$
אפליקציות

אפל נכנעת לעסקים הקטנים, לא תעיף יישומים גנריים מהאפסטור

החברה שינתה השנה את מדיניות היישומים בחנותה המקוונת, שינוי שמאלץ עסקים רבים לשלם על פיתוח אפליקציה ייעודית במקום להשתמש בתבניות קיימות. בעקבות מחאתם בעלי העסקים, הפכה החברה את החלטתה

עומר כביר 12:2821.12.17
אחורה פנה: אפל ביטלה מדיניות שאסרה על כניסת אפליקציות גנריות מבוססות תבנית לאפסטור, ושיישומה עתיד היה לפגוע בעיקר בעסקים קטנים ובינוניים שפעילים בחנות האפליקציות של החברה.

 

 

בתחילת השנה שינתה אפל את נוהלי האפסטור, ואסרה על פעילותן של אפליקציות גנריות שמתבססות על תבניות פשוטות לצורך פעילותן. "אפלקיציות שנוצרו על בסיס תבנית מסחרית או שירות יצירת אפליקציות יידחו", נכתב בפשטות. זאת, במטרה המוצהרת של הרחקת אפליקציות באיכות נמוכה ויישומים מספימים. ואולם, במהרה התברר שלמהלך יש אפקט לא צפוי ושהסרת אפליקציות מסוג זה פוגעת בעסקים קטנים ובינוניים דוגמת מסעדות או מועדונים.

 

חנות האפליקציות של אפל חנות האפליקציות של אפל

 

 

עסקים אלו לרוב לא מפתחים אפליקציות בעצמן אלא מסתמכים על שירותיהם של מפתחים חיצוניים שבתורם עושים לא פעם שימוש בתבניות קבועות לצורך פיתוח האפליקציות (כי, כמו שציין מפתח שעוסק בתחום, בכמה דרכים אפשר כבר לפתח אפליקציה לפיצריה?). בשבועות האחרונים רבים מעסקים אלו קיבלו הודעה שהאפליקציות שלהן יוסרו מהאפסטור עד סוף השנה בגין הפרת כללי השימוש.

 

הדבר עורר סערה, שכן לרבים מהעסקים האמורים אין את המשאבים הדרושים לפיתוח אפליקציה בעצמם או לשלם את הסכום הגבוה בהרבה של פיתוח אפליקציה ללא תבנית קיימת. המשך יישום המדיניות היה, למעשה, מוחק אותן מהאספטור מהאייפון – אחת הפלטפורמות החשובות כיום בשוק.

 

אפל לא התעלמה מהקריאות ועדכנה את המדיניות הבעייתית. הכלל עדיין קובע שאפליקציות שנוצרו על בסיס תבניות או שירות יצירת אפליקציות יידחו, אך מוסיף לכך הסתייגות חשובה: "אלא אם הן הוגשו ישירות על ידי ספק התוכן של האפליקציה. שירותים אלו לא צריכים להגיש אפליקציות בשם הלקוחות שלהם ועליהם להציע כלים שיאפשרו ללקוחות ליצור אפליקציות חדשניות בהתאמה אישית שמספקות חוויית משתמש ייחודית".

 

 

כלומר, אפל מעוניינת שלכל הפחות יעמוד מאחורי האפליקציה בעל הבית שלה, שהעסק שעושה בה שימוש ושלצרכיו היא נועדה יוכל לשלוט בה ובפעילותה באפסטור. יש עניין קטן והוא שאותם עסקים יצטרכו לפתוח חשבון מפתחים של אפל בעלות של 99 דולר לשנה, בעוד שקודם לכן יכל מפתח האפליקציה להעלות אותו בעבורם באמצעות החשבון שלו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x