$
חדשות טכנולוגיה

בלעדי לכלכליסט

וושי אפטק הסינית ומורי ארקין מקימים חממת ביוטק בישראל

זו השקעתה הראשונה של חברת המחקרים הקליניים הסינית בישראל. שותפות נוספות בהקמת החממה הן ענקית התרופות הגרמנית מרק סרונו וקרן ההון סיכון הישראלית פונטיפקס. החממה תוקם בתחילת 2018 ולא תיתמך בידי רשות החדשנות

מאיר אורבך 08:2525.12.17

חברת המחקרים הקליניים הגדולה בעולם במדעי החיים WuXi AppTec הסינית (וושי אפטק) תקים בשיתוף איש העסקים מורי ארקין, ענקית התרופות מרק סרונו וקרן ההון סיכון הישראלית פונטיפקס חממה לחברות פארמה וביוטק ישראליות, כך נודע ל"כלכליסט". לחממה שתוקם ללא תמיכת רשות החדשנות לטכנולוגיה צפויה להצטרף בהמשך אחת מחברות הפארמה המובילות בעולם. ההכרזה על הקמת החממה התקיימה באירוע שקיימו החברות בתל אביב.

 

 

 

החממה תוקם בתחילת 2018 ותיקרא Explore Bio. היא תמוקם ביבנה במתחם של מרק סרונו, וישנן כבר כמה חברות שבהן החממה בוחנת השקעה. על פי ההערכה, כל חברה תקבל בשלב הראשון השקעה של מיליוני דולרים אחדים, כאשר בזכות שיתוף הפעולה הנרחב שיש לה משאר השותפים, היא תוכל לקצר משמעותית את הזמנים של פיתוח התרופות.

 

מורי ארקין. ישקיע בחממה מורי ארקין. ישקיע בחממה

 

 

החברות שיצטרפו לחממה צפויות לקבל סיוע במימון ופיתוח התרופות, בדיקת התכנות וצורך בשוק וכן סיפוק תמיכה ומנטורים לאורך כל השלבים הראשונים של הקמת החברה. בשונה מחממות אחרות שמקבלות את מרבית המימון שלהן ממדינת ישראל, המימון של החברות בחממה של ארקין והענקית הסינית יסתמך על ההשקעה של שותפי הקרן בלבד. החממה לא תגביל בשלב הנוכחי את מספר החברות שיצטרפו אליה בשנה הראשונה.

 

וושי אפטק היא חברת המחקרים הקליניים הגדולה בעולם במדעי החיים ומרכזה בשנגחאי, סין. החברה שהוקמה בשנת 2000 מעסיקה כיום 18 אלף עובדים בכל העולם עם 28 משרדים ו־3,000 לקוחות שונים בעולם. החברה מסייעת לחברות מדעי החיים לקצר משמעותית זמני פיתוח של תרופות ומולקולות. בין השירותים שהענקית הסינית מספקת : מחקר ופיתוח של מולקולות זעירות, מחקר ביולוגי, מחקר ריפוי תאי וגנומי ובדיקת מכשור רפואי.

 

מרק סרונו היא חטיבה של חברת מרק הגרמנית (Merck KGaA) ועוסקת בפיתוח חדשני של מולקולות קטנות ותרופות העשויות מחומרים ביולוגיים. למרק סרונו יש חממה נוספת שנקראת Merck Ventures ביבנה, הפועלת תחת אינטר־לאב, חטיבת פיתוח התרופות הישראלית של תאגיד מרק סרונו הגרמני.

 

פונטיפקס השותפה אף היא בחממה היא אחת מקרנות ההשקעה במדעי החיים הגדולות בישראל שמנהלת כיום ארבע קרנות להשקעה במדעי החיים בסכום כולל של 445 מיליון דולר וקרן נוספת שעוסקת בהשקעה בחקלאות טכנולוגית.

 

ארקין הוא איש עסקים שמשקיע דרך ארקין אחזקות ודרך שותפות בקרן ספרה הלת'קר. ספרה משקיעה בחברות פארמה ציבוריות ומחזיקה בנכסים בשווי 3 מיליארד שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x