אינטרנט

מתכנת ישראלי: פייסבוק פנתה אלי בהצעת עבודה, לפני שהעדתי נגדה בבית המשפט

רן בר-זיק זומן להעיד במסגרת תביעת אתר "המזבלה" של דורי בן ישראל; זמן קצר לפני מועד העדות, זכה לדבריו להצעת עבודה מפתה מענקית הטכנולוגיה האמריקאית. בר-זיק סירב ואמר: לא אוכל להביט בראי אם אעבוד בפייסבוק

עומר כביר 13:0118.01.18
למה הציעה פייסבוק משרה למתכנת הבכיר שאמור היה להעיד נגדה? במשפט שמנהל הבלוגר דורי בן ישראל נגד ענקית הטכנולוגיה נחשף אתמול (ד') שזמן קצר לאחר שהמתכנת רן בר-זיק חתם על תצהיר לבית המשפט מטעם התביעה, הוא קיבל הצעת עבודה מפייסבוק. לדברי בן ישראל, "מדובר בעבירה פלילית שמטרתה לשבש מהלכי משפט ועדות".

 

 

בימים אלו מנהל בן ישראל, שמפעיל את הבלוג המזבלה, תביעת דיבה נגד פייסבוק בטענה שהחלטת הרשת החברתית לחסום את אתרו בטענה שמדובר באתר שמפיץ ספאם הינה בגדר לשון הרע. בן ישראל תובע מהחברה פיצויים בסך 100 אלף שקל ומבקש מבית המשפט צו מניעה שיבטל את חסימת האתר.

 

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק צילום: איי פי

 

 

במסגרת התביעה, שמתנהלת בבית המשפט המחוזי בתל אביב, אמור היה בר-זיק להעיד אתמול כעד מומחה מטעם התביעה. "פייסבוק הודיעה שהיא מוותרת על החקירה", סיפר ל"כלכליסט" פרקליטו של בן ישראל, עו"ד יהונתן קלינגר. "בעקבות המידע שהיה לנו אמרנו שנודע לנו שלאחר שרן הגיש את חוות דעת המומחה מטעמנו, הוא קיבל הצעת עבודה בפייסבוק".

 

קלינגר הדגיש שלא ידוע לו על כל קשר בין שתי הפעולות: "אני יודע שהיה א', שהיה ב' ושהיתה סמיכות בתאריכים. לא יודע מעבר לזה".

 

בשיחה עם "כלכליסט" אישר בר-זיק את הדברים והרחיב על השתלשלות האירועים. "היתה טענה טכנית מופרכת לחלוטין שפייסבוק העלתה בכתב ההגנה", הוא סיפר. "אני צחקתי עליה וכתבתי פוסט שמפריך אותה. בעקבות הפוסט הציעו לי לשמש כעד מומחה מטעם התביעה. הסכמתי לעשות את זה בהתנדבות וללא תשלום".

 

 

רן בר-זיק רן בר-זיק צילום: facebook

 

 

ב-7 ביוני הוגש התצהיר של בר-זיק הוגש לבית המשפט. פחות משבועיים אחר כך, ב-18 ביוני, קיבל בר-זיק הצעת עבודה מפייסבוק. "חשוב להבהיר", הוא אמר. "אנשי תוכנה מקבלים המון פניות. חלקן פניות לא ממוקדות בלינקדאין מאנשי כוח אדם, אבל יש פניות ממוקדות שהן למייל או לטלפון האישי. הם פנו למייל האישי שלי, שלא זמין ברשת וצריך להשקיע זמן כדי למצוא אותו. המייל, ממגייס שעובד בפייסבוק, כתוב בצורה מאוד ממוקדת ומאוד אישית, שכוללת התייחסות לפוסטים שכתבתי נגדם בעבר. הם כתבו שלמרות זאת ואולי בגלל זאת הם רוצים להעסיק אותי. מהנדסי תוכנה ומתכנים מקבלים טונות של פניות. הרוב זה ג'אנק, אבל זו היתה פנייה מאוד ממוקדת ומאוד אישית. כמובן שעניתי מיד בשלילה. פייסבוק היא חברה שלא אוכל להסתכל על עצמי בראי אם אני אעבוד בה. שכחתי מזה לגמרי, אבל כשהם הודיעו בבית משפט שהם מקבלים אותי כעד מומחה בלי להגיש התנגדויות ואמרו שהעדות שלי מקובלת עליהם, זה היה קצת מוזר. נזכרתי בפנייה ואז כל האורות נדלקו".

 

תגובות

 

מפייסבוק נמסר בתגובה: ״פייסבוק מכחישה באופן מוחלט כל טענה להתנהלות לא ראויה מצידה, ומאשרת כי בניגוד לטענתו של דורי, לאדם זה מעולם לא הוצעה משרה ספציפית בפייסבוק. מגייס של פייסבוק שלח אליו דוא"ל להיכרות, שמזמין את האדם הזה לשקול הזדמנות עבודה בפייסבוק. זהו נוהג מקובל, והמגייס שהגיע אליו לא היה מודע לתביעה של דורי בן ישראל. אדם זה זוהה על ידי המגייסים כמועמד פוטנציאלי, לפני שנודע לפייסבוק על מעורבותו בהליך המשפטי״. 

 

 

בן ישראל טען בתגובה ל"כלכליסט" שהמהלך של פייסבוק מגיע לכדי עבירה פלילית. "פייסבוק והרצוג פוקס נאמן (משרד עוה"ד שמייצג את החברה במשפט, ע"כ) ממשיכים להוכיח שהם לא יבחלו בשום אמצעי בכדי לחבל, לפגום ולהטיל דופי במאבק המשפטי והציבורי נגדם. עצם הפנייה לרן בר-זיק רק לאחר שחתם על תצהיר היא מעשה פלילי חמור שמטרתו לשבש עד והליך משפט תקין. אני רואה בהרצוג פוקס נאמן שותפים מלאים של פייסבוק בניסיון להדחת העד ובכוונתי לפעול גם נגדם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x