$
חדשות טכנולוגיה

השבדים מרוויחים יותר כסף בזכות כניסת הבינה המלאכותית למקום העבודה

בכל העולם הכניסה של הבינה המלאכותית מעוררת חשש לגורל משרותיהם של מיליונים. בסקנדינביה, באופן מפתיע, העובדים דווקא מייחלים לבואו של עידן הבינה המלאכותית

יואב סטולר 17:5031.12.17
הפחד שהרובוט יחליף אותנו ולא נמצא עבודה הוא מקור הדאגה המודרני עבור מיליוני שכירים. כעת לפחד הזה יש פנים בדמות האוטומטיזציה בחסות הבינה המלאכותית שגורמת לדאגתם של כ-72% מהאמריקאים. עם זאת, בשבדיה, הנמנית עם הגוש הסוציאל-דמוקרטי של סקנדינביה העובדים דווקא מייחלים לשינוי. עיתון הניו יורק טיימס דיווח כי 80% מהשבדים מגלים יחס חיובי לפיתוחם של אמצעי בינה מלאכותית שיכנסו לשוק העבודה.

 

דו"ח של סוכנות מקינזי מעריך כי עד 800 מיליון בני אדם, בהם גם שליש מכוח העבודה בארה"ב ובגרמניה, יפסיקו לעסוק בעבודתם הנוכחית עד 2030 במסגרת הליך האוטומטיזציה. נתון עצום ובעל השלכות היסטוריות מהותיות, שמשום מה לא מלחיצות את העובד הסקנדינבי שמרגיש מוכן למהפכה.

 

מה, אם כן, הופך את השבדים ל"קשוחים" כל כך מול הקדמה?! בבדיקה שנעשתה עלה שככל שחברות שבדיות הגדילו את רווחיהם מהכנסת רובוטים וייעול העבודה, שכר העובדים עלה גם הוא. "העבודות נעלמות, ואז אנחנו מכשירים אנשים למשרות חדשות, לא נגן על מקומות עבודה, אבל אנחנו נגן על העובדים", אמרה שרת התעסוקה והאינטרגציה השבדית, ילווה יוהנסון. כך למשל, שבדיה מקצה 27.1% מהתוצר הלאומי הגולמי לרשת הביטחון הסוציאלי שלה, הכוללת הכשרה מקצועית ודמי אבטלה, לעומת 19.3% בלבד בארצות הברית.

הרובוט יכול דווקא לשפר את השכר של העובדים הרובוט יכול דווקא לשפר את השכר של העובדים צילום: שאטרסטוק

 

בכך, רשת הביטחון והמעטפת הסוציאלית שמעניקות מדינות סקנדינביה לציבור העובדים בהן, הכוללת דמי אבטלה, שירותי בריאות, חופשת לידה והכשרה מקצועית, מניבה עבורם יתרון משמעותי בנכונות ובפתיחות שמגלים העובדים לקליטת טכנולוגיה חדשה. פתיחות ממנה נהנים המעסיקים הודות להבנה של העובדים כי אם התפוקה תגדל ואיתה גם הרווחים, השכר יעלה בהתאם, לצד המקרה הרע בו אם העסק לא יהיה רווחי, הם ישלחו לביתם. נוסחה חשובה שגם בישראל היה כדאי שיאמצו הנוגעים לדבר.

 

חצי מהמשרות ניתנות להחלפה בבינה מלאכותית

 

השוק כולו עומד כעת בפני מבחן חשוב, כשעל אף כל המחקרים והתחזיות, איש באמת אינו יודע כמה משרות יהפכו לנחלת העבר, כמה עובדים ישלחו לביתם ומה הם יהיו המקצועות שתיצור המהפכה התעשייתית הנוכחית מלבד אלו הטכנולוגיים והאקדמים. מחקר שניסה להעריך את תוצאות השינוי, ושנערך על ידי הפורום הכלכלי העולמי בסקר ב-2006, סקר 15 משקים מרכזיים המחזיקים בשני שלישים מכוח העבודה העולמי,  כ-1.86 מיליארד עובדים. על פי אותו הסקר, שהחל עוד לפני פריצות הדרך הטכנולוגיות שידענו מאז, עליית הרובוטים והבינה המלאכותית תביא לביטולן של כ-5.1 מיליון משרות עד 2020.

 

כמו כן, זוג חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד מעריכים שכמעט מחצית מכל המשרות האמריקאיות יהיו ניתנות להחלפה ברובוטים ובצורות אוטומציה כזו או אחרת במהלך שני העשורים הבאים. גם הפעם יהיו מי שילחמו בקידמה ובהתייעלות ובדומה לכל אירוע רב השפעה יהיו מי שיהנו ממנו יותר ומי שפחות. עם זאת, אף אחד מאיתנו לא היה שמח לוותר על המצאת הגלגל, הדפוס, הקיטור, פס הייצור וגם לא המייל שהביא לקיצוץ ניכר במוסדות הדואר הלאומיים בכל רחבי העולם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x