$
חדשות טכנולוגיה

ועידת מיקרוסופט: אמנת ז׳נבה החדשה ועקיצות לעבר טראמפ

בשיחה עם נשיא מיקרוסופט בכנס ה-IT והעסקים של ענקית התוכנה דיברה מישל אובמה על היחס הבעייתי לנשים ולמיעוטים במקומות עבודה: ״אני שמה כסף שאני מכירה יותר נשים שחורות ממך. אז אם אתה רוצה לדעת עליהן משהו, בוא אליי"

שלומית רביד, אורלנדו 08:2927.09.17

״הגיוון מתחיל מלמעלה. אם כל מי שיושב סביב השולחן מסכים איתך - זה הזמן לרענן את השולחן״, אמרה אתמול (ג׳) מישל אובמה בשיחה עם נשיא מיקרוסופט בראד סמית׳ בכנס ה-IT והעסקים של ענקית התוכנה שמתרחש השבוע באורלנדו, פלורידה. באולם נכחו כ-1,500 צופים, ואלפים נוספים נותרו בחוץ.

 

לפני שהזמין את אובמה לבמה, נשא סמית׳ נאום נרגש שבו הכתיר את מתקפות הסייבר כאחד האתגרים הגדולים של ימינו, וקרא לממשלות, לחברות הטכנולוגיה ולצרכנים לשלב ידיים במאמץ המלחמתי. ״אנחנו חיים בעידן של נשק בלתי נראה שפועל באופן חוצה יבשות״, אמר, ״ועכשיו במקום להגן על אזרחים בזמן מלחמה, כפי שנקבע באמנת ז׳נבה מ-1949, אנחנו מפקירים את האזרחים בעתות שלום.

 

מישל אובמה ובראד סמית' בוועידת מיקרוסופט מישל אובמה ובראד סמית' בוועידת מיקרוסופט צילום: Microsoft

 

 

"הגיע הזמן לייסד אמנת ז׳נבה חדשה שתחייב את העולם כולו לפעול יחד ולקחת אחריות על מה שקורה בעולם. כל חברות ההייטק בעולם צריכות לחתום על הסכם שלפיו נעסוק ב-100% הגנה וב-0% התקפה. כשהכל מחובר, הכל פגיע. ביטחון זה ספורט קבוצתי וכולנו צריכים לשחק בו ביחד״.

 

אובמה, שעזבה בינואר את הבית הלבן אחרי שמונה שנות כהונתו של בעלה הנשיא לשעבר ברק אובמה, סיפרה על התוכניות לחיים שאחרי הנשיאות, על תפיסת ההנהגה שלה - הן בממשל והן בעסקים - ועל האחריות של חברות הטכנולוגיה הגדולות כסוכנות של שינוי חברתי. בין לבין היא הפגינה חוש קומי מוצלח במיוחד ושיגרה כמה וכמה עקיצות מרומזות לעבר הנשיא הנוכחי דונלד טראמפ.

 

״שמענו לאחרונה בחדשות על חברות גדולות שמתגלה בהן יחס בעייתי לנשים״, אמרה אובמה לקהל הצופים שכלל מנהלים בכירים בחברות הייטק רבות, ״חשוב להבין שהתרבות מתחילה בהנהגה, בין אם מדובר בארגון ובין אם במדינה.

 

"כמנהיגים, אתם חייבים להבין מה נשים ומיעוטים חווים כל יום. זה שאתם מעסיקים אותם זה לא מספיק. אם הם עדיין מרגישים שבכל יום הם צועדים לתוך שדה קרב, אם לא תייצרו תרבות פתוחה ומקבלת, הם לא יישארו אתכם. אולי תוכלו להתהדר בגיוון למשך חמש שנים, אבל בעוד עשור תחזרו שוב לנקודת ההתחלה״.

 

אובמה הסבירה שעל מנהלים להתאמץ כדי לכלול בשיחה נשים וגברים שונים מהם. ״אם רוצים לכלול בשיח יותר נשים, וכל מי שמופקד על קביעת האסטרטגיה למהלך הם גברים - התוצאה תהיה שגויה. אנשים נוטים לבחור את מי שנוח להם איתו, את מי שמוכר להם, ואם אתה גבר לבן - אתה תבחר גברים לבנים״, אמרה, ואז פנתה לסמית׳: ״אני שמה כסף שאני מכירה יותר נשים שחורות ממך, בראד. אז אם אתה רוצה לדעת עליהן משהו, בוא אליי, אני יודעת איפה למצוא אותן ומה חשוב להן. צריך כל הזמן להרחיב את המאגר, ללכת למקומות שלא נהגתם ללכת אליהם, לבתי ספר חדשים. זה מתחיל בגיל מאוד צעיר״.

 

הכנס כולו סובב סביב שינוי תדמיתי רחב היקף שמיקרוסופט מבקשת להציג לעולם, במסגרתו החברה קוראת לאנשים ולארגונים ״לרפרש״ או ״לרענן״ אספקטים שונים בפעילות שלהם.

 

בעניין זה סיפרה אובמה שכשנכנסה לגור בבית הלבן ביקשה ראשית להפוך אותו לבית של העם האמריקאי, משום שעד אז הוא היה עבורה לא יותר מתמונה בספר היסטוריה או בסצנה מסרט. ״נהגתי לחשוב על זה כשעמדתי על המרפסת וצפיתי באנשים שצופים בנו, וראיתי את עצמי ביניהם. רציתי לפתוח את הבית, לוודא שהילד הממוצע, כמו שאני הייתי, ירגיש שזה הבית שלו. אז התחלנו להפיק אירועים לילדים שהטסנו מכל המדינה, ולפעמים הפגשנו אותם עם אמנים כמו פול מקרטני, אריתה פרנקלין או ג׳סטין טימברלייק.

 

"בפרויקט אחר ברק ואני לקחנו על עצמנו להיות מנטורים ל-30 תלמידי תיכון בכל שנה. הם היו באים אלינו הביתה פעם בחודש, והיה מדהים לראות איך הם נפתחים ומרגישים בבית. היו מציגים אותי: ׳אמא, זאת מישל, סליחה, גברת אובמה. אני לא יודעת איך הוא נראה קודם ואיך הוא נראה עכשיו, אבל הבית הלבן בתקופתנו היה מלא חיים. זה מזכיר לך למה אתה עושה את כל זה. אי אפשר לעסוק בקביעת מדיניות כשאתה סגור ומסוגר מאחורי גדרות ומנעולים״.

 

כשסמית׳ הזכיר כבדרך אגב את מחאת Take the Knee (בחרו בברך - ש״ר), שבמסגרתה ספורטאים שחורים כורעים ברך במהלך שירת ההמנון בפתיחת משחקים במחאה על אלימות משטרתית, הגיבה אובמה בחיוך ואמרה: ״תמיד תבחרו בברך, אנשים. תבחרו בברך״. הנשיא טראמפ, אגב, צייץ לפני יומיים שאוהדי פוטבול צריכים להחרים משחקים שבהם שחקנים לא עומדים בגאווה בעת שירת ההמנון.

 

אובמה סיפרה שהמסקנה שלה מצפייה בבעלה ובמנהיגים אחרים היא שהנהגה דומה לגידול מתבגרים - כלומר דורשת סבלנות אין קץ. ״יש לי שתיים כאלה בבית. הן נהדרות, אבל הן חושבות שהן יודעות הכל. אז לומדים סבלנות עמוקה, לומדים שאי אפשר להגיד כל מה שחושבים.

 

"מכירים את הכלל של לספור עד 10? אז מנהיג צריך לספור עד 100״, אמרה בקריצה נוספת לטראמפ. ״אתה לא יכול להנהיג אם אתה לא אמפתי מספיק כדי לשים את עצמך בנעלי האחר. אתה חייב להיות אותנטי ולהנהיג לפי הערכים שמהם אתה בנוי, כי בזמנים קשים זה כל מה שנשאר לך. אי אפשר ליצור מוצרים ללקוחות שאתה לא מכיר ואי אפשר להנהיג כשאתה חי בבועה. אגב, אני כותבת את האוטוביוגרפיה שלי בימים אלה. עכשיו כולם לצחוק, ולקנות את הספר״, הוסיפה.

 

לגבי התוכניות לעתיד, סיפרה אובמה שהיא וברק מקימים ספרייה נשיאותית בדרום שיקגו, הראשונה שתהיה במרחב אורבני ותכלול גם גינה עירונית על הגג. ״הוא רוצה שזו תהיה יותר מסתם ספרייה, שנפעל משם ושאנשים יבואו. לכן זה יהיה גם מעין מוזיאון וארכיון, ויהיו שם גם שמלה או שתיים שלי, כדי שאנשים יבואו. הכוונה שלנו היא לפעול משם בקידום מדיניות שחשובה לנו, ואנחנו מקווים להכשיר שם את המחליפים שלנו, את המנהיגים של העתיד״.

 

אובמה סיפרה שהדבר שהיא הכי מתגעגעת אליו בבית הלבן הוא האנשים שעמם עבדה שמונה שנים, והכי פחות מתגעגעת לאור הזרקורים האינסופי. ״כשהאנשים שלנו התחילו לעזוב, החליפו להם את התגים הקבועים לתגי אורח. זה היה כמו משחקי הרעב. ׳אוי לא, לא את! יש לך תג ירוק, אני לא מאמינה שאת עוזבת!׳. אבל חיי התהילה הם קשוחים. ראיתי את כל העולם, אבל לרוב אפילו לא ידעתי באיזה מלון אני ישנה.

 

"היינו במומבאי פעמיים, נסענו ברחוב ואין אנשים. אז חשבתי לעצמי, מה זה, בכלל לא צפוף פה. תראו את הפארק הריק הזה, איזה יופי. וזה לא שהיינו מפורסמים לפני כן, חיינו חיים רגילים. המעבר היה קשה. אתה מוצא את עצמך לא מסתכל על אנשים כי כל אינטראקציה הופכת לסלפי״.

 

לסיכום סיפרה שכיום היא הכי נהנית לצאת לחצר האחורית עם הכלב בלי להגיד לאף אחד. ״מאבטחים מעדיפים שתישארי כל הזמן בבית, כי כל יציאה שלך היא אופרציה. את רוצה לצאת למרפסת ואנשים מתחילים לזוז. הילדות שלנו לא יכלו לפתוח את החלונות בחדרים, כי הם פנו לצד שבו נמצאים המפגינים. מאליה נהגה לפתוח את החלון דווקא כדי להקשיב להם, ואז היתה באה ואומרת - הם כועסים על אבא כי ככה וככה. לפעמים היא גם הסכימה איתם״.

 

הכותבת היא אורחת מיקרוסופט באירוע

בטל שלח
    לכל התגובות
    x