שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תעופה וחלל

האם נוסע יכול להנחית לבד מטוס נוסעים במקרה חירום?

כל סרט אקשן שמתרחש במטוס כולל את הסצנה בה מצליח הגיבור להנחית את הכלי, עם הנחיות מהקרקע. אבל לא מדובר בפנטזיות הוליוודיות: נוסעים הנחיתו בעבר מטוסים קלים בצורה כזו. ומה לגבי מטוסי נוסעים גדולים?

ניצן סדן 08:0317.03.18
כמעט בכל סרט אקשן שמתרחש במטוס תראו את סצנת הסיום המותחת, בה הגיבור - אחד הנוסעים - אוחז בהגאים ומצליח להנחית את המטוס לאחר שקרה משהו לא סימפטי לטייסים. האם זה אפשרי? האם יכול נוסע להנחית מטוס נוסעים גם ללא הכשרה מתאימה?

 

 

התשובה חיובית; עם הדרכה צמודה מהבקרה הקרקעית, ניתן בהחלט להנחית מטוס - כל עוד הוא תקין. בשנת 2000 התמוטט טייסו של מטוס פייפר צ'ירוקי 6, ונוסע בשם הנרי אנהלט הצליח להנחית את הכלי בשלום (למרות שהמטוס ניזוק בנחיתה).

 

מתוך "טיסה נעימה" מתוך "טיסה נעימה" צילום: youtube

 

 

ב-2011 הצליחה נוסעת להנחית מטוס קל אחר, לאחר שטייסו התעלף - גם כאן, הודות להדרכה שקיבלה דרך מכשיר הקשר. מקרים דומים תועדו גם ב-2012 ו-2013. למעשה, גם השחקן הבריטי רואן אטקינסון הצליח לתפוס את ההגאים כשטייס המטוס הפרטי שלו התעלף במהלך טיסה באפריקה.

 

כן, גם הוא יכול כן, גם הוא יכול צילום: NPR

 

 

ואולם, בכל המקרים היו אלה מטוסים קלים, פשוטים בהרבה ממטוס נוסעים גדול; למעשה, מעולם לא תועד מקרה של הנחתת מטוס כזה בידי אדם חסר ניסיון. האם זה אפשרי? תיאורטית - כן: למטוסי נוסעים יש מערכת טייס אוטומטי מתוחכמת, שניתן להגדיר לה לאן לקחת את המטוס - בצורה שתצריך מינימום התערבות של המפעיל עד לנחיתה עצמה.

 

ברגע שנוצר קשר עם מדריך, יהיה על הנוסע ללמוד במהירות את מיקומם של מחווני הטייס האוטומטי, המצערת, ידית המדפים, ידית הגלגלים וכמה כפתורים נוספים. לאחר מכן, יונחה כיצד להזין לטייס האוטומטי את הנתיב לנמל התעופה הקרוב ביותר ויצטרך רק לעשות מה שאומרים לו.

 

העניין הוא שקוקפיט הוא לא מקום אינטואיטיבי עבור האדם הסביר וכל זה יכול לקחת גם חצי שעה (זאת, בלי לקחת בחשבון את הבהלה הצפויה במצב בו אתה האדם האחרון על המטוס שכשיר להפעיל אותו).

 

איפה פה זה כפתור AP2? איפה פה זה כפתור AP2? צילום: youtube

 

 

 

ולכן, יכולתו של הנוסע להנחית מטוס תלויה בעיקר בשלב הטיסה; אם הכלי נמצא כבר בהנמכה, כנראה שלא יספיק להתמצא סביבו וסיכויי ההצלחה יהיו נמוכים יותר. אבל יש גם חדשות טובות: אנחנו מדברים פה על תרחיש תיאורטי, שכמעט אין שום סיכוי שיתקיים במציאות. בנוסף, יש שורה ארוכה של אנשים שצפויים לתפוס את ההגה לפני הנוסעים: לפי תקנות מנהלת התעופה הפדרלית בארה"ב, כל טיסה צריכה לכלול דיילת אחת על כל 50 מושבים.

 

 

 

במקרי חירום יתכן שצוות הטיסה יחפש נוסע שיש לו ניסיון בהטסת מטוסי נוסעים, כפי שקרה במקרים בודדים כשאחד מאנשי הצוות לא יכל לתפקד או כשהתגלתה תקלה שהצריכה עוד זוג ידיים. ואולם, כנראה שהדיילת תנחית את המטוס בעצמה לפני שתקרא לנוסע חסר ניסיון לעשות זאת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x