$
אינטרנט

גוגל נלחמת בפייק ניוז עם טריק פשוט בשירות החדשות שלה

ענקית האינטרנט לא תאפשר למפיצי חדשות מזויפות להתחזות לכלי תקשורת לגיטימיים, ע"י ביטול היכולת להסתיר את ארץ מוצאם של מפרסמי תוכן. ואולם, כנראה שלא ניפטר ממכת זיופי המידע עד שפייסבוק לא תנקוט בצעד דומה

עומר כביר 11:3618.12.17
הצעד הקטן של גוגל שיכול ליצור אימפקט משמעותי במלחמה בפייק ניוז: ענקית החיפוש לא תציג יותר בשירות גוגל News ידיעות מאתרים שמסווים את מדינת המוצא שלהם.

 

 

אחת מהסיבות להצלחה של פייק ניוז היא יכולתם של הזייפנים להתחזות לכלי תקשורת לגיטמיים שפועלים במדינת היעד. במהלך הבחירות האחרונות לנשיאות ארה"ב, לפי דיווחים, אתרי פייק ניוז רבים שהופעלו על ידי גורמים מרוסים או ממזרח אירופה התחזו לאתרים חדשות אמריקאיים לכל דבר, ברמה הארצית או המקומית.

 

נלחמת בפייק ניוז. גוגל נלחמת בפייק ניוז. גוגל

 

 

עתה מנסה גוגל לפגוע בהתפשטות פייק ניוז באמצעות ניטרול יכולת התחזות זו. לפי שינוי בתנאי השימוש באתר, שזוהה על ידי אתר Mashable, לאתרים שמעוניינים להשתלב בגוגל ניוז אסור להסתיר או להטעות בנוגע למדינת המוצא שלהם. המשמעות היא שאתר שמופעל על ידי גורמים רוסיים ומתחזה להיות אתר חדשות מקומי מדנבר פשוט לא ייכלל בגוגל ניוז.

 

מדובר במהלך חשוב, אך כדי שיהיה לו אימפקט מהותי הוא צריך להיות רחב הרבה יותר. ראשית, יכולה גוגל להציג ליד כל שם אתר בגוגל ניוז את המדינה שממנה הוא פועל, וכך להבליט אינטרסים פונטציאליים כאלו או אחרים. בנוסף, יכולה החברה גם לשלב תכונה זו בתוצאות החיפוש הראשיות שלה – שהפופולריות שלהן גדולה משמעותית מאשר גוגל ניוז.

 

ואולם כדי להגיע לאימפקט משמעותי באמת צריכה גם פייסבוק לשלב תכונה דומה. הרשת החברתית אחראית לחלק ניכר מהתפשטות החדשות המזויפות ובשנה האחרונה היא משקיעה מאמצים נכבדים בניסיון לזהות אותן ולהתריע מהן, בינתיים ללא הצלחה משמעותית. השינוי הקטן הזה – הצגת מדינת המוצא של אתר כשמפורסם קישור אליו – יכול להיות פשוט יותר לביצוע ובעל השפעה רחבה יותר ממהלכים קודמים של החברה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x