שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

האיחוד האירופי מתכנן להטיל מס של כ-3% על ענקיות ההייטק

חברות טכנולוגיה כפייסבוק, גוגל ואמזון פעילות באיחוד ומתחרות בחברות המקומיות, אך לראיית נציבות האיחוד אינן תורמות די לציבור; טיוטת הצעת חוק שתהדק את נהלי המס תוגש בשבוע הבא, לחרדתן של הענקיות האמריקאיות

יואב סטולר 13:3619.03.18

נציבות האיחוד האירופי צפויה לדרוש כ-3% מס מהכנסותיהן של חברות טכנולוגיה אמריקאיות כאמזון, גוגל ופייסבוק הפועלות בשטחו. לפי דיווח של בלומברג, נבנית כיום טיוטה לחקיקה שתמסה את החברות לפי הכנסות הברוטו שלהן, לפי מיקום המשתמשים שלהן ביבשת.

 

 

פקודת המס מתוכננת להיות צעד מהותי במאמץ האיחוד האירופי לגבות יותר כסף מענקיות ההייטק, הפרסום והסחר המקוון - רעיון שמתודלק מהתחושות האירופיות שמדברות על כך שהתעשייה הדיגיטלית, שמרבית הונה מצוי בארצות הברית, נוגסת בשווקים המקומיים באיחוד - אך אבל לא תורמת די לציבור האירופי.

 

לאיחוד נמאס מהעלמת המס של החברות האמריקאיות לאיחוד נמאס מהעלמת המס של החברות האמריקאיות צילום: shutterstock

 

 

ההצעה תוגש בשבוע הבא, ב-21 במרץ בוועדה ייעודית של האיחוד. מדיניות המס שתביא ההצעה צפויה להוות פתרון ממוקד וקצר טווח, כשמיסוי מקיף יותר יתוכנן ויוחל בעתיד.

 

ההיטל יושת על חברות שהכנסתן השנתית עולה על 920 מיליון דולר, כמו גם אלו שסך ההכנסות השנתיות שלהן ממכירת שירותים דיגיטליים בתחומי האיחוד עולה על 61.4 מיליון דולר. הוראות אלו עולות מהטיוטה שפורסה, אולם הפרמטרים השונים עשויים להשתנות עד לאישור ההצעה באיחוד.

  

כמו כן, על פי ההצעה המס השנתי על בסיס ההכנסות ברוטו יהיה בשיעור יחיד בכל רחבי האיחוד האירופי ויעמוד על כ-3%. גם כאן במסגרת השלמות ותיקוני ההצעה במטרה לאשרה עשויים להיות שינויים עד לגרסה הסופית. הערכות אלו מתגברות לאור ההבדלים במיסוי מטיוטות קודמות שעסקו באותו נושא והתייחסו לשיעורי מס של בין 1% ל-5%.

 

 

 

על אף התגייסות מדינות האיחוד למיסוי ענקיות הרשת, זה לא הולך להיות קל; כל הצעת מס זקוקה לאישור פה אחד של כל 28 החברים לפני הפיכתה לחוק. כך, די במדינה אחת שתחליט למרוד וזו עלולה להיוותר על כמסמך נוסף בארכיון המסים של הגוש.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x