$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

ממשלת ארה"ב מודה: רוסיה פרצה למכשירי ספירת קולות

האקרים רוסים פיצחו את בחירות 2016 ועלולים לאיים גם על הבחירות לקונגרס בסוף השנה, עובדי גוגל ופייסבוק יוצאים נגד החברות, הרשת החברתית לניאו-נאצים פורחת ומתכננת לבצע ICO ומשטרת סין מזהה אנשים בעזרת משקפיים חכמים

יוסי גורביץ 14:1108.02.18

כן, אכלנו אותה

 

בכירה במחלקה להגנת המולדת של ארה"ב, ג'אנט מנפרה, הודיעה כי במהלך בחירות 2016 ביצע המודיעין הרוסי התקפות סייבר על רשימות הבוחרים של 21 ממדינות ארה"ב - וכי "במספר מקרים קטן" ההתקפה הצליחה. עצם המתקפה נודע כבר בסוף 2016, אך עתה מספרת הממשלה בעצמה שמערכותיה פוצחו. האם הצליחו הרוסים לשפר את מניין הקולות של המועמד החביב עליהם, זה שזכה בבחירות? לא ידוע. 

 

מצד שני, שלשום (ג') הזהיר מזכיר המדינה רקס טילרסון שיש לארה"ב מידע על פיו הרוסים מתכוונים לחבל גם בבחירות לקונגרס, שייערכו בנובמבר הקרוב. מה שנשמע הגיוני, כי אם היתה לך הצלחה מסחררת כזו ולא שילמת עליה שום מחיר, למה להפסיק עכשיו?

 

בחירות 2016 בארה"ב בחירות 2016 בארה"ב צילום: רויטרס

 

 

הבעיה, כמו תמיד, היא במאגרי מידע ממוחשבים. בכל פעם שמחברים אותם לרשת, זו רק שאלה של זמן עד שהם דולפים. מנפרה אמרה שגם המדינות וגם המוסדות הפדרליים צריכים להשקיע יותר באבטחה של רשימות הבוחרים, אבל כל זמן שהם מחוברים לרשת ההגנה יכולה להציע פתרון מוגבל. בהתחשב בפוטנציאל הנזק של החיבור לרשת, אולי כדאי לעשות צעד גדול אחורה, לנתק את כל הכבלים ולחזור לרשימות ידניות ובחירות ידניות. זה יהיה כמובן כאב ראש גדול, וכידוע קלפיות עמוסות נייר אפשר לגנוב; אבל לא תהיה התקפה על עצם הלגיטימיות של הבחירות. דמוקרטיה היא דבר חשוב מכדי שיאפשרו לו להפוך למשחק של האקרים; שילכו לשחק בביטקוין או משהו בסגנון.

 

היי מארק, איפה הכסף?

 

המחאה נגד נזקי פייסבוק לחברה נמשכת: בסוף 2017 אמרו משקיעים ברשת החברתית ובכירים לשעבר בה שבנתה עצמה סביב התמכרותם של משתמשיה, ושהבחירה הזו היתה מודעת. מאז לא מפסיקים אנשי הייטק לשעבר לקרוא לחברות שבהן עבדו לקחת אחריות חברתית על מה שהן מייצרות. בכנס שנערך אתמול (ד') בוושינגטון, האשימו פעילים ומדליפים את פייסבוק וגוגל בכך שהן גורמות התמכרות לטכנולוגיה.

 

ההתמכרות הזו, לדבריהם, מקושרת לאובדן שינה, תפקוד אקדמי נמוך, חרדות, דיכאון, השמנה, בידוד חברתי ובמקרים קיצוניים גם התאבדות. המארגנים קראו לחברות להפסיק לדבר ולהתחיל לעשות, כלומר להשקיע כסף בתיקון מה שהצליחו לקלקל. אחד המוחים פנה ישירות למארק צוקרברג ושריל סנדברג והתחנן בפניהם לחשוב על ילדיהם.

 

הילדים של צוקרברג יגדלו אחרת הילדים של צוקרברג יגדלו אחרת צילום: facebook

 

 

הו, מה רבה תמימותו: הילדים של צוקרברג וסנדברג לא יגדלו כמו סתם ילדים מכורים לסמארטפונים. השניים מקפידים לשמור על הפרטיות שלהם, והילדים שלהם יקבלו את החינוך הטוב ביותר שבאפשר. החינוך הזה ידגיש, בין השאר, שהתמכרות לטכנולוגיה זה לפלבאים וילדים למעמד העליון משתמשים בסלולרי בצורה מדודה; בני האצולה החדשה יודעים שהמשאב החשוב ביותר הוא הזמן.

 

דברים דומים השמיע טריסטאן האריס, לשעבר אתיקן עיצוב של גוגל. לדבריו, יצרנו את המחשבים החזקים ביותר בעולם, ואז שלחנו אותם לשתות את יכולת הריכוז של המין האנושי. הוא אמר שהוא ראה בכך לא פחות מאיום קיומי. לדבריו הוא ניסה להסביר את העניין לאנשי גוגל כשעוד עבד שם ב-2013, אבל החברה היתה עסוקה בדברים חשובים יותר, כמו גוגל פלוס.

  

זהב נאצי

 

Gab, הרשת החברתית לניאו-נאצים שקמה לאחר שכל הרשתות החברתיות גירשו אותם, הכריזה שיש לה מספיק כסף כדי לשרוד זמן מה. היא גייסה 4.8 מיליון דולר, ויש לה כבר 400,000 משתמשים. כמובן שהיא מתכננת גם הנפקת ICO כדי לעשות כסף ממטבע וירטואלי (איך יקראו לו, היטלרקוין?).

 

בגאב, כמובן, אומרים שהם בכלל לא נאצים אלא רק אנשים שרוצים לדון בנושאים שלרוב מקובל לא לשוחח עליהם, שהם מאמינים בחופש ביטוי קיצוני, ושרק לגמרי במקרה הם ממומנים ומופעלים על ידי ניאו-נאצים. הם מרירים כלפי פייסבוק וטוויטר ואומרים שעמק הסיליקון משתלט על השיח האמריקאי ומשחית אותו לצרכים ליברליים -וכשהם אומרים "עמק הסיליקון", הם מתכוונים לשמות כמו צוקרברג, סנדברג, ברין ועוד. כמו "וול סטריט", גם "עמק הסיליקון" הופך בעיני הנאצים לחלק מהקנוניה השמאלנית-יהודית הגדולה.

 

מפיצי השנאה פורחים ברשת מפיצי השנאה פורחים ברשת

 

  

המטרה של גאב היא לאסוף כמה שיותר כסף כדי לעצב את האתר כך שהוא יוכל להתחרות ברכרוכיים מברייטבארט, ויותר מאוחר כדי לפזר מודעות בעמק הסיליקון – מהלך שמודים שם בהנאה שמיועד להטרלה בלבד.

 

ואני אומר: חבר'ה, יש כאן מאגר מידע מקוון של 400,000 נאצים שמוחזק על ידי אתר שהתקציב שלו כרגע מספיק בקושי לעפיפון. טבעם של מאגרים מקוונים לדלוף. כמה מסובך זה כבר צריך להיות?

 

קצרצרים

 

1. גולאג גלאס: משטרת סין מפעילה, לדבריה בהצלחה, משקפי זיהוי פנים שנראים כמו משקפי שמש. השוטרים שנושאים אותם מסוגלים לזהות חשודים גם בקהל גדול, כמו למשל בתחנות רכבת. לטענת המשטרה הסינית, היא עצרה עד כה שבעה חשודים בפשעים רציניים באמצעות המשקפיים, כמו גם 26 בני אדם שנסעו תחת זהות בדויה. אפילו אם נצא מההנחה הבעייתית שלמשקפיים הללו אין כל בעיה של false positives, עדיין יש כאן כוח יוצא דופן בידי גורמי שיטור. אלה של סין ידועים לשמצה מהמקובל, במיוחד בכל מה שקשור לדיסידנטים פוליטיים, אבל משקפיים כאלה יתנו כוח בלתי סביר גם לארגוני משטרה רגילים. ההשקעה הנדרשת בפרויקט כזה מעידה, דרך אגב, על הרצינות הסינית במעקב בלתי פוסק אחרי אזרחי הדיקטטורה הגדולה בעולם.

 

כמו גלאס, רק מרושע כמו גלאס, רק מרושע צילום מסך: youtube

 

 

2. משפט וויימו-אובר נמשך, והמנכ"ל לשעבר קלאניק ממשיך למסור עדות. קלאניק משתדל להשאר רגוע ואדיש, ואת זה הוא עושה באמצעות תשובות קצרות של "כן" או "לא". גוגל הביכה את קלאניק כאשר הציגה סרטון ששלח לו לוונדובסקי: הנאום המפורסם בסרט "וול סטריט", בו גורדון גקו מתעקש ש"תאוות בצע היא דבר טוב". גוגל מנסה להציג את קלאניק כסוג של גורדון גקו, אם כי לאחרון לפחות היה סגנון. מוקדם יותר נאלץ קלאניק להודות שהוא היה מודע לכך שאובר פיגרה אחרי הטכנולוגיה של גוגל במספר שנים ושהוא ניסה למצוא דרכים לדלג על הפער. נעדכן.

  

3. סמסונג תחלק לכל האתלטים שיגיעו לאולימפיאדת החורף הקרובה את מכשירי הדגל החדשים שלה, גלקסי נוט 8. יש שתי נבחרות שלא יקבלו את הטלפון: זו של צפון קוריאה וזו של איראן, משום שיש סנקציות על מסירת מוצרי יוקרה לתושביהן. האם ישתמשו בגלקסי נוט 7 כדי להדליק את הלפיד האולימפי?

 

 

4. ג'ון פרי בארלו, אחד ממייסדי ובכירי ה-EFF - ארגון זכויות הגולשים הוותיק בעולם - מת אמש (ד') בשנתו. בן 70 היה במותו. בארלו נאבק למען חופש ברשת, ונחשב לאחד מגדולי האוטופיסטי של הרשת בשנות ה-90. יצוין כי הוא הבין היטב שלרשת יהיה גם הרבה מאוד כוח להרע, אמר שהוא מודע לכך – ומשום שעצם תכנון הרשת משפיע עליה ומשנה אותה, הוא מנסה להתמקד בטוב. עיקר פעולתו של בארלו היה מאבק עיקש, משפטי במידת הצורך, כדי לשמור על זכות הביטוי של כמה שיותר אנשים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x