$
חדשות טכנולוגיה

דיווח: פייסבוק צנזרה אזכורים לרוסיה מדו"ח על קמפיין הבחירות

לפי וול סטריט ג'ורנל, האזכורים צונזרו מהדו"ח עקב חששות מצד עורכי הדין וצוות הלובינג של החברה; גורמים בחברה סברו שהפרסום ספקולטיבי מדי

עומר כביר 08:5406.10.17

פייסבוק צנזרה אזכורים לרוסיה מדו"ח שפרסמה באפריל על מניפולציות שבוצעו בפלטפורמה שלה במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות ארה"ב – כך לפי דיווח של הוול סטריט ג'ונרל. מקורות בעלי ידע בנושא אמרו לעיתון שהאזכורים צונזרו עקב חששות מצד עורכי הדין וצוות הלובינג של החברה.

 

 

 

לדברי הוול סטריט ג'ורנל, במהלך ניסוח הדו"ח התעורר בפייסבוק ויכוח פנימי בשאלה כמה מידע לחשוף על המעורבות הרוסית בפלטפורמה של החברה ועל מאמציה להשפיע על דעת הקהל בארה"ב. גורמים בחברה ביקשו לא להזכיר את רוסיה, כי סברו שהמידע על פעילותה הוא ספקולטיבי מדי.

 

המייסד מארק צוקרברג המייסד מארק צוקרברג צילום: אי פי איי

 

כתוצאה מכך הדו"ח, שפורסם ב-27 באפריל, קוצר בכמה עמודים לעומת טיוטה מוקדמת יותר. בפרט, הושמט ממנו חלק שעסק בזהות הגורמים הזדוניים שניסו להשפיע על הבחירות ותחת זאת נכתב רק שהחברה לא יכולה היתה לקבוע מי עמד מאחורי מאמצים אלו.

 

רק בהודעה שפרסמה החברה בתחילת ספטמבר היא זיהתה גורמים ברוסיה כקשורים למאמצים אלו. לפי הודעה זו, בין יוני 2015 למאי 2017 מכרה ל-470 חשבונות מזויפים שהופעלו מרוסיה כ-3,000 פרסומות בסכום של 100 אלף דולר. רובן הגדול של הפרסומות לא התייחס ישירות לבחירות לנשיאות, להצבעה או למועמד ספציפי. תחת זאת, הן התמקדו בנושאים שנמצאים במחלוקת חברתית ופוליטות, דוגמת סוגיות גזע, הגירה וזכויות אחזקת נשק.

 

למרות דרישה ציבורית, החברה לא הציגה את הפרסומות עצמן בטענה שהמהלך יהווה הפרה של מדיניות הפרטיות שלה. לפני כשבועיים, אחרי דיונים נרחבים, החליטה החברה לשתף את הפרסומות גם עם הקונגרס. השבוע העבירה החברה את הפרסומות לקונגרס, אך אלו טרם פורסמו לציבור הרחב.

 

 

 

מפייסבוק נמסר בתגובה: "כשפירסמנו את המסמך לא ידענו בוודאות מי עמד מאחורי הפעילות שתיארנו ולא הרגשנו בנוח לקבוע קביעה החלטית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x