• תפריט
חדשות טכנולוגיה

דרופבוקס תונפק לפי שווי נמוך בשליש משציפו המשקיעים

מסמכים שהגישה חברת שירותי האחסון משקפים לה שווי של 7.1 מיליארד דולר, בעוד הערכות קודמות דיברו על כ-10 מיליארד. "זו סטירה בפניהם של המשקיעים המוקדמים", אמר אריק שיפר, יו"ר קרן פטריארך

רפאל קאהאן 13:4713.03.18

דרופבוקס נערכת להנפקתה: אמש (ב') הגישה מפעילת שירותי האחסון הענניים את הערכת מחירי המניה שלה. שווי השוק שמשתקף ממסמכים שהעבירה לבורסת ניו יורק הוא כ-7.1 מיליארד דולר - נמוך משמעותית מהערכת שוויה מלפני 4 שנים, שעמדה על כ-10 מיליארד דולר.

 

 

ההנפקה של דרופבוקס צפויה להיות הגדולה ביותר השנה ומושכת עניין רב מצד משקיעים ואנליסטים, בהיותה נקודת מבחן למצב שוק הטכנולוגיה. זאת, בעקבות כשלון הנפקת סנאפ אשתקד והציפיות מהנפקת ספוטיפיי שצפויה אף היא להתרחש ב-2018. בין היתר, נטען שחברות טכנולוגיה מנפחות את שוויין, ומאבדות את אמון המשקיעים לאחר הפיכתן לציבוריות.

דרו יוסטון, מנכ"ל החברה דרו יוסטון, מנכ"ל החברה צילום: בלומברג

 

 

דרופבוקס קבעה מחיר מניה שנע בין 16 ל-18 דולר. אם תצליח לשמר אותו, היקף ההון שתגייס יכול להגיע לכ-648 מיליון דולר, כ-148 מיליון דולר יותר מהיקף הגיוס שהוערך בעת הגשת מסמכי ההנפקה לפני כשלושה שבועות, אז עמד היקף הגיוס המבוקש על כ-500 מיליון דולר. עד כה גייסה החברה כ-600 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים.

 

מאז 2014 חלה צמיחה בולטת במספר והיקפי ההשקעות בסטארט-אפים ובמיוחד בכאלה שחצו את קו המיליארד והתקבלו למועדון חדי הקרן; זאת, מתוך שאיפה של משקיעים פרטיים לקבל החזרים גבוהים יותר מאשר מאפיקי השקעה ציבוריים. כך נוצר מצב בו הערכות השווי זינקו במהירות, גם עבור חברות ללא מודל עסקי ודאי.

 

לקוחות יש. ורווחים?

 

דרופבוקס פרסמה את ביצועיה עם הגשת מסמכי ההנפקה והתברר שלמרות שהחברה מכניסה כיום 31% יותר מאשתקד אך עדיין הפסדית. הכנסותיה הסתכמו ב-2017 בכ-1.1 מיליארד דולר לעומת ורשמה הפסד של כ-112 מיליון דולר. עדיין מדובר בביצועים במגמת עלייה בהתחשב בכך שהיקף ההפסד נחתך בכ-50% לעומת 2016.

 

בוקס, מתחרתה העיקרית של דרופבוקס שיצאה להנפקה ב-2015 הציגה הכנסות של כ-506 מיליון דולר, עלייה של 25% ביחס לשנה הקודמת. עם זאת, כמו מתחרתה, גם היא אינה רווחית. ואולם, הערכת השווי של בוקס נמוכה הרבה יותר ועומדת על כ-2.85 מיליארד דולר.

 

לדרופבוקס, שהוקמה ב-2007 יש כ-500 מיליון משתמשים בכ-180 מדינות, אך רק 11 מיליון מהם לקוחות בתשלום. "ההנפקה היא סטירת לחי למשקיעים מהם גייסה את הסבב האחרון שלה לפני 4 שנים", אמר לסוכנות רויטרס אריק שיפר, יו"ר קרן הגידור פטריארך.

 

 

 

מייסד החברה אנדרו יוסטון צפוי לשמר כ-24% ממניות החברה לאחר ההנפקה. סקויה קפיטל היא בעלת המניות העיקרית מבין המשקיעים הפרטיים עם נתח של כ-25%. דרופבוקס צפויה למכור לסיילספורס מניות בשווי של כ-100 מיליון דולר בסיום ההנפקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x