$
חדשות טכנולוגיה

פרשנות

המגעים לרכישת קוואלקום: כשעכבר בולע הר ומוליד מפלצת

לעסקת רכישת ענקית השבבים בידי ברודקום ב-100 מיליארד דולר תהיה השפעה אדירה על השוק: בבת אחת תיווצר חברה שמסוגלת להציע ליצרניות הסמארטפונים למיניהן חבילות מעבדים מלאות, מה שיגביל משמעותית כל מתחרה

רפאל קאהאן 14:0605.11.17

בסוף השבוע האחרון נודע כי ברודקום מנהלת מו"מ לרכישת קוואלקום ב-100 מיליארד דולר - מה שהיכה את עולם הטכנולוגיה בתדהמה ולא רק בגלל סכום העסקה האסטרונומי. רכישה כזו, אם תושלם, תהפוך את ברודקום מיצרנית שבבי תקשורת ובקרה ליצרנית השבבים הכי חזקה בעולם.

 

 

היא תשלוט כמעט ללא עוררין בעולם המובייל, שנשען על שבבי קוואלקום הן לתקשורת והן להפעלת הסמארטפונים עצמם. בפועל, יהיה זה מיזוג מושלם שייצור מעצמת שבבים חסרת תקדים.

 

מעבד הסנאפדרגון 835 של קוואלקום מעבד הסנאפדרגון 835 של קוואלקום צילום: Extremetech

 

 

עסקיהן של ברודקום (שנרכשה ב-2015 עבור 37 מיליארד דולר בידי Avago הסינגפורית) ושל קוואלקום מציעים מוצרים משלימים; ברודקום שולטת בתחום שבבי ה-WiFi והבלוטות' וכן בתחום בקרי הרשתות. מחירי שבבים אלה נמוכים באופן ניכר מאלה של שבבי המודמים ומערכות על שבב, כגון סדרת מעבדי הסנאפדרגון של קוואלקום. רכישת קוואלקום תאפשר לברודקום להציע קו מוצרים שלם בתחום התקשורת האלחוטית. על פי האנליסטים זה עשוי גם להיטיב עם יצרניות הסמארטפונים, מכיוון שחברות שמחזיקות במגוון רכיבים נרחב בדרך כלל מורידות את המחירים ליצרנים.

 

זאת ועוד, קוואלקום נמצאת בשלבים לנסות לרכוש את ענקית השבבים NXP (מוטורלה סמיקונדוקטור לשעבר) בכ-47 מיליארד דולר. אם הרכישה תצא לפועל קוואלקום תחזיק את חלק לא קטן מיכולת הייצור והפיתוח בתחום. ברודקום, שהפכה לענקית בזכות סדרה של רכישות שביצע מנכ"ל Avago, הוק טאן, מתכננת להעביר את המטה שלה מסינגפור לקליפורניה כדי להקל על ביצוע העסקה - וטאן גם נמצא בעיצומו של מסע שכנועים שעבר גם בבית הלבן בשבוע שעבר. על פניו, נראה שטראמפ לא יתנגד למהלך.

 

 

 

עם זאת, ישנן כמה נקודות בעייתיות לעסקה הזו; קוואלקום נמצאת בשלב ראשוני לפני רכישה של NXP ובתוך סכסוך משפטי אגרסיבי עם אפל. האחרונה מאשימה את קוואלקום בהפקעת מחירים ואילו קוואלקום מאשימה את אפל בהפרת פטנטים ואי-תשלום תמלוגים. סמסונג מנצלת את הסכסוך כדי להזדקף ולהתנגד בעצמה למדיניות קוואלקום, תוך הימנעות מתשלומי תמלוגים. ברודקום היא ספקית חשובה של אפל, כך שאם תושלם הרכישה, צפוי מחירון הפטנטים של קוואלקום יקבל תפנית לטובת הענקית מקופרטינו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x