$
הקברניט

בשולי הרשת

אלון מאסק שיגר מכונית ספורט לחלל החיצון; מה יקרה לה מעכשיו?

חברת ספייס X השלימה שיגור מוצלח של הטיל הגדול ביותר שלה, שהביא לחלל טסלה רודסטר אדומה. האם תגיע לפלנטות אחרות, או תשוטט לנצח בחלל - ולמה מאסק יכול לשמוח על אף שהיא צפויה להחטיא את מאדים, היעד המקורי שלה?

ניצן סדן 11:5507.02.18
אמש שיגרה חברת ספייס X של אלון מאסק את Falcon Heavy, טיל השילוח החזק ביותר שנבנה. בתא המטען שלו הונחה מכונית טסלה רודסטר אדומה, שתפקדה כמשקולת בבדיקת ביצועי הטיל - ועתה שולחה לה לחלל החיצון.

 

 

מאסק עצמו אמר שבחר במכונית ולא במשקולת סטנדרטית פשוט כי זה נראה לו מגניב; בנוסף, קשה להפריז באפקט השיווקי הפוטנציאלי של הבחירה הזו. טסלה, עוד חברה של היזם הנערץ, נאבקת ביצרני מכוניות יוקרה גדולים ושילוח רודסטר לחלל יקפיץ היטב את המותג שלה.

 

 

 

 

התכנון המקורי היה להטיל את המכונית למסלול שיביא אותה למסלול סביב מאדים. ואולם, בפועל הוטלה למסלול שונה, שיביא אותה אל חגורת האסטרואידים שבין מאדים לצדק ומעבר לה.

 

 

 

 

 

אבל מה יעלה בגורלה של המכונית? האם תתרסק על פלנטה, או אסטרואיד? התשובה פחות דרמטית: ככל הנראה שהמכונית לא תפגע בשום עצם לעולם אי פעם.

 

המכונית של טסלה בחלל המכונית של טסלה בחלל

 

 

ראשית, במערכת השמש אין יותר מדי דברים להתנגש בהם; המכונית לא מתקנת את מסלולה, כך שתנוע בנתיב פחות או יותר אחיד, ולא תילכד בשדה הכבידה של אחת מהפלנטות שבשכונה. חגורת האסטרואידים עצמה מרווחת מאוד והמכונית תוכל לחצות אותה בנקל: המרחק הממוצע בין האסטרואידים עומד על 966,000 ק"מ. היא צפויה לחלוף בסמוך לקרס, האסטרואיד הגדול ביותר בחגורה שהוגדר כפלנטה ננסית. הרודסטר של מאסק תמשיך לרחף לה במערכת השמש, כנראה עד שיתחיל הכוכב שלנו למות ויהפוך לענק אדום, בעוד כמה מיליארדי שנים (להערכתי, מישהו ישים אותה במוזיאון זה או אחר לפני כן - אם יצליח למצוא אותה; החלל הוא מקום גדול).

 

 

מכונית קטנה, גלקסיה גדולה מכונית קטנה, גלקסיה גדולה

 

 

מה היה קורה לו היתה יוצאת המכונית את המערכת? כאן הופכת התשובה למדכאת: היא תישאר לבדה, כנראה לנצח. הסיבה היא שהיקום מתפשט, ואם המכונית נמצאת כמה פרסקים מהצביר הגלקטי הסמוך, הוא פשוט יברח לה. לפי הערכות, מהירות תנועת הצבירים עומדת על סביב 200 ק"מ בשנייה - יותר משל המכונית. היא תמשיך להתקדם, כשהיקום מתקדם אף הוא. 

 

 

 

היקום מתפשט היקום מתפשט צילום: shutterstock

 

 

יש סיכוי שמישהו ימצא את המכונית הזו אי שם בעתיד, מישהו חכם ומתקדם בהרבה מהגזע ששלח אותה. מישהו שייפתח את הדלת, ימצא בפנים בובה בדמות אדם ואת המילים "בלי פאניקה", מספרו הנפלא של דגלס אדמס (ספר שיש להניח שמי שיימצא את הרודסטר כנראה לא מכיר).

 

אבל מאסק יכול ללקק את האצבעות: הגעת המכונית לחגורת האסטרואידים תפתח עבור ספייס X את קטגוריית מסחור החלל המושכת ביותר: כריית מחצבים מאסטרואידים. הכרייה מצריכה ציוד כבד, שבתורו מחייב פלטפורמות שיגור חזקות מאוד - ועתה נראה שה-Falcon Heavy ניצב בראש המירוץ.

 

 

אלון מאסק ואחת ממכוניות טסלה אלון מאסק ואחת ממכוניות טסלה

 

 

לפי הערכות, האסטרואידים האמורים מכילים אוצר בלום של מתכות וחומרים שימושיים אחרים; האסטרופיזיקאי ניל דגראס טייסון אף העריך בעבר שהטריליונר הראשון יהיה מי שיצליח להפוך כרייה חללית לישימה.

 

 

המירוץ לכריית אסטרואידים כולל מספר חברות, ביניהן Planetary Resources שזכתה למימון ממייסד גוגל לארי פייג'.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x