אפליקציות

אפל הסירה את טלגרם מחנות האפליקציות

טלגרם, אפליקציית הצ'ט החביבה על שוחרי הפרטיות, מתנגדי משטר וסוחרי סמים, הוסרה ללא התרעה מהאפסטור. לטענת אפל הסיבה היא שהכילה תוכן "בלתי הולם", אם כי לא ברור מה היה טיבו

יואב סטולר 17:3901.02.18
אפל הסירה את אפליקציית טלגרם מחנות ה- App Store. אפליקציית הצ'ט המוצפנת נעלמה היום מחנות האפליקציות של אפל זמן קצר לאחר שהושקה אפליקציית Telegram X עבור משתמשי האנדרואיד. ה-X שנמצא בבחינה גם בקרב מערכת ה-IOS הוסר מהחנות של אפל אף הוא.

מנכ"ל טלגרם, פאבל דורוב, השיב הלילה לשאלות בטוויטר וכתב: "אפל התריעה בפנינו על כך שתוכן בלתי הולם היה זמין למשתמשים שלנו, ושתי האפליקציות הוסרו מהאפסטור". בדבריו הוסיף דורוב פנייה לאפל וצייץ כי "מהרגע שניישם מנגנון הגנה יעיל, אנחנו מצפים שהאפליקציות יחזרו לחנות".

 

לעת עתה, לא ברור מתי תשוב האפליקציה לאפסטור, וגם התוכן הבלתי הולם שמצאה בה אפל לא נחשף. בניסיון לשער את הרקע להסרה החריגה של האפליקציה הפופולרית, אתר TechCrunch הסביר כי הנחיות אפל מבהירות כי יש חייבים להיות מסננים עבור חומר פוגעני ומנגנוני דיווח כמו גם את היכולת לחסום משתמשים מהשירות. מכאן, ייתכן שתוכן מסוים באפליקציה חמק דרך המסננים שהקימה טלגרם ועל כן זו הודחה מהחנות.

טלגרם לא רצויה אצל אפל טלגרם לא רצויה אצל אפל צילום: יצרן

 

אפליקציית הטלגרם X מציעה חוויה עדכנית יותר למשתמשים שכוללת עיצובים ותכונות חדשניות, שאינן מצויות בטלגרם המקורית, במעין מתכונת של גרסת בטא עבור הזירה המרכזית של החברה. כך, מעוניינת טלגרם לקבל פידבק ולבחון עוד חידושים בקרב משתמשים מבלי לפגום בקהל הרחב.

 

טלגרם מזוהה בישראל בעיקר בשל הסיקור התקשורתי הנרחב לה זוכה קבוצת ה"טלגראס", דרכה מבוצעים כמויות ענק של עסקאות בלתי חוקיות בהן סוחרים בקנאביס וסמים לא חוקיים על סוגיו. עם זאת, הטלגרם זוכה לפופולריות ברחבי העולם וגם כאן הודות ליכולות האבטחה המתקדמות שהיא מעניקה לשיח שנעשה בה ולמשתתפים בו.

 

כך, יכולים המשתמשים לקיים שיחות חשאיות המגובות בהצפנה שתמנע את זיהוי דמויותיהם ואף תקשה ביותר על איתור השיחה ותכניה. יכולות שהפגינה הטלגרם עוד ב-2013 ועל כן נחשבת לחלוצה בתחום. האפליקציה שימשה למתנגדי משטר ופעילי זכויות אדם למשל בסין, אירן ורוסיה.

 

אבל היתרון הפעילות החשאית באפליקציה שהביא אותה לגדולתה, היה באופן תמידי גם הגורם העיקרי לביקורת נגדה. האפשרות המאובטחת שמעניקה טלגרם משמשת במקומות רבים בעולם לקיומן של רשתות סחר בסמים כמו בישראל ולהתארגנויות של קבוצות טרור וסחר בבני אדם ובכלי פריצה ברשת. אלו הביאו לדרישות ממספר רשויות וממשלות בעולם להתאמת יישום ההודעות המיידיות לנהלי המקום ולא יחסם לשימוש בתחומיהן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x