מכשירים

פרשנות

צרפת אוסרת להכניס סמארטפונים לבתי הספר; האם גם לנו כדאי?

משרד החינוך הצרפתי קבע שתלמידים לא יוכלו להכניס טלפונים חכמים למוסדות חינוך. המטרה היא להבטיח שיחוו את ילדותם מבלי להיות תקועים בתוך המסכים - אך בפועל, מדובר במניעת חירות בסיסית ובניתוק מהמציאות המודרנית

רפאל קאהאן 08:0615.12.17

ממשלת צרפת יצאה למאבק בסמארטפוני התלמידים בבתי הספר שבמדינה. לישראלים, זה נראה תמוה: כאילו, מה חושבים לעצמם הצרפתים האלה, מנסים להחזיר את האנושות למאה ה-19?

 

 

אתוודה, שלבני נתתי סמארטפון כבר בכיתה ב'. הוא קיבל מכשיר מוגבל עם גישה לווטסאפ וליישומים בסיסיים כגון הודעות SMS ושיחות. החבילה היתה מוגבלת והדרך היחידה שהייתה לו לקבל גישה לאינטנרט הייתה דרך WiFi. בכיתה ג' הוא כבר שודרג לסמארטפון מלא עם אינטרנט סלולרי. הוא ממש התחנן ואנחנו נשברנו בסוף.

 

ילדים וסמארטפונים. האם צריך להפריד ביניהם? ילדים וסמארטפונים. האם צריך להפריד ביניהם? צילום: שאטרסטוק

 

 

האם יש הבדל מהותי בין המכשיר היותר מוגבל שהיה לו לסמארטפון החדש שלו? בהחלט לא. על פי רוב הגורמים המקצועיים איתם שוחחנו, רוב הילדים בישראל מקבלים מכשיר סלולרי החל מכיתה א', ב' או ג'. למעשה, מהרגע שהילד מתחיל להעביר זמן ממושך בנפרד מההורים, כמו ללכת לביה''ס או לחברים מבלי שנביא או נאסוף אותו - הסמארטפון הוא כדור ההרגעה העיקרי שלנו.

 

 

 

בנוסף, לא רצינו לנתק אותו מהחוויה החברתית - שמתקיימת, נרצה או לא, בקבוצת הווטסאפ הכיתתית. אפשר להתרעם על הפער הדיגיטלי ועל כך שהילדים בעצם לא מקבלים ברירה אחרת, אבל זה המצב. לראייתי, מגיע לילד להשתמש בטלפון החכם, כפי שמשתמשים בו כל שאר האנשים סביבו.

 

מבחינה מסוימת, הסמארטפון הוא מתנה מורעלת; מצד אחד הוא מחבר את הילד לעולם הגדול אך מצד שני - גם מנתק אותו מהוויית הילדות כפי שאנחנו, הורים שגדלו בעולם אופליין, תופסים אותה. ואולם, צריך להבין שסמארטפון עבור ילד כיום הוא המקבילה של הווקמן עבור הילדים של סוף שנות ה-70 וה-80. מי לא זוכר את הטענה העיקרית דאז של המבוגרים כלפיו או כלפי המחשב שהם יהפכו אותנו למנותקים.

 

 אז הם לא. ווקמן איפשר לנו להתחבר למוזיקה שאהבנו והמחשב הפך למכונת משחקים, יצירה ועבור כמה מוכשרים גם לבסיס מקצועי לעתיד. לאסור על הסמארטפון הוא רעיון לא טוב במיוחד. קשה לאכוף איסור שכזה, האם המורים העמוסים לעייפה יתחילו לחטט בכיסים או התיקים של התלמידים? ומה על השעונים החכמים? האם גם הם ייאסרו? 

 

בשורה התחתונה, אני סבור שהגישה הצרפתית קיצונית מדי. הממשלה שם תיאלץ להתמודד עם העובדה שמניעת שימוש בסמארטפון היא בגדר שלילת חירות. האם זה לא שולח מסר הפוך ממה שהיינו רוצים להטמיע בדור העתיד? בנוסף צריך להבין שהבעיה אינה בסמארטפון, כי אם במערכת שלא יודעת להתאים את עצמה למציאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x