שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מכשירים

עשר שנים למקבוק אייר, הלפטופ ששינה את עולם המחשוב

בינואר 2008 עלה סטיב ג'ובס על הבמה וחשף את הלפטופ הכי דק, קל וסקסי שראה העולם. המתחרות עמלו כדי להדביק את הפער, והצליחו להציג מחשבים חזקים יותר במידות דומות - בעוד אפל כמעט שלא שינתה את ה-Air כבר שנים

רפאל קאהאן 23:1416.01.18

בינואר 2008 עמד על בימת Macworld סטיב ג'ובס והציג לקהל מעטפה חומה בגודל A4, מתוכה שלף מחשב: ה-MacBook Air הראשון לשמו. שוק המחשוב כולו נבהל והתפעל, שכן היתה זו הפעם הראשונה בה נראה מחשב נייד כל כך דק וקל. מאז עברו עשר שנים, בהן שינה המקבוק של אפל את התעשייה.

 

 

בזמן השקתו, עלה המחשב כ-1,800 דולר - מחיר פרימיום שהפך אותו לסמל סטטוס, בורג חשוב במכונת השיווק המשומנת שיצר ג'ובס. המקבוק אייר הצליח להצטמצם למידות הנדרשות בזכות סדרה של פשרות: לא היו לו כונן CD, ושקעי חיבור רשת (את'רנט), VGA או Firewire. היה USB 2.0, חיבור מיקרו DVI למסך חיצוני ושקע אוזניות.

 

סטיב ג'ובס מציג את המקבוק אייר סטיב ג'ובס מציג את המקבוק אייר

 

 

ה-Air היה המחשב הנייד הראשון שהתבסס רובו ככולו על חיבורים אלחוטיים עבור האינטרנט וחיבור ההתקנים החיצוניים דוגמת עכבר או מקלדת חיצונית. הוא גם היה דק וקל מכל מתחריו, בראשם סדרות העילית של סוני (שמאז כבר נטשה את תחום הלפטופים), Dell ולנובו.

 

יצרניות המחשבים התאמצו כדי להדביק את הפער שפתחה אפל, במידה רבה על ידי חיקוי; במשך תקופה ארוכה, כל לפטופ דק וקל בשוק נראה כתואם מק אייר. העיצוב של המקבוק אייר היה כה מוצלח, שלא השתנה מהותית מאז (למעט דגם המקבוק 12, בו זנחה אפל כמעט את כל השקעים).

 

אירוע חשיפת המחשב אירוע חשיפת המחשב

 

 

ואולם, המקבוק אייר הוא גם דוגמה לקיפאון של אפל בכל הנוגע לחדשנות בתחום החומרה; החברה כבר לא מאתגרת את המתחרים ולרוב נשענת על שכלול ושיפור פיתוחים קיימים, ולא על שינויים מפתיעים ומרתקים.

 

האייפון X, למשל, הוא שילוב של עיצוב וטכנולוגיות שהוצגו מספר שנים קודם לכן בעולם האנדרואיד. ולא בטוח שהמגרעת העליונה הייתה עוברת את בקרת האיכות של ג'ובס, שהיה כנראה מפטר בגסות את המהנדס שחשב על הפתרון הזה.

 

המקבוק 12 והמקבוק אייר המקבוק 12 והמקבוק אייר צילום: עומר כביר

 

 

בשנים האחרונות עקפו המתחרות את אפל בקלות עם מחשבים שנשארים דקים וקלים בדומה למקבוק אייר, אך מציגים תכונות כמסכים מתהפכים ומתנתקים, חומרה חזקה ועמידות מבנית בתקנים צבאיים. המקבוק אייר, לעומתם, נראה פחות או יותר אותו הדבר כבר שנים.

 

 

 

האם נראה עוד מהפכה בדמות המקבוק אייר באירועי אפל הבאים? הסיכוי נמוך; על אף שמכירות מחשבי אפל צמחו ב-2017, לא מדובר בפעילות מרכזית עבור ענקית הטכנולוגיה מקופרטינו. טים קוק מתמקד בקטגוריות המוצר המכניסות ביותר ובשווקים הכי אטרקטיביים, מה שתרם להמשך הצמיחה במניית החברה - ושוק המחשוב הנייד אינו קוסם לאפל כפי שקסם לה בשנים עברו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x