חדשות טכנולוגיה

המירוץ למטה של אמזון: כשג'ף בזוס סותם לכולם את הפה

נבחרו 20 הערים הסופיות שבאחת מהן יוקם הקמפוס החדש של הענקית האמריקאית. 238 ערים הגישו מועמדות במסגרת תחרות פתוחה שהעלתה אמזון בשנה שעברה. עתה דרשה מהמועמדים להימנע מלחשוף כל מידע על העסקה

שירות כלכליסט 13:0331.01.18

נמשך המירוץ לבחירת העיר בה תקים אמזון את המטה החדש שלה - והוא נכנס לשלב האפל: הענקית האמריקאית החתימה נציגים מ-20 הערים שנבחרו כמועמדות סופיות על מסמך שאוסר עליהם לחשוף את פרטי העסקה.

 

 

התחרות החלה עם הצעות מצד 238 ערים עבור אתר לקמפוס החדש, המכונה HQ2. עלות הקמפוס תעמוד על 5 מיליארד דולר והוא צפוי להעסיק כ-50 אלף עובדים.

 

מטה אמזון מטה אמזון צילום: שאטרסטוק

 

 

אמזון דורשת פרטיות כה מוחלטת עד כי היא אוסרת על המועמדות אף להגיב לגבי קיומו של הסכם. רק דובר מטעם מונטגומרי קאונטי, פאטריק לייספילד, הסכים לאשר כי הסכם כזה אמנם נחתם אולם לא מסר פרטים נוספים. "תצטרכו כנראה לדבר על כך עם אמזון", ענה כשנשאל לפרטים נוספים בידי אתר Wamu.org.

 

"הרעיון שמשהו שזכה עד כה לפרסום נרחב באופן חריג יהיה מעתה חשאי הוא מעט מפתיע ונראה כמו צעד מוטעה". אמר ג'וזף פארילה מהמחלקה למדיניות אורבנית במכון ברוקינגס. בחירת מיקום המטה היתה תהליך בלתי שגרתי מראשיתו: בסתיו אשתקד משכה אמזון תשומת לב עצומה כשפרסמה בקשה להצעות למיקומים.

 

בקרב אנשי ציבור נשמעו הצהרות כי מדובר בהזדמנות של פעם בחיים לפיתוח כלכלי. לרוב, כאשר חברות מבקשות מיקום למשרדיהן החדשים, הן נוטות לשמור על חשאיות בעת התהליך, אולם אמזון שינתה את החוקים כשהפכה את החיפוש למשהו הדומה למרוץ פתוח. בנוסף, מדובר בחברה שנוהגת להשפיע משמעותית על אזור הפעילות שלה ולא תמיד לחיוב - מג'נטריפיקציה ועד פגיעה בזכויות עובדים זוטרים.

 

 

 

"לפעמים חברות מעדיפות לשמור בסוד את המקומות שהן בוחנות למשרדיהן. זאת משום שהן לא מעוניינות שכל אחת מהערים תדע שהיא מתחרה נגד אחרות. הדבר מאפשר להן לשמור על יתרון. אולם בבירור זה אינו המקרה כאן", אמר פארילה. ההחלטה על המיקום הסופי צפויה להתקבל במהלך 2018.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x