$
הייטק והון סיכון

תחזית טכנולוגית

הייטק עולמי: האסייתים ימשיכו לקנות את אמריקה

סופטבנק היפנית ומשקיעים ממדינות ערב שופכים הון רב על רכישת אחזקות בסטארט-אפים בוגרים מארצות הברית. המגמה צפויה להתחזק ב-2018, מה שיהפוך את המשקיעים הזרים לכוח דומיננטי בעמק הסיליקון

הגר רבט 11:4827.12.17
למשקיעי הון סיכון עומדות שתי דרכים עיקריות לעשות רווח על ההשקעה: אקזיט או הנפקה. בשנה וחצי האחרונות גוברת הפופולריות של אפשרות שלישית שעד כה היתה מינורית: Secondary Sale, מכירת ההשקעה בסטארט-אפים ותיקים בשוק המשני. הסיבה לפופולריות הגואה של כלי זה היא הכסף הזר הרב שנכנס להשקעות בסטארט-אפים.

 

 

סופטבנק היפנית שופכת הון רב על רכישת אחזקות, כשאליה מצטרפים תאגידים ומשקיעים מסין וממדינות ערב. האחרונים אף מימנו כמחצית מקרן ויז'ן בת 100 מיליארד הדולר של סופטבנק. כולם רוצים לתקוע יתד בתעשיית הסטארט-אפים ויש להם כסף רב שמאפשר להם לעשות זאת, אבל אין להם סבלנות. במקום להשקיע זמן, מאמצים והימורים באיתור סטארט-אפים צעירים ומבטיחים בתחילת דרכם הם מעדיפים לזרז עניינים באמצעות השקעת סכומים גדולים בחברות בוגרות. כמו אובר למשל.

 

מאסיושי סון מסופטבנק מאסיושי סון מסופטבנק צילום: בלומברג

 

 

במקרים רבים המשקיעים הזרים מהווים חבל הצלה עבור משקיעים קיימים שחייבים לייצר רווח, אך השלכות המדיניות עלולות להיות מרחיקות לכת: דחייה נוספת במועדי ההנפקה של חברות טכנולוגיות פרטיות גדולות, וחסימת משקיעים קטנים, שלא יהיה בהם צורך כשאפשר לקבל מאות מיליוני דולרים מגורם אחד.

 

 

 

את ההשפעות קצרות הטווחה נראה כבר בשנה הקרובה. המשקיעים הזרים, שנוטלים לעצמם נתחים מכובדים יותר מהחברות שהם משקיעים בהן, יהפכו לכוח דומיננטי בתעשייה וישנו משמעותית הערכות שווי של חברות קיימות, כפי שסופטבנק כבר עשתה ל-WeWork ועשויה לעשות לאובר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x