$
חדשות טכנולוגיה

דיווח: אמזון מקיימת מגעים להפעלת שירותי בנקאות בארה"ב

החברה מתכננת להשיק שירות בנקאי שיפנה ללקוחות צעירים ולפושטי רגל. השירות צפוי להיות מופעל בידי ג'יי. פי מורגן צ'ייס, במיתוג אמזון, שתוכל להשתמש בו כדי להשיג גישה חסרת תקדים למידע פיננסי אישי

רפאל קאהאן 17:0905.03.18

אמזון נמצאת במגעים עם בנק ג'יי. פי מורגן צ'ייס להשקה של שירות בנקאות מקוון. על פי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל מהיום (ב'), החברה תייעד את החשבון ללקוחות צעירים וכאלה שאינם מורשים לפתוח חשבון בנק רשמי, כגון פושטי רגל.

 

 

לא ברור אם אמזון תגביל את הגישה לשירות ללקוחותיה בלבד או שתציג אותו לכלל הציבור. גורמים המקורבים לנושא מסרו שככל הנראה ינוהל השירות הבנקאי בידי ג'יי. פי מורגן, בעוד אמזון תתרום בעיקר את המיתוג שלה, בדומה לאיך שמתבצעת הפעלת כרטיס האשראי שלה. הבחירה בעבודה דרך שותף נובעת מכך שבנקאות הוא תחום שנמצא תחת רגולציה מחמירה שלא מאפשרת גמישות רבה, ומצריך תשתית רחבה ויקרה.

 

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון צילום: גטי אימג'ס

 

 

אין זה מפתיע שאמזון מגששת את דרכה לתחום הבנקאות; הוספת חשבון עו''ש לשלל השירותים הפיננסיים שהיא כבר מציעה יגדיל עוד יותר את אחיזתה בלקוחות. היא תוכל, למשל, לקבל מידע על היקף ההוצאות וההכנסות של המשתמשים ולהציע מוצרים שתואמים את מצבם הסוציו-אקונומי. עבור אמזון מדובר בשירות משתלם: היא תוכל להפחית כך את העמלות שהיא משלמת לחברות סליקה וספקיות שירותי אשראי.

 

אמזון כבר מחזיקה בסדרה של שירותים פיננסיים במקסיקו ובהודו, כגון שירותי תשלום ייחודיים לחברות סטארט-אפ מקומיות מתחום הפינטק וארנק דיגיטלי. אמזון כבר מפעילה בהודו שירות המאפשר ללקוחות להטעין כסף לתוך ארנק דיגיטלי.

 

קית' נורייקה, שמנהל בפועל את רגולציית הבנקים בארה"ב, אמר בנובמבר שעבר שהגיע הזמן לבחינה מחודשת של ההפרדה בין מסחר לבנקאות. כמעט מחצית הבנקים ואיגודי האשראי רואים בחברות הטכנולוגיה "איום ממשי". זאת על פי סקר Infosys Finacle שהקיף 300 בנקאים בכירים.

 

אמזון מהווה גורם משבש עבור תעשיית הבנקאות. שווי השוק האדיר שלה, שעומד כיום על כ-700 מיליארד דולר, הופך אותה לסיכון מיידי עבור כל שחקן בכל תחום בו היא עשויה לפעול. למשל, כשהודיעה על כוונתה להנפיק ביטוחי בריאות לעובדיה, צנחו מניות חברות הביטוח הרפואי בארה"ב.

 

לפני כעשור ניסתה וולמארט, יריבתה הגדולה של אמזון בתחום הקמעונאות, להקים בנק - אך נאלצה לוותר על כך לאחר שנתקלה בחומה של ביקורת מצד חברות פיננסיות ופוליטיקאים.

 

 

 

אין זה המיזם היחיד ששמן של אמזון וג'יי.פי מורגן נקשר אליו לאחרונה. לפני כחודש הודיעו שתי החברות בשיתוף ברקשייר הת'אווי על תוכניתן להקים חברה עצמאית שתתמקד בפתרונות טכנולוגיים, ותספק לעובדים שלהן בארה"ב ולמשפחותיהם "שירותי בריאות באיכות ובשקיפות גבוהות, ובמחיר סביר". פרשנים בארה"ב העריכו שהמהלך יכול לשבש את מערכת הרפואה בארה"ב. שלוש החברות מעסיקות במשותף קרוב ל-1.2 מיליון עובדים, אם כי לא כולם בארה"ב. ואולם בתוספת בני משפחה, מספר המבוטחים הפוטנציאלי של החברה החדשה יכול להגיע לכמה מיליוני אנשים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x