$
אינטרנט

בריטניה: פייסבוק חייבת לחשוף מעורבות רוסית במשאל הברקזיט

יו"ר ועדת חקירה של הקונגרס הבריטי דורש מענקית המדיה החברתית ומטוויטר להציג את מלוא המידע שבידיהן, כדי לגלות האם ניסתה רוסיה להטות את משאל הברקזיט. שתי החברות מתעלמות מהדרישה, ועלולות לספוג סנקציות

קרן-אור גרינברג 13:0402.01.18

פייסבוק וטוויטר תחת אש בבריטניה: הממשלה, שדרשה משתי החברות להסגיר מידע על חלקן במעורבות רוסית אפשרית במשאל הברקזיט, זועמת על ההתעלמות מהדרישה. עתה, צפויות שתי החברות לספוג קנסות וסנקציות.

 

 

"הן לא מאמינות שיש להן מחויבות בכלל לפתוח בחקירה משלהם על מה שהתרחש או לא, באתר שלהן, הן לא עשו שום עבודה בכלל", אמר דמיאן קולינס, יו"ר הוועדה שבוחנת את הפרשה בפרלמנט הבריטי, בראיון לגרדיאן. 

 

האם היתה מעורבות רוסית? האם היתה מעורבות רוסית? צילום: גטי אימג'ס

 

 

החברות לא העבירו פירוט של חשבונות ודפים המופעלים על ידי גורמים מרוסיה שפועלים להפצת מידע שגוי, כפי שסיפקו לרשויות בארה"ב בעניין הבחירות של 2016. במקום זאת, העבירו בתחילת דצמבר מידע מצומצם על הוצאות פרסום מרוסיה במהלך ששת השבועות שקדמו להצבעה. ההתעלמות הזו הובילה את קולינס לקרוא לסנקציות כנגד החברות, אם לא יספקו את המידע החסר עד ה-18 לינואר. "חייבת להיות דרך לבחון את הצעדים שחברות כמו פייסבוק עשו כדי לזהות מקורות ידועים של מידע שגוי, במיוחד כאשר מדובר במניעים פוליטיים ומגיעים ממדינה אחרת. הן צריכות להיות מסוגלות לספר לנו מה בכוחן לעשות בעניין".

 

קולינס לא קורא להתערבות רגולטורית בפיקוח אודות התכנים באתרים, וטוען כי החברות הן שצריכות לפקח ולאזן בין הגנה על פרטיות המשתמשים ובין מלחמה בדיסאינפורמציה. הוא חותר להטלת סנקציות, אם כי אין בסמכותו להורות על ענישה בעצמו. קולינס מקווה שחברי הפרלמנט יישרו עמו קו, מה שיאפשר סנקציות ואף יפגע בתדמית פייסבוק וטוויטר, בין השאר בעיני המפרסמים בבריטניה.

 

 

 

בארה"ב מתנהלות שתי החברות בצורה שונה בתכלית: כשנדרשו להציג מידע בדבר מעורבות רוסית בבחירות 2016, צייתו להוראה: מעבר לנתונים על מודעות שנרכשו, זיהתה פייסבוק 470 חשבונות ודפים המנוהלים על ידי הסוכנות הרוסית לחקר האינטרנט, וטוויטר סיפקה לקונגרס רשימה של 2,752 חשבונות שלדעתה היו קשורים לארגון. בסוף דצמבר פייסבוק אף השיקה כלי חדש במרכז העזרה של הרשת החברתית יציג למשתמשים ישירות את העמודים והחשבונות שהציפו אותם בתעמולה, כדי שיוכלו להגיב, להתייחס או לחסום אותם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x