$
אינטרנט

אזהרת נוזקת מרטינלי בווטסאפ - הונאה ספרדית

בשבועות האחרונים הופצה ברחבי העולם אזהרה מפני סרטון חשוד שמכיל נוזקה מסוכנת, שאמורה להתחיל לפעול היום. בדיקת מומחי אבטחה ואתרי אימות תוכן גילתה שזה לא יותר מגרסה מודרנית למכתבי השרשרת של שנות התשעים

רפאל קאהאן 10:3823.04.18

אזהרה מפני מתקפת נוזקה חדשה בשם מרטינלי (Martinelli), שהופיעה ברחבי העולם והגיעה גם לישראל, התגלתה כניסיון הונאה.

 

בשבועות האחרונים הופצה בקרב משתמשי ווטסאפ התרעה מפני סרטון שאמור לשתול בסמארטפון נוזקה מתקדמת שמנטרלת אותו לאחר שיופעל - נוזקה שתתחיל לפעול היום, ה-23.4; אתר Hoax Slayer בחן את האזהרה מול מומחי אבטחה וגילה שמדובר בהונאה, שמקורה ככל הנראה במשתמשים בספרד. האזהרה הופצה בכמה גרסאות, ביניהן של "מומחה אבטחה", במספר שפות ביניהן עברית.

 

ווטסאפ ווטסאפ

 

 

בפועל, מדובר בהונאה בסגנון מכתבי השרשרת של שנות התשעים ותחילת העשור - הודעה שקוראת למשתמשים להפיץ אותה כדי להימנע מנזק זה או אחר. מסתבר שמחברי המכתבים הללו עברו לווטסאפ, מסנג'ר ושאר פלטפורמות ההודעות המיידיות שהחליפו את המיילים מאז.

 

 

 

למרות שההמלצה היא תמיד להיזהר בשימוש בכל סוג של פלטפורמת תקשורת במחשב או בסמארטפון, ואכן ישנן הודעות שעשויות להכיל וירוסים או נוזקות, חשוב לבדוק את האזהרות האלה. הדרך הפשוטה היא פשוט להעתיק את שם הנוזקה או את כותרת ההודעה ולבצע חיפוש פשוט בגוגל. זאת ועוד, כלל אצבע פשוט אומר שאם ההודעה מייעצת לכם לשלוח אותה לכל אנשי הקשר שלכם - סביר להניח שמדובר במכתב שרשרת ותו לא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x