$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

פחד, תיעוב וגניבת זהות: הקרב על ניטרליות הרשת מגיע לדקה ה-90

ממשל טראמפ רוצה לאשר את ביטול ניטרליות הרשת למרות התנגדות מפתיעה מבית, למה החלו משקיעי המטבעות הווירטואליים לקנות חתולים מצוירים, ומיקרוסופט רוצה להכניס בינה מלאכותית לוורד ולאקסל

יוסי גורביץ 14:4814.12.17
הציבור ייפגע, ואף על פי כן

 

האיש של טראמפ ב-FCC, אג'יט פאי, מתעקש לערוך היום (ה') הצבעה רשמית על ביטול ניטרליות הרשת. לרפובליקנים יש רוב ב-FCC (מסורתית, הנשיא ממנה את רוב החברים והמפלגה האחרת את השאר), כך שאם ההצבעה תהיה מפלגתית היא צפויה לעבור. זאת, למרות שסמנכ"ל הטכנולוגיה של ה-FCC, אריק ברגר, הזהיר אתמול (ד') שהמשמעות של ההחלטה היא פגיעה בציבור.

 

ברגר אמר את הדברים הברורים מאליהם: אם תבוטל ניטרליות הרשת, ספקיות רשת כמו ורייזון וקומקאסט לחנוק את הגלישה של המשתמשים עד שישלמו להן יותר. ועל פי הנהלים שמעלה פאי להצבעה, כל זמן שספקית הרשת שולחת למשתמש מייל בפונט 4 שאומר שזה מה שהיא עושה - הכל חוקי. המשתמש יוכל תמיד לחפש ספקית רשת אחרת, ואז לגלות שאצל כולן יש את אותו השטיק.

 

מאהלי מחאה נגד ביטול ניטרליות הרשת מאהלי מחאה נגד ביטול ניטרליות הרשת צילום: Newsweek

 

 

וזה שטיק בעייתי: רשת ניטרלית היא כזו שבה ספקית אינטרנט לא יכולה להשפיע על תעבורה לאתרים. מישהו משלם X דולר לחודש? הוא יכול לגלוש לאן שרק ירצה. ביטול הניטרליות פירושה שעכשיו יוכלו הספקיות לדרוש תשלום בהתאם לאתרים. שירותים שתופסים יותר רוחב פס - כמו וידאו, משחקים או פייסבוק - פשוט יעלו יותר. בנוסף, יוכלו החברות לחסום או להאט אתרים וחברות שמפעילות שירותים מקוונים שמתחרים בשלהן, והכל יהיה חוקי. התוכנית הזו עוררה זעם רב בקרב משתמשים ומחאה ברשתות חברתיות, אך הממשלה לא הנידה עפעף.

 

ברגר ציין שהמשמעות של התקנות הללו היא שה-FCC תאפשר פגיעה בטובת הציבור, במילים אלה ממש, ובסוכנות מיהרו לסתום לו את הפה. קודם כל אסרו עליו להגיב, ואחר כך אמרו שסמנכ"ל הטכנולוגיה שלהם לא הבין על מה הוא מדבר.

 

הפגנה נגד ביטול ניטרליות הרשת הפגנה נגד ביטול ניטרליות הרשת צילום: Quartz

 

 

אפילו כמה מחוקקים רפובליקנים, שהאינסטינקט הבסיסי שלהם הוא תמיד לדרוך על הציבור לטובת התאגיד, הבינו שהם הולכים פה רחוק מדי ושהציבור יזכור את זה בבחירות הקרובות, וקראו ל-FCC לעצור את התהליך ולחשוב על זה עוד קצת. אלא אם תתקבל החלטה של הרגע האחרון, לא נראה שזה יקרה.

  

במקביל, פנה התובע הכללי של מדינת ניו יורק, אריק שניידרמן, ל-FCC בדרישה לדחות את ההצבעה. לדברי שניידרמן, שמנהל חקירה עיקשת בנושא כבר כמה חודשים, מספר עצום של תגובות באתר ה-FCC שתמכו בניטרליות הרשת הן תגובות מזויפות, ושני מיליון תגובות גנבו זהויות של אזרחים אמריקאים לצורך כך. שניידרמן ציין שגניבת זהות היא פשע על פי חוקי מדינת ניו יורק. פאי, שנתפס לאחרונה מסתחבק עם בכירי ורייזון, הגיב בזלזול לדיווחים בנושא והתעלם עד כה מהדיווחים של שניידרמן.

 

הדבר המופרך הבא

 

דבר אחד אי אפשר לקחת מהממציא של CryptoKitties: האיש הוא גאון שיודע לזהות את רוח הזמן ולנצל אותה. השאלה היא האם הוא, והשחקנים האחרים, ירדו מרכבת ההרים הזו לפני ההתרסקות.

 

קריפוטוקיטיז הוא המשחק הראשון שמבוסס על מטבע דיגיטלי - במקרה שלפנינו את'ריום. המשתמש קונה את'ריום, ומוציא חלק ממנו על קניית כמה חתולים וירטואליים מצוירים, שלכל אחד מהם יש תכונות גנריות. אחר כך הוא מוציא עוד את'ריום על הרבעה של החתולים הללו. החתול הווירטואלי החדש הוא יחודי בתכונותיו. אין עוד חתול כזה.

 

קריפטוקיטיז קריפטוקיטיז צילום: CryptoKitties

 

 

ובמסגרת הטירוף הכללי שעובר על כל מי שמתעסק במטבעות קריפטו, חלק מהחתולים הווירטואליים הללו נמכרים בהמון, המון כסף. השיא - נכון לשעת כתיבת טור זה - הוא 80,000 דולר לחתול שאינו קיים. איך אתה מתכוון להחזיר לעצמך את הכסף כשכל הטירוף הזה ישקע, כי הרי זה מופרך יותר אפילו מהערך הלא סביר של מטבע הקריפטו עצמו, לגמרי לא ברור.

 

ובינתיים, מאחר וכל חתול הוא בעצם סוג של מטבע, כל חתול שנוצר צריך להירשם בבלוקצ'יין, מה שיוצר עומס: ההערכות הן שהגאון שהצליח להרביע את החיה הקדושה של הרשת עם מטבע קריפטו האט את הפעילות של את'ריום ב-11%. מה שאומר שהאתרים שבהם מוכרים את החתולים נעים כל הזמן בין קריסה לשירות. ברקע פועלים גם כל מיני בוטים שממהרים לסגור עסקאות על חתולים נדירים ועל הרבעות יחודיות. אני לא יודע מה שמתם בכוס התה שלי, אבל שמישהו יוציא אותי בבקשה ממחילת הארנב הזו.  

   

בעיית הפדופיליה של פריסקופ

 

לטוויטר יש אפליקציית סטרימינג חי של וידאו, פריסקופ שמה. היא מאפשרת לאנשים להגיב בזמן אמת לשידורים חיים ולנהל שיחות עם המשדרים. וכמו לכל רשת חברתית, גם לפריסקופ יש בעיות - במקרה שלה, פדופיליה.   

 

במשך שנה מתלוננים המשתמשים על כך שכל מיני סוטים שכותבים בשמות בדויים פונים לקטינים ומבקשים מהם לבצע, בלשון נקיה, "פעילות בלתי הולמת" מול המצלמה. במקרה מתועד אחד, הצליחו כמה משתמשים בשם בדוי לשכנע קטינה להתערטל בשידור חי (לכאורה כחלק ממשחק אמת או חובה) תוך שש דקות.

 

אפליקציית פריסקופ אפליקציית פריסקופ

 

 

להקות של החלאות הללו מסתובבות בפריסקופ, ולעתים קרובות נופלות על קטינים בודדים ומציפים אותם בבקשות, יוצרים בכך סוג לחץ חברתי. אם הטורפים מצליחים במלאכתם, הסרטונים האלה זוכים במהירות לדירוג גבוה ומופצים בתוך הקהילה שלהם.

 

אזרחים מודאגים אומרים שהם פנו לטוויטר מזמן, ושטוויטר שבה והבהירה שיש לה מדיניות של אפס סובלנות, אבל לא עשתה הרבה מעבר לזה. בנובמבר היא העלתה כלי שמאפשר לאנשים לתייג תוכן כבלתי ראוי; לדבריה, היא גם חסמה 36,000 חשבונות שעסקו בפעילות "בלתי ראויה". ספק אם יש בכך די; ספק אם אפשר לפקח בצורה מספקת אחרי התנהלות כזו. כרגיל, העומס שחברה עסקית לא מסוגלת לעמוד בו, או לא רוצה לעמוד בו, נופל על החברה האזרחית. הרווחים שלהם, הבלאגן שלנו. 

 

קצרצרים

 

1. במיקרוסופט רוצים להביא בינה מלאכותית לכלים המסורתיים שלה, קרי אופיס על שלל כליו ומנוע החיפוש בינג. מה בינה מלאכותית תעשה לבינג יהיה מעניין לראות, אבל באאוטלוק היא תסתפק בציון משימות שקיימות בגוף ההודעות, ותאפשר למשתמש לשלוח הודעות אישור קצרות. בוורד, ה-AI תזהה את ראשי התיבות שמופיעים במסמך ותציע הצעות לשיפור המזכר שאתה כותב, ובאקסל תוכל ליצור גרפים במהירות. לי זה נשמע באופן חשוד כמו קליפי הישן והרע שעבר מתיחת פנים. נעדכן בחשש. 

 

קליפי חדש? לא תודה קליפי חדש? לא תודה

 

 

2. הצלחה נדירה: כתב אישום הוגש בארה"ב כנגד שלושה חשודים בהפעלת הבוטנט הידוע לשמצה מיראי, שתקע את כל הרשת על ידי התקפה על Dyn בשנה שעברה. שלושת הלוזרים הודו במיוחס להם. החבר הראשי בקנוניה, סטודנט לשעבר בשם פארס ג'ה, הודה גם בהתקפות על האוניברסיטה שבה למד, רוטגרס, בשנת 2014. ההתקפה של מיראי, על פי כתב האישום שבו הודו השלושה, בוצעה בעיקרה כדי לפגוע באנשים שהם לא סובלים וביריבים עסקיים. השלושה לא חשודים בהתקפה על Dyn, משום שלאחר שג'ה גמר לשחק עם היריבים שלו, הוא העלה את קוד המקור של מיראי לרשת, כדי שגם אחרים יוכלו ליהנות. גזר הדין טרם נמסר.

 

3. חברת המחשבים HP הודתה בשפל קול שהיא מכרה מאות דגמים של מחשבים עם keylogger מותקן עליהם. קילוגר הוא תוכנה שתפקידה לזהות את כל מה שאתה כותב על המחשב, בדגש עולץ על סיסמאות. החדשות הטובות הן שתוכנת הריגול הזו לא פעילה; החדשות הרעות הן שלא מסובך יותר מדי להפעיל אותה מרחוק. החברה אמרה שהקילוגר הותקן כברירת מחדל על ידי ספק משטחי העכבר שלה, Synaptics. אם אתם חוששים שיש לכם קילוגר כזה על המחשב, ורוצים להסיר אותו, הנה מדריך מהיר

 

 

 

4. כשמימון המון הופך לזעם המוני: דיווחנו בתחילת השבוע על כך שפטראון, פלטפורמה פופולרית לקידום אמנים וסתם אנשים שיש להם מה לומר, החליטה להעלות חד צדדית את העמלות שלה על תרומות קטנות, עד לרמה של 35% מתרומה של דולר. התוצאה היתה התפוצצות של כעס על החברה, נטישה המונית של תורמים, ובאופן כללי הרבה מאד יח"צ רע. חברות שונאות יח"צ רע. הלילה ביצעה פטראון נסיגה צרפתית, הודיעה שהיא טעתה, שהיא מבטלת את המדיניות החדשה, התנצלה בפני המשתמשים ובמיוחד בפני אלו שאיבדו תומכים. למרבה הפדיחה, החברה הודתה שהיא ישבה על המהלך הזה שישה חודשים ועדיין חשבה שזה רעיון טוב. איך היא הגיעה למסקנה שלדפוק משתמשים משלמים בלי לדבר איתם זה רעיון טוב? אין לי מושג.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x