שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

כריית ביטקוין מבזבזת יותר חשמל מ-156 מדינות שלמות

ניתוח עדכני של המשאבים הדרושים לכריית המטבע הווירטואלי מגלה שכורי הביטקוין מבזבזים יותר חשמל מאירלנד, סקוטלנד, קרואטיה ועשרות מדינות אחרות. הכרייה מהווה 0.13% מכל תצרוכת החשמל של האנושות בכל שנה

רפאל קאהאן 11:3126.11.17

כריית ביטקוין מכלה משאבים טבעיים בקצב מדאיג; מחקר של אתר Power Compare הבריטי, שמבצע מעקב אחרי נתוני צריכת חשמל ואנרגיה, פעולות הכרייה צורכות 0.13% מצריכת החשמל העולמית בכל שנה. מדובר בכ-29 טרה-וואט, יותר מ-156 מדינות שלמות בעולם, ביניהן 12 ממדינות ארה"ב.

 

 

מדובר בהיקף עצום, שמשקף עלות של כ-1.5 מיליארד דולר, בשקלול עלות חשמל ממוצעת בכל מדינה. במקרים רבים, מיזמי כרייה ממוקמים במדינות עם עלויות חשמל נמוכות יותר כגון סין או מדינות באפריקה. בשער הנוכחי, היקף ההשקעה בחשמל מניב לכורי הביטקוין מטבעות וירטואליים בשווי של כ-7.5 מיליארד דולר. מדובר בשולי רווח נאים גם לאחר ניכוי הוצאות התפעול; מדובר בשולי רווח המקבילים לכריית זהב מלפני 150 שנה.

 

מהו מחיר הכרייה? מהו מחיר הכרייה? צילום: בלומברג

 

 

אם כורי הביטקוין היו מתאגדים לכרייה אחודה, צריכת החשמל שלהם היתה במקום ה-61 בדירוג צריכת החשמל העולמית. עליית השער גרמה לעלייה של כ-30% בהיקף הכרייה בחודש האחרון לבדו. הערכה של חוקרי הנתונים מצאה שאם היקף הכרייה ימשיך לצמוח בהיקף הנוכחי הדבר יביא לכך שפעילות הכרייה תצרוך יותר חשמל מאשר בריטניה באוקטובר הקרוב.

 

לפי הערכה ליברלית מאוד (שמחשבת צמיחה ליניארית), אם קצב הצמיחה הנוכחי יישמר, בפברואר 2020 תעקוף צריכת החשמל של הכורים את זו של האנושות כולה.

 

 

כריית הביטקוין הפכה לאחת מפעילויות ההייטק הצומחות והמזהמות ביותר. השימוש שעושים כורי הביטקוין ביכולות הפקת החשמל של מדינות עניות או מתפתחות אומר שהיקף הפקת החשמל באותם מקומות יופנה יותר יותר לצרכים שלהם במקום לצרכים של המקומיים. קשה להעריך את היקף הנזק שגורם עומס צריכת החשמל לתשתיות הייצור המקומיות, ומחקרים בנושא טרם הושלמו. הצמיחה המאסיבית בצריכת החשמל של הכרייה מצריכה מעורבות רגולטורית - מה שעל פי רוב, מגיע בשלב מאוחר מדי מכדי להועיל ולמנוע נזקים מתמשכים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x