$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

מאינטרנט לאינטרנטים: מתקדמים לפיצול הרשת

פוטין מנסה לפרק את האינטרנט ולהפריד ממנה מדינות ספציפיות, הנהלת אובר נקלעת לסחרור מסוכן, בית המשפט העליון בארה"ב מנסה להחליט מה שווה פרטיות המשתמשים בעידן המובייל ומי רוצה פסיכולוג רובוטי

יוסי גורביץ 13:2630.11.17
רשת אחת? תשכחו מזה

 

מועצת הבטחון של רוסיה החליטה באוקטובר האחרון לבנות מערכת DNS עצמאית ומקבילה, תוך שיתוף פעולה עם מדינות ה-BRICS - ברזיל, הודו, סין ודרום אפריקה. כך דיווח שלשום (ג') ערוץ התעמולה הרוסי RT. המשמעות של המהלך הזה הוא פיצול הרשת לשניים, כי עד כה מערכת ה-DNS היתה אוניברסלית. תאריך היעד של בניית המערכת הוא הראשון באוגוסט 2018.

 

ברוסיה טענו שהצורך במערכת DNS עצמאית משלהם הוא למנוע מתקפות מידע אמריקאיות, אם כי מערכת כזו מסוגלת לשמש את רוסיה כאמצעי להמשיך את התקפות הרשת שהיא מבצעת תוך מינימום נזק נגדי. יתכן שברוסיה חוששים ממתקפת נגד אמריקאית בתגובה על החבלה הבלתי פוסקת שלה בארה"ב ובמדינות מערביות אחרות, ויתכן שמדובר סתם בעוד נסיון לשבש את החיים במערב.

 

אינטרנט? פוטין-נט! אינטרנט? פוטין-נט! צילום: רויטרס

 

 

המשטר הפוטיניסטי הביע בעבר רצון לבנות אינטרא-נט לאומית, ולסגור את רוסיה מהעולם - או, למצער, ליצור אינטרנט של הרוסוספירה (רוסיה, בלארוס, אוקראינה וחלק ממדינות מרכז אסיה). רוסיה כבר העבירה את הצבא שלה לסוג של אינטראנט ב-2016, לא מעט בשל מקרים מביכים שבהם חמושים רוסים צילמו את עצמם על אדמת אוקראינה, וחשפו בכך את השקרים של הקרמלין,

 

התכנית מצריכה סיוע של מדינות ה-BRICS האחרות, וזה החלק המסובך בסיפור: ברזיל, בניגוד לרוסיה, מושקעת יותר מדי ברשת הקיימת מכדי שהיא תקבל סתם כך תרגיל כזה וכך גם סין. מהלך כזה יהיה כנראה מנוגד לאינטרס הלאומי ההודי, אבל לפוטין מותר לחלום - ועצם הדיבור על תכנית כזו מועיל לו, כי הוא מערער את הסדר הקיים.

 

אל תוך מחילת הנחשים

 

לא ברור עדיין אם אובר תקבל את ההשקעה שהיא כה מקווה לה מסופטבנק, אבל במקרה הכי גרוע - היא תוכל למכור להוליווד את אם כל התסריטים.

 

דיווחנו אתמול (ד') על התפתחות במשפט וויימו-אובר: חשיפתו של מסמך שכתב עובד החברה לשעבר, ריצ'רד ג'ייקובס, שבו הוא תיאר התנהלות שגרתית של גניבת מידע מסחרי על ידי אובר והשמדת ראיות משפטיות. המסמך הזה היה בידי אובר, אבל היא לא מסרה אותו לבית המשפט, ועל כך ננזפה חמורות.

 

הדברים המשיכו להסתבך. עורכי הדין של החברה אמרו לבית המשפט שג'ייקובס ניסה לסחוט את אובר, שהוא הוציא מידע ממחשביה שנועד לחשוף את הפרקטיקות הפליליות שלה, ושהוא שלח מכתב למנכ"ל דאז, שבו דיווח על ההתנהלות הפלילית - והתפטר. ג'ייקובס, כך עורכי הדין של אובר, תכנן לתבוע את החברה - ועל כן היא שילמה לו 4.5 מיליון דולר כדי שיסתום את הפה.

 

טראוויס קלאניק, מנכ"ל אובר הקודם טראוויס קלאניק, מנכ"ל אובר הקודם צילום: TechCrunch

 

 

עורכת הדין של אובר נאלצה להודות שהמנכ"ל לשעבר טראוויס קלאניק, כמו גם חבר המנהלים של החברה, ידע הן על העסקה עם ג'ייקובס והן על אי מסירת המידע הזה לוויימו כחלק מהמשפט. עורך הדין של וויימו שאל אותה האם זה מנהג קבוע של אובר לשלם לסחטנים, והיא אמרה חלושות שהם משתדלים מאוד להמנע מכך.

 

השופט אלסופ אמר לנציגי אובר שעל פניו נראה שיש כאן טיוח, ושהוא לא ראה התנהלות כזו מימיו. לטענה של אובר שהיא הציגה את המידע הזה לבתי משפט בניו יורק וקליפורניה, אבל משום מה לא לבית המשפט הזה, הוא בכלל לא טרח להתייחס. הוא שאל את נציגת אובר למה החברה שילמה 4.5 מיליון לג'ייקובס אם המידע שהוא החזיק לא היה נכון. היא ניסתה להתחמק, אבל השופט לא הרפה: זה לא משהו שעושים אם אין לסחטן משהו ביד, אמר. אף אחד לא משלם 4.5 מיליון סתם כך.

 

המנכ"ל החדש, דארה קוסרשאהי, היה צריך את כל זה כמו חור בראש. הוא הגיע לאובר כדי להבריא את החברה - וכל שבוע מתפוצץ עוד תרגיל מסריח של המנכ"ל הקודם, קלאניק, שמצטייר כעת כעבריין פלילי סדרתי. קוסרישאהי צריך להתמודד עם הפסדי ענק ועם הצורך הדוחק להשיג השקעה גדולה ומהירה, כדי שהחברה תוכל להמשיך ולתפקד. וכל פעם שהוא מצליח לעשות צעד קדימה, צץ עוד מהלך פלילי של קלאניק.

 

יש לך טלפון, למה ציפית?

 

שופטי בית המשפט העליון בארה"ב נראו לחוצים מהרגיל אתמול, במהלך הדיון הראשון בתיק קרפנטר. במרכזו עומד אחד טימותי אייברי קרפנטר שהורשע בשורת מעשי שוד, כשהראיה העיקרית נגדו היתה התנועה שלו בשטח, שמופתה במשך חודשים ע"י ספקית הסלולר שלו. עורך דינו ערער וערער עד שהגיע לעליון. הטענה שלו: המידע שנמסר למשטרה הגיע אליה ללא צו, וכיוון שכך הוא הפר את זכותו החוקתית (התיקון הרביעי) של קרפנטר להגנה מחיפוש שרירותי ובלתי סביר.

 

השופטים נטו להסכים שהמצב הנוכחי מאפשר לממשלה לעקוב אחרי אנשים בלי צו, ושזה לא מצב שהאוכלוסיה רוצה בו. הם גם הסכימו שיש כאן בעיה עם התיקון הרביעי. מצד שני, פסיקה תקדימית אחרת של בית המשפט קובעת שלאנשים אין ציפיה לפרטיות, אם הם מוסרים מרצונם מידע לצד שלישי - כמו, למשל, לספקית סלולר.

 

אתה מסתובב, הספקיות יודעות היכן היית אתה מסתובב, הספקיות יודעות היכן היית

 

 

השופטים נחלקו בשאלה היכן בדיוק הבעיה: האם בכך שהמידע שהטלפון שלו אוסף מהווה פגיעה בזכותו לפרטיות, או שהיא דווקא בכך שחברת הסלולר מסרה למשטרה את המידע מצד אחד ללא צו ומצד שני ללא הסכמתו.

 

נשיא בית המשפט רוברטס העיר בשקט שהתפיסה שאדם מוסר מרצונו מידע לחברת סלולר היא פיקציה: אם אתה רוצה טלפון נייד היום, אין לך ברירה אלא למסור את המידע. השופטת סוטומאיור ציינה שאנשים נכנסים עם המכשיר הזה למיטה. אם אין להם ציפיה לפרטיות שם, איפה כן?

 

נעדכן כשיהיה פסק דין.

 

קצרצרים

 

1. פסיכולוגים, מאחוריכם: יש תכנית טלוויזיה בבריטניה בה משפחות באות לקבל יעוץ פסיכולוגי מתוכנה בשם ג'ס. היא לא חזקה בטאקט, והיא יכולה להיות ברוטלית עם המטופלים, אבל הם בוטחים בה תוך זמן קצר להפתיע. ג'ס היא מערכת בינה מלאכותית, שיש לה גישה לכל נתוני המטופלים ברשת ובאפליקציות, ומגיעה קומפלט עם גם גלאי שקרים מובנה. וכאמור, בינתיים הטיפולים הללו משודרים בטלוויזיה. ג'ס מקבלת סיוע אנושי (אנחנו לא יודעים כמה), אבל יש הסכמה כללית שקודם כל, AI עצמאי לגמרי בתחום הזה הוא רק שאלה של זמן, ולא הרבה ממנו; ושנית, שהמטופלים מקבלים אותה בקלות יוצאת דופן ומוצאים את חוויית הטיפול אצלה מועילה.

 

מי צריך פסיכולוג אנושי? מי צריך פסיכולוג אנושי? צילום: shutterstock

 

 

2. היסטריה ציבורית או חשד מבוסס? פקידים בארה"ב אמרו בעילום שם לניו יורק טיימס כי קיים חשש שיצרנית הרחפנים הפופולרית DJI מעבירה מידע רגיש על התשתיות האמריקאיות לממשלת סין. DJI היא חברה סינית, וכמו כל חברה סינית יש בה תא של המפלגה הקומוניסטית שמנווט אותה בפועל. הרחפנים הללו שמסתובבים מעל מתקני תשתית על ידי משתמשים אמריקאים תמימים בהחלט עשויים להיות כלי מודיעיני, אבל האם הם אכן כאלה? הפקידים האמריקאים טענו שיש להם "אמון סביר" בכך ש-DJI אוספת מידע מודיעיני, אבל החברה מצידה הודיעה חד משמעית שמדובר בטענות כוזבות. המחלקה הרלוונטית של המחלקה להגנת המולדת סירבה להגיב רשמית על הדיווח. לפני כשנתיים נאלצה ZTE להתמודד עם האשמות דומות, שמעולם לא הוכחו.

 

3. לאחר שפייסבוק נתפסה בפעם השניה כשהיא מאפשרת פרסומות מפלות גזעית - למשל, השכרת דירה שלא תופיע בפיד של שחורים או זרים - הודיעה החברה שהיא נורא מצטערת. כשגילתה שזה לא מספיק, מסרה שהיא מתכוונת להשעות את סוג הפרסומות הזה. אבל אל תדאגו, ההשעיה תהיה רק זמנית. כשלא תשימו לב, פייסבוק תחזיר אותן, כי כסף הוא כסף, גם אם הגיע מארנקו של גזען. חשוב לציין שההחלטה של פייסבוק עד כה לאפשר פרסומות כאלה מנוגדת לחוק בארה"ב, ושמישהו במחלקה המשפטית כנראה הגיע למסקנה שיש סיכוי סביר מדי שתובע רעב לכותרות יחליט להעלות אותה על ראש שמחתו.

 

 

 

4. הכירו את טום קוללה, חשמלאי בן 60 מאוסטרליה וגיבור מעמד הפועלים. קוללה נשלח על ידי החברה שלו לבצע התקנות בכל מיני מקומות ביבשת, והחברה היתה עוקבת אחרי התנועה שלו באמצעות GPS. אבל קוללה הוא חשמלאי והוא יודע איך חשמל עובד, אז הוא בנה לעצמו כלוב פרדיי - התקן דרכו אותות אלקטרומגנטיים לא עוברים - מעטיפות של חטיפים שמכילות אלומיניום. הוא נהג לשים בו את הסמארטפון, להגיד לחברה שלו שאין קליטה ולצאת לשחק גולף. החברה הפכה לחשדנית, וזה נגמר בכך שהוא פוטר. לדעתי הוא צריך עכשיו לפתוח הדסטארט או משהו, האיש גאון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x