$
אפליקציות

בריטניה: נדחה הערעור של אובר על ההחלטה להכיר בנהגיה כעובדי החברה

אובר טענה כי שני התובעים פעלו במסגרת החברה כנהגי קבלן עצמאיים - בדומה לנהגים פרטיים להשכרה הפועלים בבריטניה מזה 50 שנה; ואולם בית הדין דחה עמדה זו, וקבע כי מדובר בעובדי החברה לכל דבר הזכאים לשכר מינימום ודמי חופשה

מיקי גרינפלד 15:4110.11.17

אובר חוטפת מכה נוספת, ושוב פעם מצידה של בריטניה: חברת שיתוף הנסיעות כשלה בניסיון להפוך החלטה של בית דין לעבודה בלונדון, שקבע בספטמבר 2016 כי עובדיה זכאים לזכויות כמו שכר מינימום ודמי חופשה. הפסיקה היא מכה לחברה, שגם כך נאבקת לשמור על רישיונה לפעול בלונדון.

 

 

 

אובר טענה בפני בית הדין כי התובעים, יאסים אסלאם וג'יימס פארר, פעלו במסגרתה כנהגי קבלן עצמאיים - בדומה לנהגים פרטיים להשכרה הפועלים בבריטניה מזה 50 שנה. בית הדין דחה עמדה זו, המשקפת את המודל העסקי של אובר - וקבע כי מדובר בעובדי החברה לכל דבר.

 

אובר הודיעה כי היא מתכוונת להגיש ערעור על ההחלטה. הערעור יובא בפני בית המשפט העליון, ככל הנראה בשנה הבאה.

  

אף שההחלטה רלבנטית לשני התובעים בלבד, היא צפויה להשפיע על 40 אלף עובדי אובר בבריטניה. חמור לא פחות מבחינת אובר - היא עשויה להשפיע על תוצאות הליך משפטי אמריקאי המתמודד עם שאלה דומה. מנקודת מבט בריטית להחלטה עשויות להיות השלכות עבור עשרות אלפי עובדי קבלן בענפים שונים.

 

בחודשיים האחרונים פועלת אובר לשינוי החלטה דרמטית שקיבלה רשות התחבורה של לונדון, שקבעה בסוף ספטמבר כי לא תחדש את רישיון הפעילות של החברה בעיר, אשר פקע ב-30 בספטמבר. הרשות נימקה את ההחלטה בגישתה הפסולה של אובר שנמנעה מלדווח על עבירות פליליות חמורות של נהגים, ועל השימוש שהיא עושה בתוכנות המונעות מהרשויות אפשרות לפקח על הפעילות.

 

אובר בלונדון אובר בלונדון צילום: רויטרס

 

שאלת מעמד נהגי אובר היא קריטית מבחינת החברה, ויש לה השלכה עצומה על התוצאות הפיננסיות שלה. באופן עקיף, היא צפויה להשפיע גם על שיטת הדיווח שלה, לקראת ההנפקה הצפויה בניו יורק. על פי העמדה שהציגה אובר מול רשות ני"ע בארה"ב, לנוכח תפיסת הנהגים כלקוחות של החברה (ולא את הנוסעים עצמם), ההכנסות שעליהן היא תדווח יהיו רק אלה שיירשמו מהכסף שיוזרם לחברה מהנהגים כעמלות. בהתאם, היא לא תידרש לחשוף את הסכומים שייכנסו לנהגים שיפעלו מטעמה.

 

בשלב זה הרשות לא התנגדה לגישה החשבונאית החריגה של אובר (שעליה חתומה פירמת רואי החשבון המובילה PricewaterhouseCooper ). ואולם משפטנים ורו"ח מעריכים כי הכרה משפטית של נהגי אובר כעובדי החברה תפגע מהותית במודל העסקי של אובר ועשויה לשנות את העמדה של הרשות. 

 

חברת הנסיעות האמריקאית התמודדה עם שורה של בעיות רגולטוריות ומשפטיות ברחבי העולם, ועם התנגדות עזה מצד נהגי מוניות העובדים בשירותים קונבנציונאליים, ונאלצה למשוך את פעילותה מכמה מדינות כגון דנמרק והונגריה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x