$
הייטק והון סיכון

תחזית טכנולוגית

ממשלות יתחילו להגן על הציבור מרמאי הנפקות ICO

בשנה האחרונה חזינו בזינוק משמעותי במספר הנפקות המטבעות הווירטואליים - שלא מעט מהן התגלו כהונאות. ב-2018 ייכנסו הרגולטורים לתמונה, יגבשו עמדה בנושא ויתקנו חקיקות קיימות כדי למנוע פגיעה במשקיעים

הגר רבט 14:2827.12.17

כמעט 4 מיליארד דולר גויסו בשנה האחרונה באמצעות הנפקות מטבע וירטואלי - ICO. חלק לא קטן מהגיוסים הללו התבררו כהונאות, אבל במקביל יותר ויותר חברות לגיטימיות פונות היום לאפיק הזה.

 

 

בכלל, אחרי שתחום המטבעות הקריפטוגרפיים, על כל היבטיו, נותר במשך כמה שנים הסוד השמור של כמה אלפי מאמצים מוקדמים, בשנה שחלפה היינו עדים למערב פרוע בתחום כולו ובהנפקות המטבע בפרט. בשנה הבאה כבר נחזה בהשתת רגולציה על התחום בלא מעט מדינות בעולם.

 

איך מונעים הונאות ICO? איך מונעים הונאות ICO? צילום: ToWave

 

 

כיום מדינות העולם נעות בין איסור מוחלט על ICO (סין ודרום קוריאה), לחיבוק של התחום; גיברלטר למשל, מובילה את התחום ונחשבת לאחד המרכזים הפיננסיים הגדולים בעולם ל-ICO (הרוב המוחלט של החברות הישראליות שיוצאות להנפקת מטבע עושות זאת דרך גיברלטר) כמו גם איי קיימן, מאוריציוס והאי מאן. אבל רוב מדינות המערב, בהן ארה"ב, בריטניה, קנדה והאיחוד האירופי, מגלות משנה זהירות לגבי הנפקות כאלה.

 

ארה"ב לדוגמה משתמשת בינתיים בחוקים קיימים, לעיתים מיושנים מאוד, כדי להתמודד עם התופעה. ה-SEC נוטה להתערב יותר במקרים בהם הטוקנים מההנפקה משמשים כנייר ערך, להבדיל ממקרים בהם הם נועדו לשימוש מוגבל בקרב קהילה מצומצמת.

 

המחוקקים במדינות אלה גם נוטים להזהיר משקיעים מפני השתתפות בהנפקות מטבע. ה-SEC אפילו פרסם לאחרונה אזהרה מפני שימוש בסלבריטאים כפרזנטורים של הנפקות כאלה, בטענה שיש בכך משום הונאת הציבור.

 

יו"ר ה-SEC ג'יי קלייטון אמר לאחרונה שהרשות מתכוונת "לרדוף" את מי שמנצל את הפרקטיקה לביצוע הונאות. לפני כחודש אפילו הוגש כתב אישום כנגד אחד, דומיניק לקרואה, שגייס 15 מיליון דולר מאלפי משקיעים אחרי שהבטיח להם החזרים של 1,354% תוך 29 ימים לכל היותר. בשבוע האחרון התפרסמו גם דיווחים על כך שגולדמן זאקס עתיד לפתוח מחלקת סחר במטבעות קריפטו.

 

 

 

אם לפני שנה-שנתיים הרגולטורים יכלו להתעלם מהתופעה, הרי שהיום גם השמרנים שבהם מבינים שהמטבעות הקריפטוגרפים וה-ICO כאן כדי להישאר ושיש להגן על המשקיעים ולמצוא שיטת מיסוי רלוונטית. ה-SEC יכולה להמשיך ולרדוף את מבצעי ההונאות, אבל מחוקקים בכל העולם יודעים שכדי לדחוק את רגליהם לחלוטין דרושה רגולציה מקיפה של התחום. את הצעדים הראשונים לכך, כמו גם את ההשפעות שלהם, נראה במהלך 2018.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x