$
חדשות טכנולוגיה

נתניהו מאחד את מטה הסייבר הלאומי עם רשות הסייבר

ראש הממשלה יזם את המהלך, שפירושו חיבור של גוף אופרטיבי עם גוף אסטרטגי. עדיין לא ידוע מי ינהל את המסגרת החדשה; לדברי נתניהו, בקרוב ייחשף המועמד מטעמו לתפקיד

רפאל קאהאן 15:2217.12.17
הממשלה אישרה הבוקר (א') את הצעת ראש הממשלה נתניהו לאיחוד את מטה הסייבר הלאומי והרשות הלאומית להגנת הסייבר. עד כה פעלו המטה והרשות במקביל תחת מערך הסייבר הלאומי. עם זאת, לא ברור כיצד ימשיך המערך להתקיים עכשיו שהגוף האופרטיבי והאסטרטגי אוחדו.

 

 

"היום הממשלה הולכת לקבל החלטה מאוד משמעותית, לאחד תחת המלצתי, שתי רשויות למערך אחד מרכזי שינהל את הגנת הסייבר. בקרוב אני אביא גם את המועמד שלי לעמוד בראש המערך המאוחד הזה", אמר נתניהו במהלך ישיבת הממשלה.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו ראש הממשלה, בנימין נתניהו צילום: רויטרס

 

 

מטה הסייבר היה הגוף הראשון שהוקם כדי להתמודד עם אתגר איומי הסייבר עוד ב-2012. הקמתו, התבססה, בין השאר, על עבודת הוועדה העליונה למדע וטכנולוגיה בראשות הפרופ' אלוף (מיל') איציק בן ישראל, שכיהן בזמנו כיו"ר המועצה הלאומית למחקר ופיתוח. הקמת מטה הסייבר הופקדה החל מהקמתו בידי ד"ר אביתר מתניה שצפוי לפרוש בסוף השנה הנוכחית לאחר שהקדנציה שלו הגיעה לסיומה - כך על פי משרד רוה"מ.

 

הקמת רשות הסייבר אושרה ב-2015 והיא החלה לפעול ב-2016 בראשות בוקי כרמלי. עד כה תפקדה תחת מערך הסייבר ובמקביל למטה. מכיוון שעל פי התקנות ראש מטה הסייבר הוא גם ראש מערך הסייבר, תיפקד ד"ר אביתר מתניה בשני התפקידים מה שהפך אותו גם לאחראי על פעולת רשות הסייבר. כעת עם פרישתו צפוי ראש הממשלה לבחור במחליף - אך עד כה לא ברור מי יזכה בתפקיד.

 

 

 

בוקי כרמלי, ראש רשות הסייבר כיום הוא אחד המועמדים המובילים לרשת את מתניה. סביר להניח שבחירת ראש המערך צפויה להשפיע באופן ישיר על המשך הדרך של הרשות. איחוד הסמכויות של המטה והרשות גם תרכז בידי מי שעומד בראש הגוף המאוחד מספר רב של סמכויות הן בתחום התפעולי והן בתחום קבלת ההחלטות והטוויית אופן הפעולה של מדיניות הסייבר של מדינת ישראל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x