$
חדשות טכנולוגיה

הקץ לתרגיל האירי? הכנסות פייסבוק יועברו דרך סניפיה המקומיים

הנהלת הרשת החברתית הודיעה שתתחיל לרשום את הכנסותיה מפרסום במשרדיה השונים, במקום להישען על המטה באירלנד. המהלך, שיושלם עד 2019, בוצע תחת לחץ כבד מצד האיחוד האירופי

רפאל קאהאן 11:5413.12.17

פייסבוק הודיעה אמש (ג') שתפסיק לרשום את הכנסותיה מפרסומות במטה הראשי שלה באירלנד. תחת זאת, יירשמו ההכנסות ישירות במשרדים המקומיים במדינות בהם יש לה נציגות.

 

 

על פי דיווח של סוכנות רויטרס, המהלך לא צפוי לשנות באופן מהותי את היקף המסים שהחברה משלמת. אחת הבעיות בפעילות של חברות שפעילותן מבוססת על הרשת היא הגדרת מקום רישום ההכנסה. הטענה של חברות כגון פייסבוק או גוגל היא שבגלל שאין הגדרת גבולות בינלאומיים ברשת, הן יכולות לרשום את ההכנסות מהפעילות שלהן היכן שממוקם המטה. במקרים רבים מדובר באירלנד - בה יש מדיניות מיסוי תאגידית נוחה במיוחד.

 

ההכנסות מפרסום יעברו דרך הסניפים ההכנסות מפרסום יעברו דרך הסניפים צילום: Instapage

 

 

מיסוי תאגידים טכנולוגיים הוא סוגיה חמה בשנה האחרונה; במדינות רבות, ביניהן ישראל, החלו רשויות המסים לבדוק כיצד ניתן לגרום לתאגידים בינלאומיים לשלם בצורה שתשקף את רווחיהם. תאגידים רבים משתמשים במטות אזוריים כדי לנהל פעילות במדינות אחרות, ולהישען עליהם כמקלטי מס. בכך, מושכים התאגידים את המדינות להציע להם תנאים משופרים והקלות בשאיפה לעודד השקעות מקומיות ומרכזי פיתוח.

  

האיחוד האירופי מגביר את הלחץ

 

סמנכ"ל הכספים של פייסבוק, דייב והנר, הסביר שמדובר עבור החברה בהליך רישום מקומי במקום בהעברת הרישום למטה של החברה. המהלך של פייסבוק ממשיך מגמה שהחלה בשנה שעברה, במסגרתה החלה לרשום את הכנסותיה בנפרד בממלכה המאוחדת. לא מדובר במהלך שנבע מנדיבות פייסבוק: החברה ספגה לחץ כבד מצד הממשלה הבריטית במשך שנים.

 

זאת ועוד, האיחוד האירופי מכין הצעת חוק שתגדיל את נטל המס על חברות בעלות פעילות דיגיטלית כגון פייסבוק, גוגל, מיקרוסופט, אמזון ואפל. האיחוד מאשים את החברות בניצול לרעה של מיקום המטות שלהן באירלנד או לוקסמבורג. בין המנגנונים שנבדקו נמנים הגדלת נטל המס על הכנסות מפרסום, מהיקף ההכנסות המדווחות בדוחות הרבעוניים וניכוי מס במקור על עסקאות מקוונות.

 

 

 

פייסבוק הודיעה שהיא תשלים את המהלך עד 2019. עם זאת נטל המס בבריטניה למשל לא צפוי לגדול באופן מהותי - הרשת החברתית שילמה כ-3.3 מיליון דולר במסים ב-2016, לעומת זיכויים להם היא זכתה בשנים הקודמות. הסיבה לכך היא שפייסבוק מדווחת על שולי רווח נמוכים יחסית בבריטניה - כ-7% מהמחזור לעומת שולי רווח בדוחות הגלובליים שלה שמגיעים לכ-45% מהמחזור. החברה עדיין רושמת מאות מיליוני ליש"ט במקומות אחרים - תוצאה של שיתוף הפעולה שלה עם מלקוחות גלובליים אחרים שמנצלים גם הם תכנוני מס כדי לצמצם את נטל התשלומים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x