$
הייטק והון סיכון

"אמזון לא מאיימת עלי, אבל היא דבר רע ומפחיד להייטק בישראל"

כך אמר ישי גרין, יזם סדרתי ומייסד Spot.im, על רקע טענות של יזמים בארץ נגד הענקית האמריקאית, שמנסה לפתות עובדים שלהם. גרין הסביר שעבור טיטאנים כאמזון ופייסבוק, קל יותר לקחת למישהו את העובדים מאשר לקנות את החברה שלו

מאיר אורבך 19:4410.01.18

היזמים הישראלים נגד אמזון: הפוסט שפרסם היום מייסד למונייד שי ויניגנר, בו זעם על נטיית אמזון לנסות לגייס עובדים מחברות שהן לקוחות שלה, מעורר הדים; ישי גרין, יזם סדרתי ומייסד Spot.im הסביר הערב (ד') ל"כלכליסט" מדוע מתנהלת כך ענקית הטכנולוגיה האמריקאית.

 

 

"לאמזון שיש להם משרדי ענק שצריך למלא אותם בעובדים, הבעיה באמזון היא הכמות העצומה של העובדים שהיא רוצה", אמר. "באמזון הבינו שיותר זול וקל לקחת מהנדסים מחברות הסטארט-אפ בישראל מאשר לקנות את החברה במאה מיליון דולר. גם פייסבוק הבינה את זה - ומרסקת חברות; היא רואה חברה מדהימה? היא תיקח מהנדסים בתחום ותרים פרויקט מתחרה".

 

לא מפחד. גרין לא מפחד. גרין צילום: Spot.IM

 

 

גרין מצייר תמונה קודרת למדי: "מה שאמזון עושה וגם פייסבוק הוא דבר נורא לתעשייה, יש הרבה חברות שעוסקות בתחומים שאינם סקסיים והמשכורת היא פקטור. אין פתרון לזה דברתי עם ח"כ בנושא והוא אמר לי שלא ניתן לעשות בנושא כלום מבחינת רגולציה. זכותה להציע משכורת וזכות העובד ללכת לשם. אמזון לא מאיימת עלי אישית אבל לתעשייה זה מאוד רע ומפחיד".

 

גרין הוא האחרון בשורה ארוכה של יזמים ומשקיעים אשר הגיבו לפוסט של ויניגנר, בו תהה מדוע גונבת אמזון עובדים מחברות שהיא עובדת איתן. בתגובה לפוסט, כתבו יזמים בולטים שגם מהן ניסתה אמזון לקחת עובדים, וחלקם אף העיד שהפסיק להשתמש בשירותי ענקית הטכנולוגיה בשל התנהגותה שגם מסכנת את הסטארט-אפים בארץ, וגם אינה אתית.

  

"את המהנדסים שלי אי אפשר לקחת", אמר גרין. "הם עובדים איתי כי החברה שלי מחלקת אופציות שיהיו שוות להם הרבה. אנחנו מגייסים את קצה הפירמידה של החברות. אנחנו מחפשים אנשים שירצו להקים חברות בבוא היום".

 

 

 

כדי להדגיש את ההבדלים בין העובדים, הציג גרין דימויים מעולם הספורט: "אצלנו יש אתלטים ולא ספורטאים. ספורטאי עושה ריצה בקצב מהיר אבל אתלט הרבה יותר מהיר. חמישה מהנדסים הביאו אותנו לשווי גבוה מאוד. אני מרחיב את הצוות ההנדסה שלי והטובים ביותר לא רוצים ללכת לאמזון ולמכור עצמם בנזיד עדשים. אני לא חושב שמי שקונים אותו בכסף רב הוא מהנדס טוב. אמזון לא מאיימת עלי, אבל אני מבין איך היא פוגעת בחברות שצריכות הרבה מהנדסים.

 

"אני לא אוהב להיות מאוים ואם יש איום אני פותר אותו", אמר. "נלחצתי מאמזון כאשר פנינו לאותו עובד והם הציעו לו פי 2 משכורת ו-150 אלף דולר במניות על פני 4 שנים. עשינו דיון פנימי אצלנו בחברה והגענו למסקנה שאם אתה רוצה לעבוד שם אתה לא מתאים לנו. בן הורוביץ מקרן אנדריסן הורוביץ אומר: 'על בסיס משכורת לא תבנה חברה בשלב צעיר'. בשלב הזה תבנה על בסיס של צוות והנדסה שאתה משתמש בה והמשימה שלך".

 

 

 

ואולם, גרין סבור שאמזון ודומותיה אינן האיום הגדול ביותר על הסטארט-אפים בכל הנוגע לגיוסי העובדים: "חברות הקריפטו הן האיום האמיתי", הפתיע. "כמויות הכסף שנשפכות שם הן עצומות. הן לוקחות את המהנדסים הכי טובים בסכומים שלא נראו וקשה מאוד לעמוד מולן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x