$
חדשות טכנולוגיה

חברת Corephotonics הישראלית: אפל גנבה פטנטים שלנו באייפון 8

החברה, שהקים פרופ' דוד מנדלוביץ', תבעה את ענקית הטכנולוגיה האמריקאית. לפי כתב התביעה, אפל נחשפה לטכנולוגיה של קורפוטוניקס, לא רצתה להגיע להסדר רישוי - והשתמשה בה במצלמות האייפון 8

עומר כביר 09:5508.11.17
הפרופסור מישראל נגד יצרנית האייפון: חברת Corephotonics הישראלית, שהקים פרופ' דוד מדנלוביץ' מאוניברסיטת תל אביב, תובעת את אפל בטענה שהסמארטפונים של חברת הטכנולוגיה הגדולה בעולם מפירים פטנטים שלה.

 

 

מנדלוביץ', פרופסור להנדסת חשמל בפקולטה להנדסה באוניברסיטה, נחשב לאחד המומחים המובילים בעולם בתחום המערכות אלקטרו-אופטיות, עם 13 פטנטים שרשומים על שמו. בין 2008 ל-2010 כיהן כמדען הראשי במשרד המדע, וב-2012 הקים עם גל שבתאי וערן קלי את קורפרטוניקס, שמפתחת מצלמות עדשה כפולה עם יכולות זום לסמארטפונים. בינואר שעבר גייסה החברה 15 מיליון דולר מסמסונג ונצ'רס, פוקסקון, מדיה-טק ואחרות, ובין השאר היא מקיימת שיתופי פעולה עם סמסונג ועם אומניוויז'ן.

 

מכשיר האייפון 8 פלוס מכשיר האייפון 8 פלוס צילום: ניצן סדן

 

 

עתה, תובעת החברה את אפל בטענה שהאייפון 7 פלוס והאייפון 8 פלוס מפירים ארבעה פטנטים שונים שלה, שהוגשו בין 2012 ל-2015. אלו כוללים שני פטנטים שעוסקים בעדשות טלפוטו, פטנט אחד שעוסק בזום במצלמות דיגיטליות עם עדשה כפולה ופטנט נוסף שעוסק במערכות מרובות עדשות ברזולוציה גבוהה. לפי התביעה, שהוגשה לבית המשפט הפדרלי במחוז הצפוני של קליפורניה.

 

מזלזלים ולוקחים

 

לפי כתב התביעה, בתחילת פעילותה פנתה החברה הישראלית לאפל בתקווה לבסס מערכת יחסים אסטרטגית עם החברה. "קורפוטוניקס קיבלה הרבה עדכונים מעודדים ומשוב חיובי מאפל על הטכנולוגיה שלה, אבל הצדדים לא הגיעו להסכמה על רישוי הטכנולוגיה של קורפוטוניקס", נטען שם. "למעשה, אחרי ניסיון כושל להגיע להסכם רישוי, הנציג המוביל של אפל הביע בוז לפטנטים של קורפוטוניקס ואמר לד"ר מנדלוביץ' ולאחרים שאפילו אם אפל הפרה את הפטנטים יידרשו שנים של דיון משפטיים ומיליוני דולרים לפני שאפל תהיה חייבת לשלם משהו".

 

פרופ' דוד מנדלוביץ' פרופ' דוד מנדלוביץ' צילום: CC BY-SA 4.0 Dmendlovic

 

 

אמירתו לכאורה של נציג אפל אולי בזויה, אבל מדויקת; משפטי פטנטים הם יקרים מאוד ויכולים להימשך זמן רב. רק השבוע, למשל, הגיע לסיומו המוחלט משפט פטנטים שהחלה אפל לנהל נגד סמסונג ב-2014. משפט אחר בין שתי החברות, שהחל ב-2012, עדיין נמשך. חרף זאת, קורפוטוניקס לא ויתרה ובינואר 2016, כשגילתה שהאייפון 7 פלוס עושה שימוש במצלמה עם עדשה כפולה שמבוססת על טכנולוגיה שזהה לפטנטים שלה, החלה להתגבש החלטה לתבוע את חברת הענק.

 

 

 

בתביעה דורשת החברה הישראלית תשלום פיצויי נזיקין ועונשין בסכום שטרם ננקב, וכן צו מניעה קבועה שיאסור על אפל לעשות שימוש בטכנולוגיה שמפירה את הפטנטים שלה במכשירים שהוזכרו בתביעה. החלטה שכזאת עלולה לפגוע בייצור ושיווק האייפונים 7 פלוס ו-8 פלוס, ואולם לאור העובדה שמשפטים מסוג זה יכולים להימשך שנים ולצד מחזור החיים הקצר של סמארטפונים, עד שתתקבל החלטה סופית בתיק אפל כנראה כבר לא תמכור את שני הדגמים האלו. בנוסף, סביר להניח שכמו רבים ממשפטי הפטנטים, גם זה ייגמר בפשרה שפרטיה לא יפורסמו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x