$
הייטק והון סיכון

אראל מרגלית ובראד בלום מקימים רובע רפואה דיגיטלית בחיפה

המתחם ייפתח בינואר הבא ויהווה נקודת מפגש ליזמים וחברות פארמה, יכלול אקסלרטור, מכלולים אקדמיים ואפילו קרן הון סיכון. התוכנית תעלה 28 מיליון שקל

הגר רבט 13:0011.03.18
רובע רפואה דיגיטלית יוקם בעיר התחתית בחיפה - כך הכריזו היום (א') היזם אראל מרגלית, בראד בלום, מנכ"ל ברקשייר פרטנרס וראש העיר יונה יהב. הרובע יוקם במבנה היסטורי ברחוב הנמל 69 בעיר ויתפרש על פני 1,100 מטר, הוא צפוי להיפתח בינואר 2019.

 

 

היוזמה הינה חלק ממהלך שמוביל ארגון יוזמה לאומית יחד עם עיריית חיפה להפיכת העיר התחתית למוקד חדשנות בתחום הבריאות הדיגיטלית. את התקציב לתוכנית, בסך 28 מיליון שקל, סיפקו בלום, יוזמה לאומית של מרגלית ותורמים נוספים. אבל חיפה היא רק אחד המוקדים בתוכנית רחבת היקף יותר ליצירת שבעה אזורי צמיחה חדשים בישראל, כולם בפריפריה וכולם מבוססים על הייטק או טכנולוגיה מתקדמת, שמוביל היזם וח"כ לשעבר אראל מרגלית (המחנה הציוני), מקרן JVP, מי שכיהן כיו"ר שדולת הצפון והדרום בכנסת.

 

תוכנית ההתרחבות תכלול ערים נוספות תוכנית ההתרחבות תכלול ערים נוספות

 

 

שבעת האזורים הינם באר שבע (בה כבר הוקם ופועל הצלחה מרכז סייבר), קריית שמונה והגליל העליון (פודטק, משרד החקלאות כבר אימץ חלק מהיוזמה והממשלה צפויה לאשר בימים הקרובים הקצאת עשרות מיליוני שקלים נוספים), חיפה (רפואה דיגיטלית), כרמיאל (מוצרי תשתיות תעשייה חכמות - Industry 4.0), ירושלים (ניו מדיה ותרבות), אילת והערבה (חקלאות ימית ואנרגיה מתחדשת) והנגב המערבי.

 

מרגלית אמר בטקס הסרת הלוט: "זהו יום מרגש וחשוב לפיתוח הכלכלי של העיר. את מה שעשינו בבאר שבע עם הסייבר נעשה כאן עם תחום הרפואה הדיגיטלית. לחיפה יש מוסדות מחקר פורצי דרך, רפואה מהמובילות בעולם, נוכחות של חברות רב לאומיות וסצנת יזמות פורחת - שילוב ארבעת האלמנטים האלה יחד, סביב תחום הבריאות הדיגיטלית, יכול לייצר כאן אלפי מקומות עבודה. רובע הרפואה הדיגיטלית יהפוך למוקד החדשנות של העיר. חברות רב לאומיות כבר מביעות עניין בכניסה לשיתופי פעולה והשקעות ממוקדות בעיר".

 

הרובע מיועד לשמש פלטפורמה למפגש בין יזמים ומשקיעים בתחומי הבריאות הדיגיטלית, מוקד לפעילות חברות רב-לאומיות כמו פיליפס ואחרות, בשיתוף מוסדות אקדמיה, כמו הטכניון ואוניברסיטת חיפה ומרכזי המחקר והרפואה כמו רמב"ם, בנוסף, מתכוונים היזמים להקים בקומפלקס אקסלרטור לחברות סטארט-אפ, קרן הון-סיכון להשקעות ממוקדות בחיפה, מאיץ אקדמי לסטודנטים, מרחב עבודה ליזמים וחלל לקיום אירועים בתחומי הרפואה הדיגיטלית - כחלק מהשינוי שעובר האזור במטרה להפוך למוקד יזמות וחדשנות בינלאומי .

 

 

רובע הבריאות הדיגיטלית, עיצוב קונספט רובע הבריאות הדיגיטלית, עיצוב קונספט

 

 

במקביל, החלה אוניברסיטת חיפה החלה להעביר פקולוטות שלמות לעיר התחתית, ביניהם הפקולטה למדעי המחשב. פרופ' רון רובין נשיא האוניברסיטה, מסר: "אנחנו מאוד מתחברים לחזון של אראל מרגלית וראש העיר, ובכוונתו להציף את העיר התחתית בסטודנטים. פקולטות משמעותיות ירדו בקרוב לעיר התחתית, דבר שיתרום לאקוסיסטם החדש".

 

בנוסף, בפברואר השנה אישרה ועדת הכספים של הכנסת יציאה למרכז מטעם רשות החדשנות להקמת חממה ביוטכנולוגית שנייה מסוגה באזור חיפה. חממת פיוטורקס, שזכתה במכרז הראשון, הצליחה למשוך לישראל שני תאגידים רב-לאומיים בתחום הפארמה - ג'ונסון אנד ג'ונסון מארה"ב ו-Takeda מיפן, והשקיעה עד כה ב-11 חברות סטארט-אפ.

 

החממה הביוטכנולוגית שתזכה במכרז החדש תקבל זיכיון ל-8 שנים בהן תוכל למנף את השקעותיה בסטארט-אפים במימון משמעותי מצידה של רשות החדשנות. כל חברה שתאושר על ידי הרשות תוכל לקבל תקציב בסך של עד כ-2.3 מיליון דולר למשך שלוש שנים, 85% מהתקציב יינתן כמענק מצידה של הרשות ו-15% יושקעו על ידי החממה. בתמורה לכך תוכל החממה לקבל עד 50% ממניותיה של כל חברה (עד 80%, אם מקור המיזם במוסד מחקר). בנוסף, תזכה החממה בסיוע כספי מהרשות בהקמת המעבדה המרכזית שתשרת את חברות החממה.

 

לפי נתוני רשות החדשנות, בישראל פועלות כיום כ-20 חברות פארמה גלובליות המתמקדות בעיקר בפעילות מסחרית - וקיים פוטנציאל להרחבת פעילותן לתחומי החדשנות והמו"פ באופן שישפיע על אקוסיסטם תעשיית הפארמה הישראלית.

 

 

 

בראד בלום, מיוזמי הפרויקט, מנכ"ל ברקשייר פרטנרס ומבכירי הפדרציה היהודית בבוסטון, אמר: "במשך כ- 0 שנה קהילות חיפה ובוסטון משתפות פעולה ביוזמות בעלות אינטרסים משותפים ובמרכזם פיתוח כלכלי של חיפה; רובע הרפואה הדיגיטלית יהפוך למנוע צמיחה של העיר, והוא חלק מרכזי ביצירת אקוסיסטם של רפואה דיגיטלית ברמה עולמית אשר תקדם פיתוח כלכלי בחיפה ובבוסטון ומעבר".

 

יונה יהב אמר במהלך האירוע: "ההחלטה להעביר פקוטלת מדעי המחשב של אונ' חיפה לעיר התחתית יחד עם הקמת המתחם הזה מייצר הזדמנות גדולה. אלפי סטודנטים יהיו כאן וייפגשו באקוסיסטם של חדשנות ויזמות. זה הגשמה הלכה למעשה של החזון שלנו בעיר התחתית - להפוך אותה למוקד חדשנות בתחום הרפואה הדיגיטלית ובכלל. היוזמה של אראל מרגלית ובראד בלום לעשות את זה כאן איתנו היא בשורה לעיר. חיבור בין תוכניות העירייה ליזמים עסקיים כמוהם מייצר אנרגיה חדשה"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x