקר שערך במסגרת עבודתו האקדמית באוניברסיטת קיימברידג' לבין החברה שסיפקה כליים מהותיים למניפולציה של דעת הקהל בעזרת בניית פרופיל לכל משתמש והתאמת דרכי הפעולה אליו ומקורביו. הוא טוען כי הפעלת האפליקציה שלו נעשתה באופן נפרד ממשרתו באוניברסיטה ועל כן האמירה לפיה מסר את המידע שהוענק לו תחת נסיבות אקדמיות לשימוש מסחרי פוליטי היא שקר. בנוסף, איים לתבוע את פייסבוק בגין לשון הרע והשמצה.

 

"הם חושבים שאני מרגל רוסי"

 

קוגן, שצפוי להעיד מחר בבוקר בפני וועדת הדיגיטל, התרבות, המדיה והספורט של הפרלמנט הבריטי, מאשים את הקונגרס האמריקאי ברדיפתו מתוך גזענות שנובעת ממוצאו הרוסי: "אני חושב שהם רומזים או מכוונים לכך שאני מרגל רוסי בלא שום הוכחות. יש להם אנשים קונספירטיביים שמשוכנעים שאני החוליה החסרה בקשר שבין רוסיה וטראמפ", אמר. 

 

קוגן נולד במולדובה כשהיתה חברה בבריה"מ, אך היגר לארה"ב בגיל שבע, לאחר שאביו ספג איומים מטעמים אנטישמיים. במסגרת המסע לניקוי שמו, מחה קוגן על האדרתו של חושף הפרשה כריסטופר וויילי, כשהוא מזלזל בדבריו, עדויותיו והבנתו בנושא. "הוא מדען נתונים כמו שאני אייקון אופנה", אמר הדוקטור בליגלוג.

 

לטענתו, לנתונים שהועברו לא היה ערך ממשי, ודאי לא כזה שיש ביכולתו להטות את תוצאות הבחירות. קוגן גרס שאפילו את הגיל של ציבור המשתמשים לא באמת אפשר להבין מאותם נתונים שקיבלה ממנו קיימברידג' אנליטיקה.

 

עם זאת, על אף דבריו החריפים אמר קוגן בראיון כי הוא מצטער על מעשיו ולא היה חוזר עליהם. הוא סיפר שלא ידע שאלו מיועדים להטיית מערכות בחירות כפי שמיוחס כיום לפרשה, אבל הודה שהבין שלקיימברידג' אנליטיקה אכן היתה מטרה פוליטית.

 

 

 

קוגן מאשים בשקר את פייסבוק ואנשיה, שמייחסים לו את האשמה העיקרית לסקנדל. הוא הסביר שברשת החברתית ידעו על הדברים בצורה כזו או אחרת, והוא המשיך להיות מוזמן למרכז החברה במנלו פארק בארצות הברית על מנת לשאת דברים וללמד את אנשי פייסבוק בעצמו - פרט שלא הוזכר בעדות צוקרברג בקונגרס.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x