$
חדשות טכנולוגיה

כמה עולה לכרות ביטקוין אחד בישראל - וכמה בעולם?

מטבע הקריפטו שהתחיל את הטרנד הוא עדיין הפופולרי ביותר מסוגו - אך גם אם השגתם את החומרה הנדרשת, עדיין תצטרכו להוציא המון כסף על חשמל לפני שתקבלו ביטקוין בודד. היכן בעולם הכי זול לכרות את המטבע?

שירות כלכליסט 21:5907.03.18

כריית ביטקוין היא נושא חם בעולם הכסף הקריפטוגרפי, כנראה בגלל עלויות האנרגיה המאמירות הקשורות ביצירת מטבעות דיגיטליים. לאחרונה נהרו כורי הביטקוין לאיסלנד, מדינה שידועה באקלימה המתון ובשפע האנרגיה שמופקת ממקורות המים שלה.

 

 

למעשה, צריכת האנרגיה של הביטקוין עומדת לעבור את שיעור הצריכה הפרטי, כך אומרים מומחים. על פי מדד צריכת אנרגיית הביטקוין, הניצול הגלובלי של אנרגיה ע"י כלל כורי הביטקוין כיום שווה לצריכת האנרגיה של כל דנמרק, לה אוכלוסיה של 5.7 מיליון תושבים, ותגיע בהמשך לזו של בנגלדש, לה אוכלוסיה של 163 מיליון.

 

בניסיון לצמצם עלויות, כורי כסף קריפטוגרפי חוצים את כדור הארץ בחיפוש אחר אנרגיה זולה. כורים וירטואלים אלה ממלאים פונקציה חשובה בעולם טכנולוגיית הבלוקצ'יין, שמאפשרת את קיומם של המטבעות הקריפטוגרפיים - ע"י פתירת בעיות מורכבות של וידוא עסקאות ברשת, שבתמורה לה הם מקבלים מטבעות ביטקוין.

 

אך כיוון שפרוטוקול הביטקוין פועל על בסיס הוכחה לביצוע העבודה - כלומר שהוא צורך כוח עיבוד - הן צריכת האנרגיה והן קושי הבעיות עולים ככל שהכורים מתקרבים למספר המקסימלי של ביטקוין שאמור להיות 21 מיליון. נכון לעכשיו, קיימים בערך 16.9 מיליון מטבעות ביטקוין.  כמו כן, תשומת הלב שקיבלה עלייתו של הביטקוין לשווי של 20 אלף דולר בדצמבר האחרון הובילה לכריית יתר.

 

אז איפה הכי זול לכרות ביטקוין?

 

על פי מחקר שביצע אתר Elite Fixtures, עלות כריית הביטקוין משתנה ברחבי העולם, ונעה בין 531 ל-26,170 דולר.

 

 

 

 

 

המחקר בחן את עלויות כרייתו של ביטקוין יחיד ב-115 מדינות שונות בהתבסס על שיעורי האנרגיה הממוצעים בהן. המחקר מצא שארה"ב נמצאת במקום ה-41 עם עלות של 4,758 דולר לביטקוין, קרוב לרוסיה בה עולה כריית ביטקוין 4,675 דולר, ואיסלנד עם 4,746, כלומר שבמדינות האלה כריית הביטקוין משתלמת בהינתן הערך הנוכחי שלו 10,616 דולר.

 

 

 

בראש הרשימה נמצאת דרום קוריאה, בה כריית ביטקוין בודד עולה 26,170 דולר ולאלה שמחפשים את המקום הזול ביותר לכריית ביטקוין, מומלץ לנסוע לוונצואלה, בה זה יעלה 531 דולר בלבד לביטקוין. ומה על מדינת ישראל? אנחנו נמצאים במקום טוב באמצע, עם 6,087 דולר לביטקוין בודד.

 

עלויות החומרה הנדרשת הן אופרה אחרת לגמרי: כורי ביטקוין משתמשים בכרטיסי מסך חזקים מתחום הגיימינג, במחשבים חזקים ככל הניתן, בקונסולות משחקים ובכל מעבד חזק ומהיר אחר. לכל מוצר שכזה מחיר משלו, כך שלפני שתוכלו להתחיל לכרות במהירות, תצטרכו להיפרד מאלפי דולרים להקמת מערך כרייה אפקטיבי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x