$
חדשות טכנולוגיה

לנובו רוכשת את עסקי ה-PC של פוג'יטסו ב-269 מיליון דולר

החברה הסינית צפויה להשתמש בטכנולוגיות של יצרנית המחשוב היפנית כדי לקדם את עסקיה במזרח הרחוק; בתוך כך, רשמה ירידה משמעותית ברווחיה ברבעון החולף, לצד צמיחה בהכנסות

רפאל קאהאן 10:5502.11.17
לנובו הודיעה שתרכוש את חטיבת המחשבים האישיים של פוג'יטסו היפנית ב-269 מיליון דולר. העסקה תעניק לה נתח של 51% בחברה. הכרזה זו מגיעה בהמשך לדו''ח הרבעון השני שפרסמה אמש (ד') בו דווחה ירידה בולטת בהכנסות בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

 

 

 

לנובו דיווחה על רווח של 139 מיליון דולר, לעומת 157 מיליון ברבעון השלישי ב-2016. עם זאת, הנתונים הביסו את תחזיות האנליסטים, שצפו ירידה גדולה בהרבה.

 

הכנסות החברה עמדו על כ-11.8 מיליארד דולר לעומת 11.2 מיליארד דולר בשנה שעברה ותחזיות שעמדו על כ-11.3 מיליארד דולר. משלוחי החברה גדלו בכ-17% ביחס לרבעון הקודם, אך זה לא מנע ממנה לאבד עוד 0.2% בנתח שוקר המחשבים העולמי, שהיא שולטת בכ-21% ממנו. לנובו הפסידה את המקום הראשון ברשימת יצרניות המחשבים הגדולות בעולם ל-HP לפני מספר חודשים וטרם הצליחה לשוב לצמרת הטבלה.

 

 

 

לפטופ לנובו לפטופ לנובו צילום: ניצן סדן

 

 

עם זאת, התוצאות הביאו לעלייה של 5% במחיר המנייה. לנובו ניהלה מגעים לעסקת הרכישה עם פוג'יטסו מזה כשנה. העסקה תעלה ליצרנית הסינית כ-156 מיליון דולר במזומן, ובין 22 מיליון דולר ל-110 מיליון דולר נוספים שיהיו תלויים בביצועי החטיבה עד 2020. הרכישה תאפשר ללנובו לשפר את עסקיה בתחום המחשוב הארגוני בשווקי המזרח הרחוק, בעיקר מול לקוחות מוסדיים.

 

החטיבות ההפסדיות ביותר בלנובו היו חטיבת המובייל שהציגה הפסדים של 261 מיליון דולר, שהיוו שיפור ביחס לביצועי החטיבה ברבעונים הקודמים וחטיבת הדאטה סנטרים שהציגה הפסד של כ-214 מיליון דולר. מספרים אלה לא מפתיעים: לנובו לא הצליחה עד כה להוון את רכישת חטיבת הסמארטפונים של מוטורולה מידי גוגל. למרות סדרה של מכשירים מעניינים, מוטורולה טרם הצליחה לחזור למעמדה כיצרנית בולטת.

 

הפסדי חטיבת מרכזי הנתונים לעומת זאת מעט יותר מפתיעים, על רקע הצמיחה בצריכת שירותי ענן. רוב השחקניות הגדולות בתחום - ביניהן גוגל, אמזון ופייסבוק - נוטות להשתמש בחומרה פרי עיצובן ולמעט ברכישת מוצרי מדף של יצרנים כגון לנובו, Dell או HP.

 

שוק המחשוב האישי הפך לזירה קשה ביותר עם הקריסה במכירות המחשבים האישיים. ווינדוס 10, שגרמה לצמיחה בשירות הרכישות וההתקנות, פעילה כיום על 400 מיליון מחשבים בעולם ומתקשה לצמוח במהירות, בעוד רוב המחשבים בשוק עדיין מריצים את ווינדוס 7. להערכת גרטנר, משלוחי המחשבים ירדו ב-3.6% ביחס לאשתקד, מה שמקשה על לנובו - שמחשבים הם עיקר עסקיה.

 

 

 

לנובו הצליחה להפוך את רכישת חטיבת המחשוב של IBM ב-2005 להצלחה, אך מאז לא הצליחה לשחזר את המהלך: מוטורולה עדיין מדשדשת והשוק נהיה צפוף ותחרותי יותר, עם נסיקתן של יצרניות מובייל סיניות כוואווי ושיאומי. בנוסף, ישנן שחקניות סיניות שלוטשות עינן גם אל תחום המחשוב האישי - מה שצפוי להגביר את התחרות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x