$
חדשות טכנולוגיה

וויימו מסבירה: כך תפעל המכונית האוטונומית במקרה תאונה

החברה פרסמה דו"ח לפיו מערכות הרכב האוטונומי ידעו לנתח נזק שייגרם לכלי, לזהות סירנות, לפנות את הדרך לכוחות הצלה ועוד. הוא פורסם לקראת הרחבת הניסויים במכוניות ללא נהג במספר מדינות בארצות הברית

יואב סטולר 12:4016.10.17

ווימו החלה לעבוד עם רשויות החוק ומערכות החירום המקומיות בקליפורניה, וושינגטון, אריזונה וטקסס - בהן נבחנות המכוניות האוטונומיות שלה. בדו"ח שפרסמה אלפבית, חברת האם של וויימו, הוצגו פרוטוקולים לפעולת כלי הרכב במקרי תאונה.

 

 

הדו"ח מציג את היכולות שהעניקה וויימו למכוניות שלה, כדי לצמצם נזק פוטנציאלי במקרי חירום. למשל, תוכל מערכת הנהיגה הממוחשבת לזהות צלילי סירנות ולפנות את הדרך עבור רכב ביטחון, חילוץ והצלה - גם אם צריך לסטות מהדרך כדי להבטיח שניידות משטרה, אמבולנסים וכבאיות יוכלו לעבור. לפי וויימו, מאמציה בתחום חולקו לשלושה תחומים: פעולות לאחר התנגשות, עצירה בתנאי נסיעה שאינם בטוחים ותגובה לנוכחות רכב חירום.

 

מכונית אוטונומית של וויימו מכונית אוטונומית של וויימו צילום: waymo

 

 

חיישני הרכב ידעו לזהות פגיעה במקרי תאונת דרכים, לחשב את היקף הנזק ולקבוע האם יש להפסיק מיידית את הנסיעה. ואולם, בוויימו אומרים כי אם ייפגעו מערכות הרכב עצמן, יתכן שתוכל הנסיעה להמשיך על בסיס מערכות גיבוי שיותקנו במכונית.

 

בנוסף, ידע הרכב האוטונומי לעדכן את רשויות החוק ושירותי החירום על תאונות שונות. וויימו עצמה תזניק, אם יעלה צורך בכך, צוות תיקונים מקצועי שמתמחה במערכות נהיגה אוטונומית, שיאפשר תיקון וסיוע במקרי תקלות ותאונות.

 

 

ואולם, הסוגיות המורכבות ביותר בהפעלת כלי רכב אוטונומיים טרם נפתרו: וויימו לא הסבירה כיצד מחשבת המכונית שלה את הסיכון הפוטנציאלי בשטח - והאם, למשל, תסטה מהכביש למדרכה כדי למנוע תאונת שרשרת, בצורה שעלולה לסכן הולכי רגל. רגולטורים טרם הציבו גבולות מוחלטים בתחום הרכב האוטונומי, דבר שמציב פתח לסיבוכים בעתיד. בשנים הקרובות צפויה הרחבה משמעותית של ניסויי רכב אוטונומי בארה"ב ובעולם, בין השאר גם בישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x