$
חדשות טכנולוגיה

דיווח: Dell בוחנת חזרה לבורסה או מכירת אחת מחטיבותיה

4 שנים אחרי שיצאה מהבורסה, חברת הטכנולוגיה הפרטית הגדולה בעולם תידון באפשרויות בישיבת דירקטוריון בימים הקרובים. הרקע למהלך: החוב התופח של Dell ולחץ להגביר את הרווחיות שלה

עומר כביר 10:3628.01.18

ארבע שנים אחרי שיצאה מהבורסה והפכה לחברת הטכנולוגיה הפרטית הגדולה בעולם, שוקלת דל (Dell) להפוך את המהלך ולצאת להנפקה – כך לפי דיווחים של בלומברג ורויטרס.

 

במקביל בוחנת החברה, בהובלת המייסד, המנכ"ל והיו"ר מייקל דל, ביצוע שורת רכישות אסטרטגיות בהיקף משמעותי או ספין-אוף לאחת מחטיבותיה. המהלכים האפשריים צפויים לעלות לדיון בישיבת דירקטוריון שתיערך בימים הקרובים. לדברי מקורות, ייתכן שהחברה תחליט בסופו של דבר שלא לבצע שום מהלך משמעותי.

 

ברקע המהלכים השונים עומד החוב התופח של דל ולחץ להגביר את הרווחיות שלה, אחרי שעסקת הענק בסך 67 מיליארד דולר לרכישת מפתחת פתרונות האחסון EMC, שהושלמה לפני כשנתיים, לא הניבה את התוצאות הרצויות בכל הנוגע לחיסכון בעלויות ושיפור בביצועי המוצרים.

מייקל דל, מייסד ומנכ"ל החברה מייקל דל, מייסד ומנכ"ל החברה צילום: בלומברג

 

דל הפך את החברה שהקים לפרטית ב-2013, במהלך של רכישה ממונפת בשיתוף עם קרן Silver Lake. גיוס הון באמצעות הנפקה או ספין-אוף יסייעו לחברה לצמצמם את החוב העצום שלה, שלפי בלומברג עומד על 46 מיליארד דולר. חוב זה מורכב מכ-7.35 מיליארד דולר באגרות חוב שיבשילו ב-2018 ובשנה הבאה ומהלוואות שונות שלקחה החברה.

 

בין האפשרויות ששוקלת דל, לצד הנפקה, נכללת רכישת מניות VMware שבהן היא לא מחזיקה כיום (לדל 82.8% ממניות החברה, כאשר השאר מוחזקות בידי הציבור ונסחרות ב-NYSE). EMC רכשה את השליטה בחברה ב-2004, ועם רכישת EMC בידי דל הפכה VMware לחברה בת של האחרונה. בשנה וחצי נמצאות מניות VMware במגמת עלייה משמעותית ונסחרות כיום בכ-150 דולר למניה – שיא כל הזמנים בעבור החברה.

 

עוד בוחנת את דל את האפשרות לבצע ספין-אוף ליוזמת המחשוב בענן שלה, Pivotal Software. לדברי מקור, בשנה שעברה נפגשו נציגי דל עם בנקאים, שהעריכו את שווי החטיבה בין 5 מיליארד ל-7 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x