$
חדשות טכנולוגיה

פייסבוק הציגה תעמולה רוסית ל-126 מיליון איש בבחירות 2016

קמפיין הדיסאינפורמציה ששיגר הקרמלין במהלך מערכת הבחירות האחרונה בארה"ב היה נרחב עשרת מונים משהוערך בתחילה; פייסבוק תעיד בקונגרס מחר, ותידרש להסביר מדוע איפשרה את הקמפיין, שתרם לבחירת טראמפ

ניצן סדן 10:3731.10.17
המעורבות הרוסית בבחירות 2016 בארצות הברית היא עובדה קיימת - ועתה נחשפים מימדי השפעתה. פייסבוק הודתה כי עמודים שהופעלו בידי גורמי תעמולה רוסים הפיצו תוכן שהגיע אל 126 מיליון אמריקאים - יותר משליש מאוכלוסיית המדינה ומחצית ממשתמשי הרשת החברתית בה.

 

 

המידע נחשף על רקע חקירה מיוחדת של הקונגרס האמריקאי - והוא שם את הנהלת פייסבוק במצב מביך במיוחד: לפני כשנה, כשנטען שפייסבוק תפקדה ככלי שרת בידי מפיצי התעמולה, טען מייסדה מארק צוקרברג שלהד"ם. בחודשים האחרונים, עם התפתחות החקירה, הודתה פייסבוק שהיקף החשיפה היה גדול יותר ושריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול, אף אמרה שהחברה חייבת התנצלות לציבור האמריקאי.

 

טראמפ ופוטין. עשו יד אחת? טראמפ ופוטין. עשו יד אחת? צילום: אי פי איי

 

 

עתה מתגלה ההיקף במלואו; התזמון אינו אקראי - בכירי פייסבוק, ואיתם בכירי גוגל וטוויטר צפויים להעיד מחר בפני הקונגרס. יש להניח שהמידע - שמקורו בהצהרה שתיתן פייסבוק במסגרת עדותה והגיעה לידי כלי תקשורת כ-CNBC והניו יורק טיימס - תעורר שאלות קשות מצד החוקרים. פייסבוק אינה לבדה בסיפור הזה: לצד הפוסטים שפורסמו וקודמו בה, פרסמו גורמים המסונפים לקרמלין גם 1,000 סרטונים ביוטיוב ושלחו 131,000 הודעות בטוויטר, ביחד עם ציוצים רבים.

 

התעמולה הרוסית שהופצה לא נועדה לתמוך ישירות בדונלד טראמפ, כי אם לעורר התססה ומחלוקת בחברה האמריקאית בכללה, כזו שתעודד קיצונים לאומנים לנקוט עמדה ולהצביע. למשל, קודמו תכנים שקראו להחרפת הפיקוח על ההגירה, שהציגו מוסלמים כאיום אסטרטגי ושתקפו תפיסות ליברליות בנושאי דת ומדינה. ההתססה, כך מוערך, גרמה לתומכי ימין להגיע לעצרות ואירועים, מה שעורר את המעורבות הפוליטית שלהם ועודד אותם להצביע בבחירות.

 

 

טראמפ, המוטב העיקרי מהפעילות הזו, מכחיש כל קשר לרוסיה ואומר שלא שיתף פעולה עם הקרמלין במהלך הבחירות. ואולם, נודע כי בני משפחתו, בכירים בקמפיין שלו, יזמים שמקורבים לפעילותו ואף בכירים שמינה נפגשו כולם עם גורמים מרוסיה בנסיבות חשאיות. עתה, משהובהר שרוסיה התערבה בבחירות לטובת הנשיא הנבחר, נותר לצוות החקירה המיוחד שמוביל התובע רוברט מולר לגלות האם המהלך בוצע תוך תיאום בין טראמפ ופוטין - מה שיטיל את ארה"ב לשערוריה הפוליטית החמורה ביותר מאז פרשת ווטרגייט.  
בטל שלח
    לכל התגובות
    x