$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי

לא, פייסבוק לא מאזינה לכם דרך הסלולרי!

הרשת החברתית שוב מואשמת בהאזנה לסמארטפונים של משתמשים כדי לדחוף להם פרסומות, סקר חדש מראה שהציבור האמריקאי מאוהב באמזון אבל מוכן לוותר על אפל וטוויטר וחוויית VR זוכה באוסקר מיוחד

יוסי גורביץ 15:0929.10.17
הגברת נאלצת למחות שוב

 

בסוף השבוע, נאלצה שוב פייסבוק להכחיש שמועות לפיהן היא משתמשת במיקרופון של הסמארטפון של המשתמשים כדי להאזין להם. הסיבה לשמועות: משתמשים הבחינו בצירוף מקרים מוזר: הם דיברו על משהו בטלפון וזמן קצר לאחר מכן פייסבוק הקפיצה להם פרסומת בנושא.

 

אז האם פייסבוק מאזינה לסמארטפון שלכם? עיזבו את ההכחשות שלה, זו לא חברה שמפורסמת באמינות שלה. האם היא מאזינה לכם? כנראה שלא. הנה שורה של סיבות לכך. מעבר לעובדה שמדובר בפשע חמור שיכול לגמור על החברה, (מה שלא מפחיד אותה, לרוב), כמות הרעש שאתם מייצרים בשיחות הטלפון שלכם עולה משמעותית על האות: אמרתם "פיצה" - האם זה בהקשר של "אכלתי כבר פיצה"? של "ניפגש ליד הפיצה"? של "הלוואי שפייסבוק היתה מראה לי עכשיו פרסומת לפיצה"? לפייסבוק אין את היכולת לשמור את כל המידע הזה, ועוד פחות מכך לסנן ממנו משהו מועיל. אפילו ל-NSA אין את היכולת לעשות את זה ביחס לכל האוכלוסיה (הם ניסו ונכשלו).

 

לא, היא לא מאזינה לכם לא, היא לא מאזינה לכם צילום: The Telegraph

 

 

פייסבוק יודעת עליכם המון פריטי מידע. יש לה אלגוריתמים וכלי למידה עמוקה שמסוגלים לשלב ביניהם. יתר על כן, כאן פועל - כמו תמיד במקרים כאלה - כלל הטיית מגיד העתידות: אנחנו שמים לב למקרים שבהם פייסבוק מצליחה בצורה מפתיעה לנחש את דעתנו, אבל מתעלמים מכל המקרים שבהם היא נכשלת בגדול. שהם רוב המקרים. אבל, שוב, הבעיה העיקרית היא סינון האות.

 

יכול להיות שפייסבוק חולמת על טכנולוגיה שמאפשרת לבצע סינון כזה, אך האתגר הטכני הוא פשוט עצום. אין שום יכולת טכנית להאזין בצורה טובה לכל מה שאומרים כל האנשים כל הזמן, להעמיד את זה אוטומטית בהקשר הרלוונטי ולתקוע פרסומת בקצה. בטח לא כשמתבססים על שפות שונות, סלנגים, הקשרים נרחבים ומיקרופון של טלפון סלולרי. אבל סוגיית ההאזנה אינה הסיפור האמיתי פה - כי אם העובדה שחלקים גדולים בציבור תופסים את פייסבוק כפלטפורמת ריגול.

 

החברה עוקבת אחרי התנועה שלכם ברשת, באמצעות אתרים שבהם מוטמע כפתור הלייק שלה. היא נתפסה בעבר בניהול ניסויים פסיכולוגיים במשתמשים שלה, בין השאר בנסיון הגברת הדיכאון שלהם (כמובן ללא הסכמתם). יותר ויותר אנשים מבינים שהשירות שפייסבוק מספקת להם כלל איננו חינמי, ושהמחיר כנראה גבוה מזה שהם מוכנים לשלם.

 

קחו הכל, רק לא את אמזון

 

נישאר קצת עם פייסבוק: סקר שנערך עבור The Verge, בהשתתפות 1,520 נשאלים ברחבי ארה"ב, נתן תשובות מקוטבות למדי ביחס לרשת החברתית. מבין החברות הגדולות שנבחנו, פייסבוק היא החברה שעליה אמרו הכי מעט אנשים שהם ימליצו עליה לידידיהם (קצת מאוחר מדי, בהתחשב בכך שכולם כבר בפייסבוק).

 

שיעור ניכר של הנשאלים ענה שהם "מאוד לא אוהבים את פייסבוק", מבין האנשים שענו שהם לא משתמשים בפייסבוק, 57.26% אמרו שהסיבה לכך היא שהם לא סומכים עליה; 49.15% הסכימו עם האמירה שפייסבוק פולשת לפרטיות שלהם; ו-31.2% אמרו שהיא מאלצת אותם למסור יותר מידע משהם רוצים. מבין המשתמשים בפייסבוק,18.6% אמרו ש"אין לה אלטרנטיבה אמיתית". עם זאת, רוב המשתמשים אמרו שהם יחושו מאד בחסרונה של פייסבוק בחייהם, אם בעגלא ובזמן קריב היא תחדל להתקיים. רוב גדול של המשתמשים אמר שלדעתו, פייסבוק צריכה לחסום תוכן שנאה.

 

תיסגר? רבים לא ישימו לב. טוויטר תיסגר? רבים לא ישימו לב. טוויטר צילום: בלומברג

 

 

מצבה של פייסבוק טוב יותר משל טוויטר; שליש מהנשאלים אמרו שאם היא היתה חדלה להתקיים, הם לא היו משגיחים בכך כלל. בידיעה מפתיעה אחרת, אפל היא לא החברה האהובה בין חברות הטכנולוגיה: שיעור גבוה של הנשאלים אמרו שלא יהיה אכפת להם אם תיעלם.

 

החברה שזכתה לציונים גבוהים מאד היתה אמזון. רוב הנשאלים אמרו שיש לה השפעה חיובית מאוד על החברה, ורובם אמרו שהיא תחסר להם מאד אם תיעלם. רוב האנשים ימליצו עליה לידידים ואוהבים מאוד להשתמש בה. הם גם אומרים שהם סומכים עליה כמעט כמו על הבנק שלהם.

 

הוליווד, מאחוריך

 

כמעט בלי רעש, הכריזה האקדמיה האמריקאית לקולנוע על הענקת פרס אוסקר ראשון מסוגו לחוויית מציאות מדומה לאלחנדרו אינאריטו, היוצר של Carne y Arena. ובמקום אנשי התעשיה, שעסוקים לאחרונה בבכי מר על הביקורת באתר Rotten Tomatoes, הייתי מוציא את הראש מבית השחי ומסתכל למטאור המתקרב בלבן של העיניים. סליחה על ערבוב המטאפורות, אבל אני ארענן את שלי כשהם יצליחו ליצור סרט מקורי.

 

פרסי האוסקר מיועדים לעבודת קולנוע. המשחק, הצילום, הבימוי, הצליל. כל אחד מהתחומים הללו מצריך מקצוענים יוצאי דופן בתחום. לא כל שחקן מסוגל להתקרב להפקת סרט גדול, על אחת כמה וכמה לא לאוסקר. הפקת סרט היא דבר יקר להחריד, מה שאומר שאתה צריך להיות או גאון או בעל רקורד מוכר כדי להתקבל כבמאי. כל אלה צריכים מקצועיות אנושית. בנוסף, יש הרבה קומבינות בתחום: מועמדות לאוסקר מוענקת לא פעם, בשל כישורי פוליטיקה ויח"צ.

 

ההכנסה של קטגוריה נפרדת, של מציאות וירטואלית, דוחקת אחורה את הצילום הקלאסי ומעלה על כן את היצירה שמצריכה הרבה מתכנתים וכוח מחשוב גדול, אבל פחות מכך יכולת צילום. אני לא חולק על כך, חשוב להבהיר, שמציאות וירטואלית יכולה להיות אמנות; ודאי שכן. אני אומר שהיא לא צילום. ושהערבוב הזה מסוכן לתפיסה שלנו של קולנוע. ואם כבר נותנים פרסי אקדמיה לחוויות וירטואליות, למה אין אוסקר למשחקי מחשב?

 

קצרצרים

 

1. אם אתה מהנדס שעובד על פרויקט סודי, אל תתן לבת שלך לשחק איתו. אם נתת לבת שלך לשחק איתו, אל תתן לה לצלם וידאו שלו. אם נתת לה לצלם וידאו, אל תתן לה להעלות אותו לרשת. אם נתת לה להעלות אותו לרשת, אל תתפלא: אפל פיטרה בסוף השבוע מהנדס מצוות האייפון X לאחר שבתו, עשתה את כל זה. הסרטון, שחשף את האייפון X לפני הגעתו לשוק, הפך לוויראלי. באפל לוקחים את הסכמי הסודיות שלהם ברצינות, כמסתבר, וחשיפה של מוצר יומיים לפני שהוא מגיע לשוק שווה מבחינתם פיטורים. יש לציין שאביה של ברוק עדכן את אפל על כך שהסרטון עלה לרשת, וניסה להוריד אותו, אבל זה כבר היה - כרגיל - מאוחר מדי.

 

האייפון X האייפון X

 

 

2. בתרגיל אחר של אפל, החברה מבקשת מהרשות לניירות ערך אישור לפסול הצעה של בעלי המניות שלה מבלי שהיא תועמד להצבעה. ההצעה קובעת כי דירוג הביצוע של המנהלים של אפל - שעל פיו נקבע הבונוס שלהם - ייתלה מעתה לא רק בביצועי מניות החברה או המכירות, אלא גם בעליית שיעור הגיוון בחברה. באפל כנראה מעריכים שהסיכוי שלהם לעמוד בתנאים הללו לא סבירים, והנימוק שלהם לפסילה הוא שנסיונות דומים להעביר הצעה כזו קיבלו פחות משישה אחוזים.

 

3. אחד מכלבי התקיפה הידועים לשמצה של דונלד טראמפ הוא רוג'ר סטון: האיש הוא ממציא תיאוריות קונספירציה שבין השאר טען שהטבח בבית הספר בסנדי הוק היה מזימה ממשלתית, שאיש לא נהרג שם ושכל הגופות שצולמו היו שחקנים. בסוף השבוע, כשהתברר שהתובע המיוחד מילר הגיש כתב אישום - שעודו חשאי - בפרשת החבלה הרוסית בבחירות, סטון איבד את זה לגמרי וקרא להעניש עיתונאים שדיווחו על כך. בטוויטר החליטו שאין להם כוח לכאב הראש הזה, והשעו (על פי חלק מהדיווחים, לצמיתות) את החשבון של סטון בשל איומים. חכמה גדולה: נראה אותם משתיקים את הבוס שלו.

 

 

 

4. אחד המוצרים היותר מיותרים של עמק הסיליקון היה מערבב התה של חברת Teforia, ששווק כ"מכשיר הראשון להכנת תה שמסוגל ללמוד". לכאורה, הגרוטאה היתה אמורה ללמוד את הטעם שלך בתה ולארגן לך את חליטת התה המושלמת לטעמך. על פי התיאורים המתלהבים, זה אמור היה להיות הדבר הכי גדול מאז טוסט הגבינה החכם, היתה רק בעיה קטנה: המכשיר עלה אלף דולר. ובכן, אם תמהרו תוכלו לקנות אותו ב-200, כי החברה נסגרת. כמובן, כשחברת הייטק נסגרת, היא לא סתם פושטת רגל, היא "מסיימת את המסע לשדרוג חוויית התה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x