$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

הגידו לילדים שלכם שיוטיוב לא תהפוך אותם למיליונרים, וזה בדוק

חלומות התהילה היגרו מתחום הקולנוע אל יוטיוב - ביחד עם פונציאל רווח נמוך להפליא, איזה סוג של אלימות מעודדים משחקי המחשב, למה צינזרה ממשלת סין את האות N ברשת המקומית ומה מדאיג את ראש פיקוד הסייבר האמריקאי

יוסי גורביץ 15:1401.03.18
אחי, יש'ך שנקל?

 

פעם נהגו לומר שאם נולדת עם כישרון ופיתחת יכולת התמדה, לך להוליווד ותצליח בחיים. זה הסיפור הקפיטליסטי הבסיסי, והוא עובד כי נורא קל להצביע על ההצלחות. אבל כפי שלא כל אם חד הורית מובטלת כותבת את סדרת הארי פוטר, רוב האנשים שניסו את קיצור הדרך הזה לתהילה נכשלו קשות. רק שאף אחד לא כתב עליהם, כי הם פחות מעניינים מסיפורי ההצלחה. הגלגול הנוכחי של הוליווד הוא במידה ניכרת יוטיוב: אתה לא צריך מפיק, אתה לא צריך אולפן, סוכן או ציוד יקר. אם יש לך כישרון וסמארטפון, אתה בדרך למעלה. או שלא.

 

מחקר חדש מראה ששלושת האחוזים המצליחים ביותר של כוכבי יוטיוב גורפים 90% מההכנסות בערוץ - כמובן, לא כולל ההכנסות של יוטיוב עצמה. וגם אם הצלחת, במאמץ עליון, לחדור לשלושת האחוזים העליונים ההכנסות שלך יעמדו בערך על 16,000 דולר בשנה - מה שיכניס אותך לתריסר האחוזים התחתונים בהכנסות בארה"ב. מי שלא הצליח לטפס עד לשם יקבל הרבה, הרבה פחות. אל תוותר על העבודה היומית שלך, בחורצ'יק.

 

כוכב היוטיוב דניאל מידלטון. הוא גרף הון, מאות מיליוני אחרים נכשלו כוכב היוטיוב דניאל מידלטון. הוא גרף הון, מאות מיליוני אחרים נכשלו צילום: youtube

 

 

 

וכמובן, אין לנו יכולת לדעת כמה השפעה יש ליוטיוב עצמה על מי שמצליח בה; היא זו שמחליטה את מי היא תקדם, ואנחנו לא יודעים על סמך מה בדיוק. ואם יום אחד תעצבן את גוגל, כמו הלוזר ההוא שהחליט להצטלם דווקא עם גופה, וכל המאמץ יכול להתאדות בשניות. אז לא, להיות כוכב יוטיוב לא יוציא אותך ממירוץ העכברושים - זה פשוט יהיה מסלול אחר במירוץ.

 

הקשר הלא מדובר בין משחקי מחשב ואלימות

 

דונלד טראמפ, בייאוש מסוים, ניסה להפיל את הטבח בפארקלנד על חיבתו של הרוצח למשחקי מחשב. הניסיון עלה על שרטון אחרי שכמה מניצולי הטבח ציינו שגם הם משחקים Call of Duty, ונראה ש-30 שנה אחרי שמסע הצלב נגד גיימינג החל, הטיעון שיש קשר ישיר בין משחקי מחשב ואלימות לא עובד יותר; היום כמעט כולם גיימרים.

 

הבעיה היא שלמרות שאין קשר בין משחקי מחשב ואלימות, יש קשר בין אקטיביזם של משחקי מחשב ואלימות. חלק - קטן, אבל מאד קולני - מהגיימרים מבצעים מה שכינה אורוול העתקת לאומיות: הם הופכים את משחקי המחשב לחלק כה מרכזי מהחיים שלהם, שהוא ממלא את התפקיד של דמות אב או מדינה בחייהם. בערך כמו אוהדי כדורגל שהולכים רחוק מדי.

 

 

המשחקים לא מובילים לאלימות; ההערצה שלהם לפעמים כן המשחקים לא מובילים לאלימות; ההערצה שלהם לפעמים כן

 

 

בפועל, משחקי המחשב אינם מעודדים בעצמם אלימות, אך ישנם גיימרים שנוקטים בה - כמעט רק כנגד גיימרים אחרים: אנחנו מכירים את התופעה של גיימרגייט, שנקטה באלימות טרוריסטית כנגד נשים שהעזו לומר שמשחקי מחשב צריכים להיות שוויוניים יותר, ואנחנו מכירים את התופעה של גיימרים שמתעצבנים מהחלטות של מפתחי משחקים (מדחיה של יציאת המשחק ועד להשמטה של דמות) עד כדי כך שהם עוברים לאיומים באלימות.

  

אז כן, יש פה בעיה. האם היא שייכת לכלל קהילת הגיימרים? לא. לרובה? לא. לחלק ניכר ממנה? לא. ועדיין יש בעיה וצריך לטפל בה.

 

סין נגד N

 

המפלגה הקומוניסטית הסינית שינתה את החוקה במדינה כך שהשליט הנוכחי, שי ג'ינפינג, יוכל לשמש כנשיא ללא הגבלות כהונה. כמובן, החוקה שונתה על דעתם של מנהיגי המפלגה וללא כל התייעצות עם הציבור - ויש לא מעט סינים שהתעצבנו. כתוצאה מכך, המפלגה שמשקיעה כמויות מטורפות של אנרגיה בנסיון לצנזר את התודעה של נתיניה נכנסה ללחץ חריג.

 

סתימת הפיות נמשכת בסין. ומגיעה למחוזות משונים סתימת הפיות נמשכת בסין. ומגיעה למחוזות משונים צילום: The Dentalist

 

 

תוך זמן קצר, אסרה המפלגה על אזכורים במדיה החברתית של הספר 1984 (הגיוני), חוות החיות (הגיוני אפילו יותר), "אי הסכמה", "עשרת אלפי שנים" (הביטוי הסיני שמשמעו "לעולמי עד"), "שי דזה-דונג" (שילוב בין שמו של שי ובין שמו של הדיקטטור הידוע מאו דזה-דונג), "כת אישיות" (מונח טעון מאוד בהיסטוריה הקומוניסטית: גם סטאלין וגם מאו הואשמו, רק לאחר מותם, בטיפוח כת אישיות), "הגירה" ו"חיי אלמוות".

 

כל זה הגיוני, אם אתה מקבל את התפיסה הקומוניסטית של המציאות, אבל בשלב מסוים המפלגה הגזימה קצת וצנזרה את האות N. או, כמו שאמרו את זה בסינית אתמול, צזרה את האות N. למה? אלוהים יודעת. תוך זמן לא ארוך כלי התקשורת המערביים התחילו לגחך, סין הבינה שהיא נראית פה רע מאוד והאות N הושבה מן הכפור.

 

קצרצרים

 

1. ראש ה-NSA ומפקד זרוע הסייבר של צבא ארה"ב, האדמירל מייקל רוג'רס, אמר לקונגרס שלשום (ג') כי עד כה נמנע הנשיא טראמפ מלספק לו פקודות שיאפשרו לו להתגונן מהתקפות סייבר ומתקפות תעמולה רוסיות. רוג'רס העריך שרוסיה לא תרתע מלבצע התקפות דומות כנגד הבחירות בנובמבר, כי לא בוצע שום מהלך שירתיע אותו. יצוין, עם זאת, שאף של-NSA ולזרוע הסייבר יש יכולות תגובה כנגד מטרות רוסיות, אין להם שום יכולת להתגונן מפני התקפות תעמולה: נאסר עליהן לפעול בארה"ב וההתקפות מבוצעות באמצעות המדיה החברתית, פלטפורמות של חברות אמריקאיות.

 

חדשות טובות עבור הנשיא פוטין חדשות טובות עבור הנשיא פוטין צילום: softpedia

 

 

2. כריית ביטקוין הופכת לבעיית אנרגיה. דובר הרבה על הבזבוז המטורף של חשמל בכריית ביטקוין, חשמל שלא משאיר אחריו שום מוצר, ובאיסלנד כבר חוששים שצריכת החשמל על כרייה תעלה על הצריכה של תושביה; אבל אין כל כך הרבה תושבים באיסלנד. העיר פיטסבורג בניו יורק נשענה במשך שנים על חשמל זול שהגיע מסכרים שנבנו בשנות ה-30 – אבל עכשיו היא מגלה שכמה כורים בודדים צורכים 10% מהחשמל שלה, מה שמאלץ אותה לרכוש חשמל במחירים לא סבירים. חברה אחרת בעיר צורכת כמות דומה, אבל היא לפחות מעסיקה 200 איש ומוכרת את המוצר שלה; כורי הביטקוין מפרנסים את עצמם ממשאבים ציבוריים. חברת חשמל אירופית גדולה, Enel, כבר הודיעה שלא תמכור חשמל לכורי קריפטו, בציינה את הנזק הסביבתי.

 

3. בנק אוף אמריקה קלט שכל מה שקורה במדיה החברתית יכול לגרום לו נזק תדמיתי ניכר, אז הוא שוכר כעת פונקציונר לטפל בבעיה במשרה מלאה. התפקיד מכונה "פקיד הגנת המותג", ותפקידו המרכזי יהיה לוודא שמודעות של הבנק לא מופיעות לצד תוכן שנוי במחלוקת שעשוי לפגוע בשמו הטוב. בכיר בבנק ציטט את האיום של חברת יוניליבר להפסיק לפרסם בגוגל ופייסבוק אם הן לא יטרחו לנקות את עצמן מאתרים ניאו נאציים ודומיהם; הבנק אמר שהוא לחלוטין מקבל את העמדה הזו.

 

4. בנושא קשור, ביוטיוב החלו לנסות לצנזר פלגי ימין קיצוני, והחלו במחיקה מסיבית של ערוצים של ניאו נאצים ותומכי קונספירציות – האחרונים הוציאו ליוטיוב שם רע כאשר טענו שהטבח בפארקלנד היה מפוברק והקורבנות שלו הם שחקנים. יוטיוב שיסתה בערוצים האלה צבא של 10,000 מודרטורים, מחקה ערימה של ערוצים ניאו-נאציים – וכרגיל במצבים כאלה במדיה חברתית, מחקה גם כמות גדולה של סתם תומכי ימין. הסיבה לכך היא שיוטיוב שכרה כמודרטורים עובדים זרים בשכר בוטנים שלא מבינים ניואנסים אמריקאיים, ושלחה אלגוריתמים לסייע להם. שוב התברר, הפתעה, שזה לא עובד.

 

5. מבוכה בסגה: החברה הוציאה גרסת דמו של משחק חדש שלה, Yakuza 6, שכרגיל מטרתה היתה לשכנע גיימרים ששווה להם לשחק את המשחק המלא ולרכוש אותו. לרוע המזל, הדמו הכיל בפועל שלבים מתקדמים מאוד שלו, ושחקנים בעלי מזל הורידו את המשחק לפני שבסגה שמו לב. יאקוזה 6 אמור לצאת ביפן באפריל, לאחר עיכובים ניכרים.

  

בשבוע הבא הטור ייצא לחופשה - וישוב לפעילות סדירה ביום ראשון, ה-11 בחודש.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x