$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

העובדים השקופים שמנקים את פייסבוק ויוטיוב מתמוטטים

החיים הנוראים של העובדים שמסננים את התוכן של פייסבוק, אתרי הממשלה הפדרלית עדיין מוצפים בתלונות מזויפות, ולמה תעשיית הפטנטים האמריקאית לא ממש עובדת

יוסי גורביץ 16:3628.12.17
עובדי התברואה של המדיה החברתית

פייסבוק נאלצה השנה לעשות משהו שהיא לא אוהבת לעשות: לשכור הרבה עובדים חדשים כדי לתחזק את השירות שלה. יש בפייסבוק כשני מיליארד משתמשים, כרבע מכלל האנושות, וכמות הגועל שהנפש האנושית מסוגלת לייצר היא בהתאם. פייסבוק ניסתה להישען על אלגוריתמים כדי לסנן את החלקים היותר רעילים; זה לא הצליח וכנראה לא יצליח בעתיד הנראה לעין.

 

אז היא שכרה אלפי עובדי קבלן כדי שיתפקדו כאנשי הניקיון של הרשת. העובדים, יש לציין, קיבלו שכר טוב מהממוצע בארה"ב, אבל המשימה שהם נדרשו לבצע היתה איומה. הם צריכים לסנן אלפי פוסטים מדי יום. ביום השני שלה לעבודה, סיפרה אחת מהם, היא נתקלה באנטישמיות, תמונות של מין עם בעלי חיים, וסרטון שבו מישהו מורה לשני ילדים לקיים יחסי מין מול המצלמה.

מישהו הרי צריך לנקות את הזבל שמצטבר בפוסטים בפייסבוק ובסרטוני יוטיוב מישהו הרי צריך לנקות את הזבל שמצטבר בפוסטים בפייסבוק ובסרטוני יוטיוב

 

פייסבוק – ליוטיוב יש בעיה דומה – מטפלת ביותר ממיליון תלונות של משתמשים על תוכן לא ראוי מדי יום. פייסבוק העלתה השנה את מספר מסנני התוכן שלה מ-4,500 ל-7,500, והיא מתכננת להעלות את המספר ל-20,000. האנשים האלה מקבלים את הג'וב המסריח ביותר בתעשיה.

 

חשיפה מתמשכת לכל הזבל שבני אדם מעלים לרשת, בדגש על פדופיליה וסטיות אחרות, כבר הוכחה כגורם לדיכאון, פוסט טראומה ושאר מחלות נפשיות. העובדים הללו, צריך להדגיש שוב, הם לא עובדי חברה. הם עובדי קבלן. הם מקבלים הנחיות מעובדי פייסבוק, אבל אין להם שום ביטוח רפואי וודאי שלא פיקוח פסיכולוגי. פייסבוק (וגוגל) משתמשות בהם בתור ממחטה אנושית. הם עושים את שלהם, סופגים על נשמתם את מה שחברות הענק צריכות לנקות כדי שיתירו להן להמשיך לפעול, ואחר כך נזרקים. לגיזמודו יש הצעה פופוליסטית אך יעילה: כל בכיר בחברות הללו יאולץ לעבוד שנה בסינון תוכן. נראה אותם פולטים את הקלישאות הרגילות אחר כך.

 

חוטפים את הדמוקרטיה

במהלך הדיון על נייטרליות הרשת, נחשפה עובדה קריטית: חלק ניכר מהתגובות שנשלחו ל-FCC ותמכו בביטול נייטרליות הרשת היו מזויפות. הן השתמשו בשמותיהם של אנשים אמיתיים כדי לקדם עמדות שהאנשים הללו לא תמכו בהן. התובע הכללי של ניו יורק הכריז על חקירה בנושא, אבל הסייענים של טראמפ בסוכנות מיהרו לבטל את נייטרליות הרשת למרות זאת.

מי זייף את התגובות באתר ה-FCC? מי זייף את התגובות באתר ה-FCC? צילום: בלומברג

 

עכשיו מתחוור שהתופעה הזו לא מוגבלת לנייטרליות הרשת. משרד העבודה של טראמפ העלה לדיון כלל שהוא רוצה ליישם: הוא קובע בפשטות שיועצי השקעות שמנהלים כספי פנסיה יתחייבו לפעול אך ורק לטובת הלקוח.

הכלל הסביר לגמרי הזה זכה למאות התנגדויות. אבל כאשר בדק הוול סטריט ג'רנל את הנושא, הוא גילה ש-40% מהתגובות (כמובן, אלו שהתנגדו לרעיון שיועץ פיננסי יהיה חייב בנאמנות ללקוחותיו) מזויפות. הם יצרו קשר עם האנשים שלכאורה כתבו את התגובות והם אמרו, לציטוט, שהם לא כתבו אותן.

 

הונאה כזו באתר פדרלי היא עבירה על החוק, אבל ממשל טראמפ מסרב עד כה לפתוח בחקירות בנושא – כנראה משום שהוא יודע לאן הן יובילו. הפתרון המסתמן, בינתיים, הוא לא לקבל הערות מהציבור, פשוט כי אי אפשר לסמוך על כך שמי שכותב אותן אכן עומד מאחוריהן. מצד שני, גם סתימת הפה של הציבור היא משהו שהממשל הזה מעודד. כיף.

 

למה תעשיית הפטנטים האמריקאית חולה?

חוקרים תוהים כבר די הרבה זמן למה מערכת הפטנטים של ארה"ב לא מתפקדת: איך קורה שכל פעם צצה איזו חברה עם פטנט מופרך שלא היה צריך לעבור אישור, ששולל את יכולת הקיום של תעשיה מסוימת, ואז יוצאת עם הפטנט הזה למסע ציד פרוטקשן שבמקרה הטוב נגמר בכך שבית משפט נאלץ לבטל את הפטנט המופרך מלכתחילה.

מערכת רישום הפטנטים האמריקאית חולה מערכת רישום הפטנטים האמריקאית חולה

 

איך זה קורה? ובכן, שילוש לא קדוש של גורמים. משרד הפטנטים האמריקאי ממומן על ידי העמלות – מה שנותן למשרד תמריץ לאשר פטנטים, כי כאשר הוא מאשר אותם הוא מקבל יותר עמלות. שנית, מי שהפטנט שלו נדחה יכול להגיש אותו לאישור מחדש שוב ושוב ושוב. זה יוצר תמריץ לאשר את הפטנט כדי להוריד את הנודניק מהצוואר שלך ולשלוח אותו להתעלק על מישהו אחר. שלישית, ככל שאתה מתקדם בתפקיד, פרדוקסלית יש לך פחות זמן לעבור על פטנטים. כלומר, עד שכבר למדת לזהות את הפרכות, אתה נזרק לביצוע תפקידים מנהליים.

 

השילוב הזה אומר שאם אתה חברה עם המון כסף וזמן, זה פשוט עניין של לשלוח מחדש את הפטנטים שלך, עם שינוי מינימלי פה ושם, עד שתזכה בלוטו והפטנט יאושר. לממציאים אמיתיים, כמובן, אין את הלוקסוס הזה. וכך נוצרת מערכת שפועלת בדיוק נגד האינטרס שהיא אמורה לדרבן. נהדר.

 

קצרצרים

 

1. אחת השיטות הבזויות של הטרולים הרוסים והניאו נאצים היא זיוף זהויות ואז שימוש בהן להשמצה. הדוגמה הקלאסית היא לבנות דמות עם שם יהודי, להצמיד לה תמונה של רב או סתם חסיד, לכתוב כמה אמירות שגרתיות כדי לבנות אמינות, ואז להפציץ באמירות גזעניות מעבר לרמה המקובלת. זה עובד גם עם מוסלמים. מי שקורא את הטקסטים האלה משתכנע שאלה שכתבו את הפוסטים מייצגים את הלך הרוח המקובל במקומותיהם. העיתונאי יאיר רוזנברג, מומחה אוטודידקט לטרולים ניאו נאצים, החליט לעשות משהו בנושא. נקודת התורפה של החשבונות הללו היא התמונות; הן בדרך כלל נגנבו מחשבון של מישהו אחר. בסיוע של מומחים, הוא בנה בוט שעקב אחרי תמונות, בדק מאיפה הן הגיעו – ובמידת הצורך, חשף את הזיוף. הבוט היה הצלחה מסחררת, עד כדי כך שהניאו נאצים פתחו בקמפיין לחסימה שלו. טוויטר חסמה את הבוט פעמיים, בפעם האחרונה כנראה סופית. הסיבה: הניאו נאצים פתחו בקמפיין חסימה של הבוט, מה שנראה לטוויטר כמו התנהלות בעייתית. רוזנברג כותב בניו יורק טיימס, כך שכנראה שיהיה לסיפור הזה המשך.

הניאו נאצים נהנים מהביטקוין הניאו נאצים נהנים מהביטקוין צילום מסך מהדיילי סטורמר

 

2. בידיעת ניאו נאצים נוספת, אחרי העצרת הרצחנית בשארלוטסוויל באוגוסט האחרון, שורה של שירותי תשלום הפסיקו לספק לאתרים ניאו נאצים שירותי סליקה. למה זה לא קרה לפני הרצח, רק אלוהים יודעת. כתוצאה מכך, הניאו נאצים התחילו לקנות ביטקוין כדי למצוא דרך לעקוף את השירותים המקובלים. מאחר וביטקוין זינק בחודשים האחרונים, יש להם עכשיו הרבה יותר כסף משהיה להם כשהתחילו. ה-Southern Poverty Law Center עוקב אחרי כ-200 ארנקי ביטקוין שזוהו כשייכים לניאו נאצים ועוזריהם. עכשיו, זה תמיד טראגי כשמישהו פורץ לחשבון הביטקוין שלך ומרוקן אותו, אבל אם איזה האקר יפרוץ לארנק הביטקוין של ריצ'רד ספנסר - לא נראה לי שמישהו ירחם עליו יותר מדי.

 

3. לנשיא אובמה יש עכשיו זמן לחשוב על מה לעזאזל עבר על העולם, והוא מזהה במדיה החברתית סכנה לחברה הדמוקרטית. בראיון לנסיך הארי אמר אובמה שתיבות התהודה שהמדיה החברתית מעודדות אותנו לבנות סביבנו יוצרות בפועל נתק ביכולת להבין עובדות. היתרון של מדורת השבט הישנה היה קידום של סט עובדות שעליהן אפשר להסכים וסביבן לפתח שיח ציבורי. במצב שבו יש לך אנשים שחושבים שהילארי קלינטון מפעילה רשת פדופילים מפיצריה ושסדרת "דמדומים" ראויה לצפייה, אין אפשרות יותר לדבר על ציבור אלא על אסופה שמתפרקת לחלקיה. אובמה מבהיר שהוא לא חושב שמה שצריך פה הוא פעולה ממשלתית – זה יהיה אסון, ספק אם יש משהו שיגרום לאנשים לצפות ב"דמדומים" יותר מאשר צנזורה ממשלתית – אלא חינוך. רק שזה לוקח זמן ובינתיים יש בבית הלבן מישהו שמשחק צ'יקן בנשק גרעיני עם צפון קוריאה.

הרובוטים ידפקו קודם כל את הפרנסה של העניים ואחר כך יגיעו אליכם הרובוטים ידפקו קודם כל את הפרנסה של העניים ואחר כך יגיעו אליכם צילום: שאטרסטוק

 

4. עוד דו"ח בבריטניה מספר לנו את מה שכבר יכולנו לנחש: כשהרובוטים והמכונות של חברות הענק יתחילו לחסל את שוק העבודה בשנים הבאות, מי שיידפק קודם כל יהיו העניים. אלה שמלכתחילה לא יכלו לרכוש את הכישורים שישלחו אותם לחברת הייטק, כי להורים לא היה כסף וכי בית הספר המקומי היה מחורבן. ההערכה של הדו"ח היא שתוך 20 שנים 44% מהמשרות בבריטניה יעברו אוטומציה, כשהג'ובים הראשונים שילכו יהיו של עובדי שירותים כמו מזכירות, מרכזי שיחות, וגם עובדי מפעל. הבאים בתור יהיו העובדים בעלי הכישורים הנמוכים, שיגלו שהעבודות שלהם נעלמות או שמאלצים אותם להסתפק בהרבה פחות שעות עבודה. בינתיים, השכבה הדקה מאד של עובדי הייטק תתעשר עוד יותר, והשכבה המיקרוסקופית של מנהליהם תתעשר הרבה, הרבה יותר. השאלה היא מתי יבוא הפיצוץ.

 

5. מכונות אולי יטרפו את מקום העבודה שלכם בעתיד הנראה לעין, אבל יש ענף שכנראה יצטרך להמשיך להשתמש בשיטות המסורתיות. זוג סוחרי סמים בקליפורניה גילו שמל"ט שמתנהג בצורה חשודה מושך תשומת לב לא פחות מאדם שמתנהג בצורה חשודה. בלשים הבחינו במל"ט שהמריא מחצר של בית, נחת בחצר של בית אחר, ומיד לאחר מכן תושבי הבית השני נסעו והשליכו כסף לחצר של הבית הראשון. תהרגו אותי אם אני מבין למה אם לא יכלו פשוט לשים את הכסף על המל"ט איתו הגיעו הסמים, אם כי גם מל"ט שממריא בעקביות מנקודה אחת לנקודה אחרת וחוזר ימשוך תשומת לב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x