שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

נחשפו תרגילי המס של גוגל, שחסכו לה מיליארדי דולרים באירופה

מסמכים של החברה שהועברו לרשויות בהולנד חושפים שני תרגילים, במסגרתם הועברו הכנסות דרך חברות קש בברמודה; כך הצליחה החברה להעלים מס בסכום כולל של 2.4 מיליארד דולר במהלך 2016

עומר כביר 12:1803.01.18
במהלך 2016 גוגל העבירה 15.9 מיליארד יורו (19.2 מיליארד דולר) מהכנסותיה באירופה לחברת קש בברמודה, 7% יותר מהסכומים שהעבירה ב-2015 – כך לפי מסמכים רשמיים שהגישה ענקית הטכנולוגיה ללשכות המסחר של הולנד ופורסמו אתמול.

 

 

התרגיל ככל הנראה איפשר לחברה להימנע מתשלומי מס בסך מיליארדי דולרים. לפי בלומברג, ב-2016 שיעור המס שגוגל שילמה בפועל על הכנסותיה בכל העולם עמד על 19.3%. החלת שיעור זה על הסכום שהעבירה גוגל לברמודה משמעו שהחברה נמנעה מתשלום מס בסך 3.7 מיליארד דולר. עם זאת, מומחה המס רובט ווילנס אמר לסוכנות הידיעות שחישוב מדויק יותר יתבסס של שיעור המס באירלנד, שכן שם היתה אמורה גוגל לשלם הכנסות אם לא היתה מעבירה את הכספים. שיעור זה עומד על 12.5%, כלומר גוגל חסכה 2.4 מיליארד דולר במסים.

 

משרדי גוגל משרדי גוגל

 

 

מהמסמכים עולה שגוגל השתמשה בשני תרגילים מוכרים לצורך הוצאות הכספים מאירופה, שמוכנים "אירי כפול" (Double Irish) וכריך הולנדי (Dutsch Sandwich). המהלך עובד כך: החברה הבת Google Ireland Ltd אוספת את מרבית הכנסות גוגל ממכירת פרסומות מחוץ לארה"ב, ומעבירה אותן לחברה בת בהולנד, שלא מעסיקה עובדים, בשם Google Netherlands Holdings BV. החברה בהולנד מעבירה את הכסף לחברה בת שלישית בשם Google Ireland Holdings Unlimited, חברת קש שרשומה באירלנד אך עם כתובת בברמודה שם אין מס חברות. ממשלת אירלנד סתמה את פרצת המס שמאפשרת ביצוע אירי כפול ב-2015, אך חברות שכבר עשו שימוש בתרגיל זה הורשו להמשיך להפעיל אותו עד סוף 2020.

 

מגוגל נמסר בתגובה לבלומברג: "אנחנו משלמים את כל המסים ומצייתים לכל חוק המס בכל מדינה שבה אנו פועלים בעולם. אנחנו מחויבים לסייע בצמיחת האקוסיסטם המקוונת".

 

 

 

הפרסום צפוי להגביר את הלחץ שחברות ענק, ובפרט חברות טכנולוגיה, מתמודדות אתו ושנועד למנוע את תרגילי המס המורכבים שלהן ולאלץ אותן לשלם מסים בהתאם למדינות שבהן הן מייצרות הכנסות, ולפי שיעורי המס המקומיים. מאמצים אלו הניבו כמה תוצאות בולטות בשבועות האחרונים. בתחילת דצמבר הסכימה אפל להעביר לחשבון נאמנות את 15.46 מיליארד הדולר שהאיחוד האירופי קבע שהיא חייבת להעביר לאירלנד בדמות מסי עבר. כשבוע וחצי לאחר מכן הודיעה פייסבוק כי בכוונתה להפסיק לרשום את הכנסותיה מפרסומות רק תחת המטה הבינלאומי שלה באירלנד, ולעבור לרשום אותן ישירות במשרדים הבינלאומיים בהם יש לה נציגות, בהן ישראל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x