$
חדשות טכנולוגיה

אמזון תקים מטה חדש בניו יורק ותזכה להטבות מס

משלוח מחוף לחוף: ענקית המסחר המקוון תשכור משרדים במנהטן ותעסיק שם כ־2,000 עובדים החל מהשנה הבאה. התדמית, האוכלוסייה והטבות המס שהציעה ניו יורק הכריעו את הכף לטובתה. אמזון תקים גם מרכז לוגיסטי בעיר

יואב סטולר 19:5924.09.17

אמזון תפתח את המטה השני שלה בארה"ב בעיר ניו יורק.

 

 

ענקית הקמעונאות הקציבה 5 מיליארד דולר לבנייית המטה החדש בפרויקט "Five Manhattan West" במערב מנהטן. המרכז יתפרס על פני 33,500 מ"ר ויועסקו בו בשלב הראשון יותר מ־2,000 אנשי שיווק, פיתוח מוצר ומהנדסים. פתיחתו מתוכננת ל־2018.

 

המשרדים החדשים של אמזון בניו יורק יהוו את מרכז הפעילות של החברה, בדגש על חטיבת הפרסום. לדברי אמזון, בעתיד יועסקו במטה החברה כ־50 אלף עובדים. "אנו שמחים להרחיב את הנוכחות שלנו בניו יורק - תמיד מצאנו כאן כישרונות גדולים", אמר פול קוטאס, סגן נשיא בכיר בפרסום העולמי של החברה. אמזון תשקיע 55 מיליון דולר בבניית והתאמת חללי העבודה בפרויקט, שאותם היא שכרה ל־15 שנה מחברת האחזקות ברוקפילד. המטה יתמקם בקומות השישית והשביעית באחד הבניינים ובחלק מהקומות השמינית והעשירית בבניין אחר בפרויקט, שבו יש שישה מבנים.

 

 

 צילום: בלומברג

 

 

אמזון בחנה עשרות ערים גדולות ברחבי צפון אמריקה עבור המיקום של המטה השני של החברה, שלפי הצהרות החברה יהיה בגודל דומה למטה המקורי בסיאטל. מכיוון שמקום תעסוקה בסדר גודל כזה מגלם בתוכו ערך עצום לכלכלה המקומית, כמעט שלא היתה עיר גדולה בארה"ב או בקנדה שלא שקלה להציע או שהגישה הצעה עבור הקמת המטה בתחומה. בסופו של דבר, מדינת ניו יורק הציעה לאמזון הטבות מס בשווי 20 מיליון דולר עבור הקמת המטה בשטחה ואחזקתו במשך כעשר שנים, זאת במסגרת התוכנית לפיתוח ובניית עתידה של העיר ניו יורק. כמובן שלצד הצעה נדיבה זו ניצבים היתרונות הגדולים הנוספים שיש למנהטן להציע כגון תדמית, דרכי גישה ועובדים בעלי השכלה ומיומנות שדרושים לאמזון.

 

עוד לפני ההודעה על הקמת המטה החדש הכריזה אמזון על הקמתו של מרכז אריזה ושילוח שייבנה בצדו המערבית של רובע סטייטן איילנד ויעסיק כ־2,250 אנשים במשרה מלאה. גם במקרה הזה זוכה אמזון להקלות מהרשויות המקומיות בצורת 18 מיליון דולר שאותם תקבל החברה כתמריץ לפתיחת המרכז והעסקתם של עובדיו במשך כחמש שנים.

 

התמריצים, בצורת הטבות מס, הוצעו לאמזון על רקע המתקפה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על החברה. בחודש שעבר האשים האשים טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי "אמזון גורמת נזק רב לקמעונאים שמשלמים מסים. עיירות, ערים ומדינות ברחבי ארה"ב נפגעות - יותר מדי מפוטרים!".

 

עם זאת, על פי ניתוח "הניו יורק טיימס", אמזון שילמה שיעור מס ממוצע של כ־13% במסים פדרליים ומדינתיים, שיעור הדומה לזה שאותו הנשיא טראמפ רוצה להנהיג כמס החברות בארה"ב - 15%. לשם השוואה, חברות אחרות שנסחרות במדד S&P 500 משלמות בממוצע מס בגובה של 26.9%.

 

לפי הדו"ח השנתי האחרון שהגישה אמזון לרשות ני"ע בארה"ב (SEC) היא שילמה על הכנסותיה מסים של 177 מיליון דולר ב־2014, 273 מיליון דולר ב־2015 ו־412 מיליון דולר ב־2016.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x