$
חדשות טכנולוגיה

מארק צוקרברג מגיב לראשונה למשבר: "נעשו טעויות ואני אחראי למה שקרה"

מייסד פייסבוק מתייחס בהרחבה לדליפת המידע לקיימברידג' אנליטיקה: "יש לנו אחריות להגן על המידע שלכם, ואם אנחנו לא יכולים לעשות את זה אנחנו לא ראויים לשרת אתכם", הוא כתב בחשבון הפייסבוק שלו

עומר כביר 21:5421.03.18

מייסד ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג מגיב לראשונה בהרחבה לדליפת המידע לקיימברידג' אנליטיקה: "עשינו טעויות, ואני אחראי למה שקרה".

 

 

 

"יש לנו אחריות להגן על המידע שלכם, ואם אנחנו לא יכולים לעשות את זה אנחנו לא ראויים לשרת אתכם", כתב צוקרברג בחשבון הפייסבוק שלו. "אני עובד כדי להבין בדיוק מה קרה ולוודא שזה לא יקרה שוב. החדשות הטובות הן שהפעולות החשובות ביותר כדי למנוע מזה לקרות שוב כבר ננקטו לפני שנים. אבל יש עוד מה לעשות ואנחנו צריכים להאיץ את הקצב".

 

 

 

 

מנכ"ל פייסבוק הקדיש חלק ניכר מהפוסט שלו לתיאור האירועים בפרשה ואלו שקדמו לה, מרביתם כבר פורסמו בתקשורת: "ב-2007, השקנו את פלטפורמת פייסבוק עם החזון שיותר אפליקציות צריכות להיות חברתיות. לוח השנה שלך צריך להציג את ימי ההולדת של חברים, המפות את מקום המגורים שלהם, וספר הכתובות את התמונות שלהם. כדי לעשות את זה, אפשרנו לאנשים להתחבר לאפליקציות ולשתף איתן את החברים שלהם וחלק מהמידע עליהם.

 

"ב-2013 חוקר מאוניברסיטת קיימברידג' בשם אלכסנדר קוגן יצר אפליקציית שאלון אישיות. היא הותקנה על ידי כ-300 אלף איש ששיתפו את המידע שלהם וכן חלק מהמידע של חבריהם. קוגן יכול היה לגשת למידע על עשרות מיליוני גולשים. ב-2014 כדי למנוע שימוש לרעה מסוג זה שינינו משמעותית את כל הפלטפורמה והגבלנו את המידע שאפליקציות יכולות לגשת אליו. אפליקציות כמו אלו של קוגן לא יכלו עוד לגשת למידע על חברים של משתמש. גם דרשנו ממפתחים אישור מאיתנו לפני שהם מבקשים מידע רגיש מאנשים.

 

"ב-2015 למדנו מעיתונאים בגרדיאן שקוגן שיתף את המידע עם קיימברידג' אנליטיקה. זה מנוגד למדיניות שלנו, אז מיד חסמנו את האפליקציה ודרשנו שקוגן וקיימברידג' אנליטיקה יאשרו באופן רשמי שמחקו את כל המידע שהושג שלא כשורה. הם סיפקו אישורים אלו.

 

 

 

 

 

"בשבוע שעבר, למדנו מהגרדיאן, הניו יורק טיימס וצ'אנל 4 שקיימברידג' אנליטיקה אולי לא מחקה את המידע המדובר. מיד חסמנו אותם מגישה לשירותים שלנו. קיימברידג' אנליטיקה טוענת שהיא כבר מחקה את המידע והסכימה לבדיקה פורנזית על ידי חברה שאנחנו שכרנו שתאשר את זה. אנחנו גם עובדים עם רגולטורים כדי לחקור מה קרה".

 

צוקרברג הגדיר את המקרה כהפרת אמון בין קוגן וקיימברידג' אנליטיקה לפייסבוק. "אבל זו גם הפרת אמון בין פייסבוק לאנשים ששיתפו איתנו את המידע שלהם ושמצפים מאתנו להגן עליו", הוא הוסיף. "אנחנו צריכים לתקן את זה. במקרה הזה, נקטנו כבר ב-2014 בצעדים החשובים ביותר כדי למנוע משחקנים רעים מלגשת למידע של אנשים בדרך זו. אבל אנחנו צריכים לעשות עוד".

 

מייסד פייסבוק פירט שלושה צעדים מרכזיים שהרשת החברתית מתכוונת לנקוט. הראשון, חקירת כל האפליקציות שהיתה להן גישה לכמויות גדולות של מידע לפני שהחברה שינתה את הפלטפורמה ב-2014. "נערוך בדיקה מלאה של כל אפליקציה עם פעילות חשודה. נחסום מפתחים שלא יסכימו לבדיקה מלאה. ואם נמצא מפתחים שעושים שימוש לרעה במידע אישי מזהה, מיד נחסום אותם ונודיע לכל המשתמשים שהושפעו מהאפליקציות האלו. זה כולל אנשים שקוגן עשה שימוש לרעה במידע שלהם", הוא הבטיח.

 

הצעד השני שמתעתדת פייסבוק לעשות הוא להגביל עוד יותר גישה של מפתחים למידע, כדי למנוע שימוש לרעה מסוגים אחרים: "למשל, נחסום גישה של מפתחים למידע שלכם אם לא עשיתם שימוש באפליקציה שלהם במשך שלושה חודשים. נפחית את כמות המידע שמועברת לאפליקציה בעת התחברות – רק השם, תמונת הפרופיל וכתובת האיימייל יועברו. נדרוש ממפתחים לא רק לקבל אישור אלא גם לחתום על חוזה לפני שיוכלו לבקש ממשתמשים גישה לפוסטים שלהם או למידע פרטי אחר. ויהיו עוד שינויים רבים נוספים בימים הקרובים".

 

הצעד השלישי נועד להגדיל את השליטה של משתמשים במידע שלהם. "אנחנו רוצים להבטיח שאתם מבינים אילו אפליקציות מקבלות גישה למידע שלכם", אמר צוקרברג. "בחודש הבא, נציג לכולם בראש הניוזפיד כלי שיציג את האפליקציות שבהן אתם משתמשים ודרך קלה לשלול מהן גישה למידע. יש לנו כבר כלי שעושה את זה בהגדרות, ועכשיו נשים אותו בראש הניוזפיד כדי שכולם יראו".

 

"נחוש לעשות מה שדרוש"

 

לסיום, צוקרברג לקח על עצמו אחריות אישית לתקרית. "אני נחוש לעשות מה שדרוש כדי להגן על הקהילה שלנו", הוא הוסיף. "אף שהסוגיה הספציפית הזו שקשורה לקיימברידג' אנליטיקה לא צריכה לקרות עוד עם אפליקציות חדשות היום, זה לא משנה את מה שקרה בעבר. נלמד מהחוויה הזו איך לאבטח את הפלטפורמה שלנו ולהפוך את הקהילה שלנו לבטוחה יותר לכולם.

 

אני רוצה להודות לכל מי שממשיכים להאמין במשימה שלנו ובמאמצים לבנות את הקהילה הזו ביחד. אני יודע שייקח יותר זמן מכפי שאנו רוצים לתקן את כל הסוגיות האלו, אבל אני מבטיח לכם שנעבוד ונבנה שירות טוב יותר בטווח הארוך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x