• תפריט
אינטרנט

ההאקר שפרץ וסחט את אובר: בן 20 מפלורידה שגר עם ההורים

לפי מקורות רויטרס, מאחורי הפריצה לאובר - במסגרתה נגנב מידע של 57 מיליון משתמשים - לא עמד ארגון פשע, אלא פושע סייבר קטן. החברה שילמה לו כופר כדי שלא יגלה שפרצו אליה, מה שסיבך אותה עם רגולטורים ומשקיעים כאחד

יואב סטולר 11:5007.12.17

ההאקר שעומד מאחורי הפריצה למערכות אובר וגניבת פרטי 57 מיליון ממשתמשיה הוא בחור בן 20 מפלורידה שגר עם ההורים. דיווח של סוכנות רויטרס, המתבסס על שלושה מקורות המקורבים לנושא, חושף את פרטי המקרה המביך שארע אשתקד, ולאחרונה גרר את ענקית שיתוף הנסיעות למבוכה רבתי.

 

 

דארה קוסרשאהי, מנכ"ל אובר, חשף בחודש שעבר שהחברה נפרצה בשיטה לא ברורה, ושהנהלתה שילמה להאקר כופר של 100 אלף דולר כדי שיימחק את המידע שגנב. קוסרשאהי פיטר שניים מאנשי האבטחה הבכירים של החברה, והודה שפרטי האירוע היו צריכים לעבור לרשויות ברגע שנודע על הפריצה.

 

הפורץ אינו ארגון פשע, סתם האקר קטן הפורץ אינו ארגון פשע, סתם האקר קטן צילום: Security magazine

 

 

עתה נודע שהסכום הועבר לפושע דרך ממשק התמלוגים של חברת HackerOne - כלי פופולרי בו משלמות חברות למפתחים שמצאו באגים ונקודות תורפה במוצרים שלהן.

 

מקורות רויטרס טענו שאובר שילמה את דמי הכופר כדי לגלות את זהות ההאקר ולהחתים אותו על הסכם בו מבטיח שלא לפרוץ אליה שוב; מהלך תפל למדי, בהתחשב בכך שמדובר בפושע סייבר - אדם שאנונימיות היא קריטית עבורו ועל כל פנים, לא כזה שנוהג לכבד חוזים. ואולם, כנראה שהחברה הצליחה וקיבלה הוכחה שהנתונים אינם קיימים עוד על מחשבו של ההאקר; מדובר בפעולה שתיאורטית, ניתן לבצע גם בלי להניח יד על המחשב עצמו, ע"י קבלת לוגים ממנו (תיעוד פעולות מערכת ההפעלה). זאת, כל עוד מאמינים להאקר שלא זייף את הלוגים או גיבה את המידע.

 

"הפורץ מתגורר עם אמו בבית קטן ומנסה לעזור לשלם את החשבונות", אמר אחד הדוברים וטען כי חברי צוות האבטחה של אובר לא רצה להביא לתביעתו של הצעיר מפלורידה, מאחר שלא ראו בו כמי שעלול להוות איום עתידי נוסף.

 

בגרסתם סיפרו הגורמים שהאקר שילם חלק מדמי השתיקה לאדם נוסף עבור שירותים הקשורים לאתר GitHub, המשמש מתכנתים לאחסון קוד. שירותים שסייעו לו ככל הנראה לקבל אישורי גישה למאגר הנתונים של אובר. זהותו של ההאקר לא נחשפה עד כה, ובאובר סירבו להגיב על הפרטים. 

 

 

בעקבות חשיפת הפריצה,החלו חקירות נגד החברה בבריטניה ובמדינות נוספות. לפי דיווחים מהשבועות האחרונים, לפרשה צפויה להיות השפעה גם על עסקיה של ענקית שיתוף הנסיעות: סופטבנק, שמתכננת רכישה נרחבת של מניות אובר, צפויה לקבל תנאים טובים יותר לביצוע העסקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x